Měl raději zabít sám sebe, řekl otec norského vraha

  13:27aktualizováno  19:12
Otec Anderse Behringa Breivika je v šoku. Jak se mohlo stát, že se z jeho syna stal pravicový extremista, který v Norsku povraždil desítky lidí? Ani bývalí spolužáci ze střední školy si tvář vraha z médií nedokážou spojit se svým někdejším kamarádem.

Francouzští policisté vzali pod ochranu otce Anderse Behringa Breivika. Jens Breivik žije v jihofrancouzském městě Cournanel. (25. července 2011) | foto: AP

"Už se necítím jako jeho otec. Jak tam mohl jen tak stát, zabít tolik nevinných lidí a ještě si myslet, že to je v pořádku?" řekl Jens Breivik v rozhovoru se švédským listem Expressen. "Měl zastřelit sám sebe a nezabíjet tolik lidí."

Jens Breivik je bývalý diplomat, který si až do pátku užíval penze na jihozápadě Francie. Nyní pozůstalým obětí řádění svého syna vyjadřuje hlubokou soustrast.

"Když vidím ta zvěrstva, jsem naprosto zhrozen," řekl portálu telegraph.co.uk Breivik. "Všem, kteří kvůli tomu trpí, vyjadřuji svoji upřímnou soustrast. Jsem v šoku," dodal muž, který se se synem už řadu let nestýká. Jeho dům pod Pyrenejemi je obklopen reportéry a policie přibližně sedmdesátiletého muže vzala pod ochranu.

Když potkal Andersovu matku Wenche Behringovou, měl za sebou už jedno manželství, ze kterého vzešly tři děti. Ani nový vztah se zdravotní sestrou dlouho nevydržel - rozešli se, když byl Andersovi jeden rok. Breivik se přestěhoval do Paříže a vzal si pracovnici tamější norské ambasády.

Malého Anderse chtěl vychovávat se svojí novou ženou ve Francii, ale soud rozhodl, že dítě zůstane v péči matky. "Nikdy jsme spolu nežili, ale během jeho dětství jsme udržovali kontakt. Byl to docela obyčejný chlapec. Tehdy ho politika vůbec nezajímala," vzpomíná na minulost norského vraha jeho otec.

Kamarád z Blízkého východu

Vztahy mezi otcem a synem se narušily během Andersovy puberty, poslední kontakt se datuje do roku 1995. Breivik junior začal vášnivě poslouchat hip hop a po večerech vyrážel s partou přátel do ulic Osla malovat graffiti. Spolužáci z obchodní školy dnes říkají, že si ho ze školních let pamatují jako zcela jiného člověka.

"Jeden z jeho nejlepších přátel pocházel z Blízkého východu. Celou střední školu se spolu hodně přátelili a často si spolu vyrazili ven," vzpomíná jeden z Breivikových bývalých spolužáků. "Zdá se, že se vydal naprosto jiným směrem, než jak jsme ho znali ze střední školy," dodal pro server BBC.

Breivikovi učarovala politika, a tak v roce 1999 vstoupil do populistické Strany pokroku. Jeho názory se ale čím dál víc radikalizovaly a mladík se začal ztotožňovat s pravicovým extremismem.

Evropa byla v jeho očích ohrožována přílivem muslimských imigrantů, které levicová vláda trestuhodně nechala proudit do země. V roce 2006 bylo jeho členství ve Straně pokroku zrušeno a samozvaný templář se začal připravovat na svoji "mučednickou misi".

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Zločin, mafie, politika. Od vraždy novináře Jána Kuciaka uplynul rok

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Původně měl být „jen“ unesen, ale nakonec pachatelé plány změnili a investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho...

Šest tisíc Evropanů šlo bojovat za IS, 1800 je zpět, řekl expert v Rozstřelu

Radko Hokovský, předseda think-tanku Evropské hodnoty v diskusním pořadu...

Evropa musí návratu členů Islámského státu zadržených na Blízkém východě zamezit. Ale i nedávná výzva amerického...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Najdete na iDNES.cz