Medvědice už prý odešla z Tater domů

  18:05aktualizováno  18:05
Vysoké Tatry - Nová atrakce Vysokých Tater, osmnáctiměsíční medvědice, se prý už vrátila domů, do Polska. Zachránila si tak svobodu, protože pracovníci Tatranského národního parku už byli připraveni medvědici chytit a dát do karantény. Její další osud by pak byl nejistý, protože o zvíře neměla zájem ani jedna slovenská zoologická zahrada.

Snědla všechnu smetanu
Velmi pobaveně reagoval na dotaz ohledně tatranského výletu mladé medvědice, která se na Slovensko zatoulala z Polska, provozovatel chaty pod Rysy Viktor Beránek.

"Jo, před časem nám vlezla oknem do skladu potravin a sežrala všechnu pochoutkovou smetanu, kterou tady turistům dáváme na buchty a pak se ještě několikrát vrátila," líčí setkání s medvědicí Beránek.

Problém nastal, když se vracela a turisté jí házeli sušenky. Začala se totiž krmení dosti nevybíravým způsobem dožadovat, a to se už lidem tak moc nelíbilo.

Turistům vlezla až do batohů
"Snažila se získat jídlo přímo z jejich batohů, pár lidí poškrábala a jednoho dokonce kousla do zad. Proto jsme ji odehnali," říká Beránek. "Pak se několik dnů neukázala, až najednou koncem minulého týdne celá nadšená jednoho rána strčila huňatou hlavu zase do okna. To jí však už lidé hnali pryč křikem a kamením."

Medvědice běžela směrem k Žabím plesům, tam se vykoupala a po chvilce slunění odešla pryč. Od té doby ji nikdo neviděl. "Možná je někde v údolí a sbírá brusinky. Taky je ale možné, že už je zase zpátky v Polsku," dodává.

Past na medvědici je připravena
Bez ohledu na to, že se medvědice u chaty pod Rysy v posledních dnech vůbec neukázala, pracovníci Správy státních lesů Tatranského národního parku však nepřestávají s přípravou na její odchycení.

Šéf správy lesů Tatranského národního parku Jozef Kováč podotkl, že jsou připraveni medvědici udržet na jednom místě, kde by jí pak mohl specialista z košické veterinární univerzity uspat a převézt do karantény.

Kam s ní?
Ačkoli se zpočátku hovořilo o tom, že by ji měla přijmout zoologická zahrada v Bojnicích na středním Slovensku, tento pokus podle ředitele zoologické zahrady v Košicích Karola Semana ztroskotal.

"Nyní tam totiž funguje karanténa jen jako provizorium, hotová bude až příští rok," informoval o výsledcích jednání se svým bojnickým kolegou Seman.

Medvěd - ilustrační foto

Pozorujte medvědy, ale raději takhle na dálku.

Nejvýše položená Chata pod Rysmi ve Vysokých Tatrách (2250 metrů nad mořem), slouží zejména horolezcům velkou spací místností. Po nedávném zničení lavinou je opět v provozu.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Severokorejský princ na bílém koni. Kim se nechal zvěčnit na posvátné hoře

KLDR zveřejnila fotky severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak jede na bílém koni na nejvyšší hoře Korejského...

Konec stavu nouze na mexické hranici nebude. Trump vetoval rezoluci Kongresu

Prezident Spojených států amerických Donald Trump vetoval společnou rezoluci obou komor Kongresu, která měla zrušit...

Na krtka se rozhodl Němec použít dělobuchy, málem přišel o nohu a oko

S těžkými zraněním nohy a oka skončil zaměstnanec durynské obce Sulza na východě Německa, který se pustil do nerovného...

Brexitová dohoda je na dohled. Není jasné, zda se stihne do summitu EU

Noční brexitová jednání v Bruselu nepřinesla uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Médiím to sdělily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz