„Je Západ připraven rozpoutat proti nám plnohodnotnou válku, včetně té jaderné?“ položil si řečnickou otázku bývalý ruský premiér ve svém článku v listu ruské vlády Rossijskaja Gazeta nazvaném „Naši lidé, naše země, naše pravda“, v němž zhodnotil rok 2022. „Jediná věc, která dnes zastaví naše nepřátele, je pochopení, že Rusko se bude řídit základy státní politiky Ruské federace o jaderném odstrašování,“ napsal.
Podle ruské jaderné politiky Moskva může použít jaderné zbraně pouze pro obranné účely nebo v případě, že je ohrožena samotná existence státu. Medveděv však pohrozil, že Rusko se nebude ostýchat „zasáhnout“ a použít jaderné zbraně v jakékoliv situaci, kdy se objeví „opravdová hrozba“.
„Problém je, že v takovém případě nikdo následovně nezjistí, co to bylo. Zda odvetný reciproční, nebo preventivní úder,“ naznačil místopředseda Rady bezpečnosti, že západní státy se obávají nevyzpytatelnosti Ruska a ochoty Moskvy zaútočit jadernými zbraněmi bez ohledu na následky.
Medveděv už v září tvrdil, že Moskva má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Zapochyboval, že by NATO zasáhlo, kdyby jimi Rusko udeřilo na Ukrajinu.
Posilujeme výrobu nejmocnějších prostředků ničení, chlubí se Medveděv |
Bývalý prezident si získal na Západě respekt, když spolu se svým tehdejším americkým protějškem Barackem Obamou podepsal v Praze odzbrojovací smlouvu START o snížení počtu jaderných zbraní. Nyní považuje nové dohody o odzbrojení za nereálné a zbytečné. Západu totiž nevěří.
16. prosince 2022 |
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvNormální vztahy se Západem skončily na dekády
„Nyní nemáme na Západě s kým mluvit a vyjednávat,“ tvrdí Medveděv. „Na roky, možná desetiletí můžeme zapomenout na normální vztahy se Západem. To není naše volba. Teď se bez nich obejdeme, dokud se tam nedostane k moci nová generace rozumných politiků,“ dodává s tím, že Rusko hodlá rozvíjet vztahy se zbytkem světa.
Podle Medveděva Západ – aby „nenesl odpovědnost za své zjevné chyby“ během pandemie koronaviru – potřeboval oživit úhlavního nepřítele, jímž se stalo Rusko. Bývalý prezident se holedbá, že zatímco Západ se uzavírá do železné klece a mění v obleženou pevnost, zbytek světa včetně Ruska žije ve „volné přírodě“.
Zároveň ale Medveděv žádá po Západu bezpečností záruky. „Čím dříve obdržíme záruky maximální bezpečnosti, které vyhovují naší zemi, tím dříve se situace normalizuje,“ řekl. Dodal, že bez garancí Rusku svět „balancuje na pokraji třetí světové války a jaderné katastrofy“.
V nedělním rozhovoru v ruské státní televizi Rossija 1 ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko je ochotné jednat se všemi zúčastněnými stranami konfliktu na Ukrajině. Podle něj ale Západ ani Kyjev neprojevují ochotu se rozhovorů účastnit. Medveděv ovšem ve svém článku označil jakékoliv jednání s „loutkovým kyjevským režimem“ za nesmyslné.
Nechováme se cynicky, to oni, řekl Putin. Vrať se do reality, zněla odpověď |
Podle Putina Rusko invazí na Ukrajinu hájí zájmy ruských občanů. Stejně ve svém článku odůvodňuje ruský vpád i Medveděv, podle něhož je potřeba zajistit i „ochranu našich krajanů na nových územích“. Rusko anektovalo čtyři ukrajinská území, Západ ani Kyjev však zábor neuznává.
Medveděv podobně jako Putin zdůrazňuje, že válka nepřestane, dokud nepřestane existovat „ohavný kyjevský nacionalistický režim“. „Denacifikaci“ a „demilitarizaci“ Ukrajiny uvádí Kreml jako cíl „speciální vojenské operace“ od začátku války.
Ač býval jako hlava ekonomického, pragmatického křídla na ruské politické scéně jednu dobu nadějí Západu, že docílí liberalizace Ruska, nyní patří Medveděv mezi ty nejagresivnější podporovatele ruské invaze. Svou protizápadní a protiukrajinskou rétoriku stále stupňuje, Kyjev nedávno začal obviňovat ze satanismu a válku pojímat jako apokalyptický zápas mezi spravedlivým Ruskem a prohnilým Západem.
„Nepřátelé Ruska budou poraženi! Pravda zvítězí! Budoucnost je naše!“ uzavírá svůj článek triumfálně Medveděv.
21. prosince 2022 |