Dmitrij Medveděv (vlevo) a Vladimir Putin | foto: Profimedia.cz

Medveděv: Janukovyč ztratil autoritu, ale stále je legitimní prezident

  • 68
Rusko chce podle premiéra Dmitrije Medveděva jednat s Ukrajinou, ale nebude spolupracovat s lidmi, kteří se dostali k moci krveprolitím. Sesazený prezident Viktor Janukovyč je podle něj stále legitimní hlavou státu, i když prakticky pozbyl autoritu. Z Evropy přitom do Ruska znějí ostrá slova o porušování mezinárodního práva.

"Pokud se na Ukrajině provinil - uskutečněte odvolávací proceduru... a suďte ho," napsal na Facebooku Medveděv o Janukovyčovi. "Všechno ostatní je bezpráví. Uzurpování moci," dodal.

Vláda nových ukrajinských vůdců, kteří se chopili moci, bude velmi nestabilní a "skončí novou revolucí" a dalším krveprolitím, tvrdí Medveděv. Dodal, že Rusko potřebuje silnou a stabilní Ukrajinu, která bude předvídatelným a hospodářsky úspěšným partnerem.

Porušujete mezinárodní právo, řekla Merkelová Putinovi

O situaci na Ukrajině v neděli telefonicky hovořila německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Merkelová Putina obvinila z porušení mezinárodního práva a z "nepřijatelné ruské intervence".

Putin však hájil ruská opatření na Ukrajině jako kroky odpovídající situaci v zemi, kde od ultranacionalistů hrozí násilnosti.

"Kancléřka opětovně vyzvala ruského prezidenta, aby respektoval územní celistvost Ukrajiny," uvedl mluvčí německé vlády Georg Streiter.

Podle Putina však ruští občané a ruskojazyční obyvatelé Ukrajiny čelí neutuchající hrozbě nacionalistů, takže ruská opatření jsou adekvátní mimořádné situaci. Ruský prezident však přijal návrh Merkelové na ustavení komise, například v podobě kontaktní skupiny, která by zahájila politický dialog. V čele zmíněné skupiny by zřejmě stála Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Oba státníci se podle Kremlu dohodli na dalších bilaterálních a vícestranných konzultacích zaměřených na normalizaci situace na Ukrajině.

Rusko čelí ostré mezinárodní kritice za to, že se rozhodlo vojensky na Ukrajině intervenovat. Během víkendu ruští vojáci prakticky ovládli jihoukrajinský poloostrov Krym, kde žije ruskojazyčná většina a kde má Rusko vojenskou námořní základnu. Kyjev to označil za invazi a dovolává se mezinárodní pomoci.

Historie Krymu. Od nadvlády Tatarů po Chruščova a rozpad SSSR:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video