Pražské metro i jiná místa v Česku jsou v posledních měsících poseta krásnými plakáty, které záběry na panenské přírodní scenérie lákají české turisty k Mazurským jezerům na v severovýchodním Polsku.
Vědci z Varšavské univerzity ale varují, že už současný turistický zájem o Mazury, které tvoří celkem dva tisíce jezer o celkové ploše 1400 kilometrů čtverečních, ohrožuje křehký biosystém tohoto přírodního unikátu Evropy.
"Rok od roku rostoucí počet turistů, kteří v létě navštěvují Velká mazurská jezera, vede k rychlému zhoršování kvality vody jezerních nádrží. Nevhodný způsob využívání jezerních nádrží může způsobit vymírání života v jezerech," uvádí se v záměrech studie varšavských vědců, kteří zkoumali jakost vody a její znečišťování v této jižní části nejnavštěvovanější Mazurských jezer.
Záplava plachetnic
List Gazeta Wyborcza, který cituje profesora Ryszarda Chrosta z Varšavské univerzity, uvádí, že podstatný vliv má právě turistická aktivita. Za jeden z velkých problémů považuje studie "nedostatečné čistění vody v čistírnách obcí na březích jezer". Znečišťování může vést k stále výraznějšímu výskytu vodního květu a dalších forem eutrofizikace, tedy přílišného obohacování vody o dusík, fosfor, což může vést k nedostatku kyslíku ve vodě a vymírání ryb.
Dalším, stále významnějším znečišťovatelem je záplava plachetnic a motorových lodí, které většinou nejsou vybaveny sanitárními zařízeními. A když jsou, tak nádrže s fekáliemi a znečistěnou vodou nelikvidují ekologicky, ale prostě pouští do jezer.
Na konci sezóny je především na Velkých mazurských jezerech, nejnavštěvovanější části Mazur, kvalita vody tak špatná, že ohrožuje tamní dosud velice rozmanitou a početně silnou rybí populaci.