Británie odejde z jednotného trhu. Mayová se rozhodla pro tvrdý brexit

  9:42aktualizováno  16:00
Premiérka Theresa Mayová v úterý poodhalila základní strategii při vyjednávání odchodu z Evropské unie. Potvrdila opuštění jednotného evropského trhu a přislíbila větší ochranu hranic. Varovala představitele Unie, aby netrestali Británii za brexit nevýhodným návrhem vzájemné dohody.

V klíčové části projevu britská premiérka oznámila, že Británie si vyjedná zvláštní obchodní dohody s Evropskou unií. Neznamená to však, že Británie zůstane na jednotném evropském trhu. „Zůstat členem tohoto trhu by znamenalo, že musíme být svázáni evropskými zákony. Ve výsledku bychom tedy prakticky Unii neopustili,“ vysvětlila.

Brexit podle Theresy Mayové:

  • Odchod z jednotného evropského trhu
  • Odstoupení od Soudního dvora EU
  • Zpřísnění imigrační politiky
  • Dojednání nové celní dohody s EU
  • Vyjednání nové obchodní dohody s EU
  • Výslednou dohodu o brexitu bude schvalovat britský parlament
  • Udržet společnou zónu volného pohybu mezi Spojeným královstvím a Irskem

Mayová varovala evropské partnery před případnou snahou prosazovat dohodu, která by měla být jakýmsi trestem pro Británii a odrazovat další země od odchodu z Unie. Londýn si přeje přátelské vztahy s EU, ale na podobnou dohodu by nepřistoupil. Britská premiérka by podle svých slov raději opustila EU bez jakékoli obchodní smlouvy než s nevýhodnou dohodou.

Premiérka tedy potvrdila, že Británie opustí jednotný evropský trh. S tímto krokem podle ní souvisí i radikální snížení množství peněz, které Londýn bude v následujících letech posílat do společné evropské kasy.

Británie hodlá také odstoupit od Soudního dvora EU a dalších unijních struktur. Mimo jiné chce kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí, řekla Mayová. Bez upřesnění podmínek také uvedla, že si přeje novou celní dohodu s Unií. Podoba brexitu podle Mayové by měla zajišťovat práva občanů EU žijících v Británii a stejně tak práva Britů žijících v zahraničí. Cizinci, kteří v zemi pracují legálně, by se tak neměli obávat případného vyhoštění.

Zachování volného pohybu lidí přes hranice bylo jednou z podmínek EU pro setrvání Velké Británie na jednotném trhu. Mayová už na loňské konferenci Konzervativní strany naznačila, že kompromisní řešení v tomto ohledu nebude možné.

Fotogalerie

Mayová v úterý také oznámila, že se při vyjednávání v následujících měsících zaměří na několik základních okruhů. Prvním bodem bude převzetí legislativy EU. Následně parlament rozhodne, které části si ponechá. „Británie musí opět převzít kontrolu nad svými zákony. Budeme tak silnější,“ prohlásila. Dodala, že výslednou podobu brexitu bude schvalovat britský parlament.

Premiérka ujistila Skotsko, že při vyjednávání podmínek brexitu bude mít své slovo. Tématem bude také zajištění volných hranic mezi Irskem a Severním Irskem (více o tématu zde). Premiérka slíbila, že vláda najde takové řešení, aby byl i nadále zajištěn volný pohyb na těchto hranicích.

Mayová potvrdila, že Británie bude se svými evropskými spojenci nadále spolupracovat v boji proti kriminalitě a terorismu. Londýn je podle ní nadále pro sdílení informací tajných služeb.

Globální Británie

Premiérka ubezpečila, že v zájmu vlády je vyjednat takový brexit, pro který se Britové vyslovili v loňském referendu. Chce Spojené království, které bude silnější a prosperující zemí a nechce ho uzavírat před světem. „Jsme jednou z nejvíce multikulturních zemí na světě,“ uvedla.

„23. červen nebyl momentem, kdy jsme se rozhodli pro krok zpět. Byla to chvíle, kdy jsme se rozhodli vybudovat skutečnou globální Británii,“ prohlásila britská premiérka. Dodala, že její vlast si zcela jistě nepřeje rozpad Evropské unie, ale její úspěch.„Budeme pracovat na tom, abychom i nadále byli partnery a spojenci,“ ujistila Mayová představitele Evropské unie.

Vrátila se také ke kritice části veřejnosti i opozice, podle které tým vyjednávající brexit dostatečně neinformuje o postupu jednání. Mayová sdělila, že úkolem vedení země není informovat o každém kroku, ale vyjednat co nejlepší podmínky pro Británii (kompletní projev Mayové v angličtině najdete zde).

Cesta k brexitu

Článek 50 Lisabonské smlouvy, kterým formálně začne vyjednávání brexitu, Británie podle Mayové spustí do konce března.

Nesouhlas Skotska

Na projev Mayové odpoledne reagovala skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Skotsko by podle ní mělo mít možnost hlasovat o své nezávislosti v případě, že Británie skutečně opustí jednotný evropský trh a nevyjedná si novou obchodní spolupráci. Vizi brexitu podle Mayové označila za „ekonomickou katastrofu“ pro Velkou Británii. „Vládě Velké Británie bychom neměli dovolit, aby nás poslala mimo jednotný trh,“ myslí si Sturgeonová (více o případném druhém referendu o skotské nezávislosti zde).

Sturgeonová si také stěžovala, že předložila britské vládě sérii návrhů zohledňujících skotský postoj k EU, ale že není jediný náznak toho, že by na ně Londýn bral jakékoli ohledy.

Britský ministr pro brexit David Davis při odpoledním projevu v parlamentu na jednu z otázek uvedl, že Británie vystoupí z EU i v případě, že budou poslanci hlasovat proti finální dohodě. „Loňské referendum nasměrovalo Británii z Evropské unie. Na tom se nic nezmění,“ prohlásil.

Předseda Evropské rady Donald Tusk označil Mayové za „realističtější“ oznámení britských záměrů ohledně vystoupení země z Evropské unie. „Smutný proces, surrealistická doba, ale konečně realističtější oznámení o brexitu,“ uvedl Tusk na Twitteru. Obdobně se k projevu vyjádřil i český tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

V loňském hlasování se v červnovém referendu pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, 48 jich bylo proti. Mayová chce zahájit vyjednávání podmínek odchodu s evropskými partnery nejpozději koncem března. Tato jednání by měla podle různých komentářů trvat 18 až 24 měsíců (vše o brexitu najdete zde).

V červenci vkládali Britové do budoucí premiérky velké naděje:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Najdete na iDNES.cz