V Británii se formuje aliance proti tvrdému brexitu Mayové, tvrdí list

  10:22aktualizováno  10:22
V britském parlamentu se formuje aliance napříč všemi stranami, která se hodlá vzepřít premiérce Therese Mayové. Jejím cílem je prosazení mírnější podoby brexitu a v ideálním případě také setrvání na jednotném evropském trhu. Informoval o tom britský list The Independent.

Theresa Mayová | foto: Reuters

List se odvolává na své parlamentní zdroje. Jeden z poslanců prozradil, že aliance se pokouší podpořit „šikanované“ ministry, kteří se bojí prosadit svou opozici k vládním plánům. Další ze zdrojů uvedl, že nejdůležitější je nyní přesvědčit zástupce Evropské unie o snaze britského parlamentu vyjednat kompromisní brexit, který by zachoval vazby na EU.

Cesta k brexitu

Se současným plánem Mayové nesouhlasí celá řada poslanců napříč všemi stranami. Odpůrce má i v řadách konzervativců, píše The Independent.

„Snažíme se jednat s kýmkoli a budeme v tom pokračovat. Jedná se o problém, který maže rozdíly mezi jednotlivými stranami,“ myslí si konzervativní proevropská poslankyně Anna Soubryová.

Na klidu nespokojeným poslancům Mayová nepřidala ani na pátečním summitu EU, kde nastínila brexitové plány Británie v souvislosti s právy občanů EU. Donald Tusk v reakci prohlásil: „Můj první dojem je, že britský návrh nenaplňuje naše očekávání a může zhoršit situaci pro občany (EU).“ V podobném duchu se vyjádřili i další představitelé EU.

Soubryová tvrdí, že je ochotna spolupracovat s kýmkoli, komu jde o lepší budoucnost Británie. Vyloučený tak není pakt části konzervativců, labouristů i liberálních demokratů při schvalování klíčových zákonů o imigraci. Podmínkou pro setrvání na jednotném trhu je totiž zachování volného pohybu občanů EU přes britské hranice.

„V parlamentu je celá řada poslanců, kteří nesouhlasí s chaotickým a ideologickým brexitem premiérky. Zároveň prosazují setrvání na jednotném trhu i v celní unii,“ tvrdí labouristický poslanec Chuka Umunna.

Obtížná jednání s unionisty

Konzervativní vláda premiérky Theresy Mayové se do problémů dostala po nedávných parlamentních volbách. Mayová je vyhlásila kvůli posílení mandátu k vyjednávání brexitu. Hlasování však skončilo překvapením a konzervativci přišli o parlamentní většinu. Očekávala se rezignace Mayové. Ta však překvapivě zahájila jednání se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP).

Ta bude mít v parlamentu deset křesel a spolu s konzervativci by tak sestavila těsnou většinu. Jednání se však protahují. Ohlášení dohody se očekávalo krátce po volbách, dosud však žádné oficiální potvrzení paktu ani jedna ze stran neoznámila. DUP apeluje na vládu Mayové, aby jednáním věnovala větší pozornost. Unionistická podpora prý „nemůže být brána jako samozřejmost“.

Britský návrh na ochranu práv občanů EU nenaplnil očekávání, tvrdí Tusk

Unionisté za parlamentní podporu žádají více peněz pro svou provincii, výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách severoirského konfliktu hájili britské zájmy, nebo určitou roli v jednáních o vystoupení Británie z Evropské unie. Podle středečních informací BBC požaduje strana miliardu liber navíc pro zdravotnictví a miliardu pro rozvoj infrastruktury.

Osud Mayové stále není jistý a v britských médiích se spekuluje o jejím možném nástupci. V čele konzervativců i na předsednickém postu by ji v následujících měsících, a zejména po říjnovém sjezdu Konzervativní strany, mohla vystřídat ministryně vnitra Amber Ruddová nebo ministr zahraničí Boris Johnson.

Ve hře jsou také další volby. Po nich by se do čela parlamentu mohli podle průzkumů dostat labouristé. Pomyslné předsednické žezlo by pak zřejmě převzal lídr labouristů Jeremy Corbyn.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Dítě málem umořili hlady. Australští vegani dostali za trest veřejné práce

Každoroční londýnský pochod za práva zvířat. (17. srpna 2019)

Jedenapůlroční dítě vypadalo jako tříměsíční kojenec. Kriticky zaostávalo v tělesném i duševním vývoji – kvůli přísné...

Češi a další sousedé jsou jaderné riziko. Německo jde do jódových tablet

Chladící věže jaderné elektrárny Sasolburk

Německo si objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. Riziko spolková republika, která své...

Pohřešovaný polský milionář Wožniak-Starak se utopil v Mazurských jezerech

Polský milionář a filmový producent Piotr Wožniak-Starak se svou ženou...

Tělo polského milionáře a filmového producenta Piotra Wožniaka-Staraka, který o víkendu vypadl ze svého motorového...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz