„Neúnavní dromedáři, kteří vydrží několik týdnů bez jídla i pití, jsou v podstatě saharským sedanem,“ žertuje při vojenském cvičení s velbloudy podplukovník Ekar Sidi velící skupině, která je součástí Národní gardy.
Východní mauritánská hranice se sousedním Mali je asi 2200 kilometrů dlouhá a propustná – prochází převážně jen pouští a savanou. Podle agentury OSN pro uprchlíky je mauritánský tábor Mbera v současné době domovem přibližně 140 tisíců malijských uprchlíků a další přichází.
Mali je již více než dekádu ohniskem islamistických a povstaleckých skupin, Mauritánie přesto od roku 2011 nezažila žádný džihádistický útok. Podle všeho za to vděčí i čtyřnohým pomocníkům svých vojáků.
Takzvaní meharisté, vojáci v turbanech hlídkující v rozlehlé poušti ze sedla jednohrbých velbloudů, navazují na tradici armádních velbloudích jednotek založených bývalou francouzskou koloniální mocí.
„Kočovné jednotky lze nasadit ve velmi odlehlých a těžko přístupných oblastech a zajistit tam tak přítomnost státu,“ říká velitel oddílu Národní gardy plukovník Múláje Bašír.
Velbloudi jsou neúnavní a schopní vydržet několik týdnů bez vody a potravy, v písečné krajině často předčí terénní vozidla. „Pro nás, lidi z pouště, jsou opravdu nepostradatelní. Využíváme je pro přepravu, mléko i pro maso,“ dodává Sidi.
Podpora přišla i od Evropské unie
Po dlouhá léta byly velbloudí jednotky na ústupu a podle serveru The Arab Weekly měly méně než 50 mužů. Od roku 2019 však zažívají svou renesanci.
Dnes čítají oddíly přibližně 150 mužů a okolo 400 velbloudů. Meharisty podpořil i grant ve výši několika milionů eur od Evropské unie, která má zájem na udržení stability v neklidném regionu.
Meharisté pro shromažďování zpravodajských informací používají moderní technologie včetně dronů. Ty jim také pomáhají monitorovat pohyb stád patřících kočovným kmenům.
Osli, koně i velbloud ve válce. Na bojišti mají zvířata smysl, i když se to nezdá![]() |
„Také se starají o dobytek, pátrají po zlodějích nebo hledají ztracenou zvěř a vracejí ji majitelům. Vzniká tak pouto důvěry,“ říká plukovník Bašír. Džihádistické skupiny se totiž často snaží rekrutovat nové členy právě mezi příslušníky kočovných kmenů, kteří křižují krajinu hranicím navzdory.
Mauritánská vláda kromě stavby malých zdravotnických zařízení, které obyvatelům pouště ušetří stovky kilometrů cesty za lékařem, vybudovala i síť studní podél tras hlídaných meharisty.
Senátoři míří do země, se kterou nemá Česko smlouvy. Cesta vyjde na 500 tisíc |
Tato infrastruktura meharistům i místním obyvatelům umožňuje sledovat, kdo se snaží proniknout z Mali do Mauritánie. U zdrojů vody se totiž usazují někteří kočovníci a vytvářejí tam nové komunity. „Kdo ovládá místa s vodou, ovládá poušť,“ říká plukovník Bašír.
S využitím zvířat v rámci moderního boje přišly i jiné světové armády. Kromě Rusů, kteří ve válce s Ukrajinou na frontu přivedli osly, se jedná třeba o Američany, již ve válce v Afghánistánu začlenili muly.

Hranice Mali a Mauritánie
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz