Matka palestinských teroristů usedla v parlamentu

  9:03aktualizováno  9:03
Palestinci ji znají jako Umm Nidál neboli Matku boje. Vědí, že se letos stala palestinskou poslankyní v barvách radikálního hnutí Hamas. A že před lety vypravila své tři syny na smrt.

Mariam Farhatová řečená Umm Nidál | foto: Profimedia.cz

Hvězdou těch nejradikálnějších palestinských kruhů se šestapadesátiletá vdova z Gazy stala po zveřejnění videozáznamu z března 2002, v němž před kamerou radí svému sedmnáctiletému synovi Muhammadovi, jak zabít co nejvíce Izraelců.

Na závěr mu kladla na srdce, aby se "nevracel jinak než jako mučedník". Muhammad bezezbytku poslechl. S automatickou zbraní a granáty se vydal do židovské osady Acmona, kde zastřelil pět svých izraelských vrstevníků. Třiadvacet jich zranil. Podle hrdé matky vydržel útočit celých dvaadvacet minut, než byl sám zabit. Jako mučedník.

"Smrt mého syna je požehnáním, ne tragédií," řekla Umm Nidál loni egyptské stanici Dream2-TV, jejíž moderátor jen těžko skrýval rozpaky nad takovým pojetím islámu.

"Co je vlastně smyslem oběti? Člověk obětuje to, co je mu navýsost drahé. Moji synové byli to nejdražší, co jsem v životě měla. Obětovala jsem je pro vyšší cíl, pro Boha," dodala politička, občanským jménem Mariam Farahatová. Jinak matka šesti synů, z nichž tři zemřeli v boji s Izraelem. S matčiným souhlasem.

Čím si získala lid?
Energická vdova s nezbytným šátkem na hlavě, občas překrytým zelenou baseballovou čapkou s volebním sloganem hnutí Hamas, zažívala během svých mítinků ovace náležející obvykle popovým hvězdám. Nebo právě pohřbívaným arabským ozbrojencům, kteří padli ve střetech s vojáky židovského státu.

Především pro prosté Palestince z konzervativního pásma Gazy se totiž Umm Nidál stala symbolem vědomé oběti v náboženském boji, která byla dříve obvyklá spíše v šíitských oblastech muslimského světa.

Kromě Muhammada, jehož vyslala do boje přímo před kamerou islamistického propagandisty, ideově vypravila na smrt ještě další dva syny. Nidál, nejstarší ze šesti bratrů, padl patrně při přípravě na teroristický útok.

Třetí z jejích synů, Ravád, zahynul po izraelském útoku v autě plně naloženém podomácku vyrobenými raketami, které měly ničit židovské usedlosti.

Umm Nidál porodila deset dětí, z toho šest synů. Přežili tři. "Povzbuzovala jsem své syny k tomu, aby se obětovali, bylo to vítězství," trvá na svém palestinská poslankyně.

Co chce matka sebevrahů?
"Ona obětovala své syny, my jí na oplátku dáme své hlasy," svěřila se zahraničním reportérům Kufa Aqelová, čtyřicetiletá matka čtyř dětí a pravidelná návštěvnice mítinků hnutí Hamas.

Stalo se. Umm Nidál vstoupila do parlamentu palestinské autonomie z 22. místa hamasistické kandidátky. Jaký je její program?

Studentky na univerzitách by podle ní měly nosit závoj. "Budou vypadat důstojněji," vysvětlila agentuře AP. Do osnov patrně všech palestinských škol hodlá zavést výuku islámského práva šaría. "Absolventi si ze škol musí odnášet dobrou znalost islámu," konstatuje. Více o právu šaría čtěte zde.

Důležitý je pro ni i zápas se všudypřítomnou korupcí: toto téma bylo leitmotivem hamasistické kampaně před nedávnými volbami.

A jak ladí ozbrojený boj, respektive terorismus s politickou činností v parlamentu? "Taková je naše strategie: působíme ve dvou směrech, politicky i vojensky," vysvětluje Umm Nidál.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Zákaz zakrývání tváří při protestech je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní...

Premium

Říkali, že to jsou neškodné léky. Na předávkování už zemřely statisíce

Za posledních dvacet let zemřelo v USA na předávkování drogami a opioidy na 400 tisíc lidí. Ty už mají o 340 tisíc více...

Běloruská opozice ztratila v parlamentních volbách i poslední dva mandáty

Nedělní parlamentní volby v Bělorusku ovládli prorežimní kandidáti. Opozice kritizující autoritářskou vládu prezidenta...

Musíme překonat rozdělení společnosti, řekl Pellegrini k výročí revoluce

Po 30 letech od pádu komunismu potřebujeme překonat rozdělení společnosti v souvislosti s nadcházejícími změnami ve...

Najdete na iDNES.cz