Za dvacet let vystřídají většinu masa náhražky, chutnat budou prý opravdově

  13:56aktualizováno  13:56
Přibližně šedesát procent konzumovaného masa nebude v roce 2040 pocházet z poražených zvířat, ale půjde o rostlinné náhražky nebo uměle vypěstované maso. Vyplývá to z nové zprávy americké poradenské společnosti, podle které se za dvacet let výrazně zlepší chuť veganských pokrmů i masa ze zkumavky. V dlouhodobém horizontu údajně vyhrají na plné čáře.

„Živočišný průmysl funguje v obrovském měřítku a mnozí to vnímají jako zbytečné zlo. Výhody kultivovaného masa a veganských náhrad postupně převáží nad konvenčně produkovaným masem. Je pouze otázkou času, než budou mít na trhu podstatný podíl,“ uvádí zpráva, kterou nechala na základě rozhovorů s odborníky vypracovat globální poradenská společnost AT Kearney.

Fotogalerie

Konvenční masný průmysl ročně vyprodukuje miliardy zvířat a jeho roční obrat dosahuje jednoho trilionu dolarů ročně (bilionu korun). 

Má však obrovský dopad na životní prostředí, což potvrdilo už několik vědeckých studií. A to od emisí způsobujících klimatické změny až po znečištění zemědělské půdy, vodních toků a oceánů.

Zpráva podle listu The Guardian odhaduje, že v roce 2040 bude 35 procent veškerého masa uměle vypěstováno a 25 procent budou tvořit veganské náhražky. Alternativy konvenčního masa navíc budou podle ní za dvacet let mnohem lepší a efektivnější než nyní.

Společnosti používající rostlinné ingredience k vytvoření veganských náhražek živočišné stravy se podle AT Kearney velmi rychle rozvíjejí. 

Odborníci odhadují, že firmy do vývoje veganských produktů, jako jsou hamburgery, míchaná vajíčka nebo mléko investovaly nejméně jednu miliardu dolarů, tedy přes 22 miliard korun, a to včetně společností, které momentálně dominují konvenčnímu obchodu s masem.

Jiné společnosti mezitím pracují na pěstování masných buněk, aby mohly produkovat skutečné maso bez potřeby chovat a zabíjet zvířata. Ačkoli se takové produkty zatím nedostaly ke spotřebitelům, AT Kearney předpokládá, že bude v dlouhodobém horizontu dominovat právě kultivované maso, protože na rozdíl od rostlinných náhražek reprodukuje chuť konvenčního masa.

12.června 2019 v 11:23, příspěvek archivován: 13.června 2019 v 14:29

Most 'meat' in 2040 will not come from dead animals, says report https://t.co/TwDVvzJNJd Consultants say 60% will be grown in vats or plant-based products that taste like meat https://t.co/hv1Hse7zmT

„Nelze popřít, že se lidé častěji přiklánějí k vegetariánskému a veganskému  životnímu stylu. Lidé omezují spotřebu masa s ohledem na životní prostředí a podmínky zvířat. Pro vášnivé jedlíky masa předpokládaný nárůst kultivovaného masa znamená, že budou mít stravu, na kterou jsou zvyklí, ale bez dopadu na životní prostředí a zvířata,“ říká Carsten Gerhardt z AT Kearney.

Podle zprávy nebude potenciální nespokojenost zákazníků s kultivovaným masem překážkou. „Kultivované maso zvítězí v dlouhodobém horizontu. V přechodové fázi ale budou nezbytné veganské náhrady masa,“ uvádí zpráva.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Za vraždu v Chemnitzu poslal německý soud Syřana na 9,5 roku do vězení

Protesty kvůli vraždě Němce ve východoněmeckém Chemnitzu organizátoři předčasně...

Na 9,5 roku do vězení poslal ve čtvrtek soud v Drážďanech mladého Syřana za loňské ubodání 35letého Němce v Chemnitzu....

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Blesky zabily v Tatrách pět lidi, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz