Maršál osvoboditel, ale i okupant

  12:37
"Buď Karpaty přejdeme, anebo na nich padneme." Žádná jiná věta necharakterizuje Ivana Stěpanoviče Koněva lépe. V roce 1970 dostal Zlatou hvězdu hrdiny ČSSR, za zásluhy při osvobození. Nikdo však neřekl, o které osvobození šlo - zda o to z roku 1945, či o "osvobození" ze srpna 1968.

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Rozporuplnější vojevůdce v porážce hitlerovského Německa snad neexistuje. Ze sezonního dřevaře se vypracoval na vítězného maršála Sovětského svazu, aniž v druhé světové válce jedinkrát vystřelil z pušky.

Koněv byl mezi sovětskými maršály kuriózní i tím, že neprožil ani jediný den ve frontových zákopech první světové války. I v občanské válce, jež následovala, se věnoval kariéře politruka a zejména čistkám v Rudé armádě.

Historik Jiří Fidler v jednom z mála životopisů, které o Koněvovi v posledních letech vyšly, soudí, že chybějící zkušenost ze smrtícího prostředí zákopů přivedla Koněva k naprosté necitelnosti k utrpení a ztrátám podřízených vojáků.

I podle dalšího badatele Zdeňka Vališe maršál vynikal nezřízenými ambicemi, ale i bezohledností. "Měl o pětinu vyšší ztráty než Žukov, o třetinu vyšší než Rokossovský a o celou polovinu než Malinovský," srovnává Vališ. Pod Koněvovým velením padlo asi 700 tisíc vojáků a dalších bezmála 300 tisíc bylo zajato. Většina se nevrátila.
 
Československo nadvakrát

Nejprve Koněvova vojska osvobozovala v roce 1944 Československo z východu, aby pomohla Slovenskému národnímu povstání. Po dobytí Dukelského průsmyku pokračovala v útoku na Berlín již polskými nížinami. O rok později Koněv přispěchal s 1. ukrajinským frontem od Berlína -tentokrát na pomoc Pražskému povstání.
 
V obou případech hrál maršál vabank: úspěch znamenal slávu a hlavně přízeň sovětského diktátora Stalina. Při bojích o Dukelský průsmyk přitom Koněv riskoval "jen" moře krve vlastních lidí. Za jediný měsíc padlo na Dukle na 60 tisíc sovětských vojáků a 2389 Čechoslováků. Wehrmacht ztratil 11 tisíc mužů.
 
Účastník bojů na Dukle, již zesnulý generálplukovník Miroslav Šmoldas, před časem řekl, že operace v horách, jako byla ta na Dukle, vyžaduje alespoň třicetidenní přípravu kvůli průzkumu, speciálnímu výcviku i vytvoření zásob munice, techniky i proviantu.

"Maršál Koněv žádal alespoň deset dnů, Stalin mu dal jen pět. Je to stejné, jako když dáte krejčímu místo dvou dnů jen dvě hodiny. Nějak to sako spíchne, bude však podle toho vypadat. Zrovna tak maršál Koněv karpatsko-dukelskou operaci doslova spíchl a ona na to také vypadala a podle toho i dopadla."

Život v datech


* Ivan Stěpanovič Koněv se narodil 28. prosince 1897 v rolnické rodině; vychodil základní školu; v šestnácti odešel z domova a živil se jako dělník

* v osmnácti byl odveden do carské armády; po vypuknutí bolševické revoluce vstoupil do bolševické strany

* v roce 1925 navštěvoval zdokonalovací kurz velitelského sboru, poté vystudoval vojenskou akademii

* Jako velitel 19. armády se po napadení SSSR neúspěšně snažil odrazit německý vpád; za průlom wehrmachtu u Vjazmy mu hrozila poprava

* v říjnu 1941 se stal velitelem frontu a zúčastnil se zimní protiněmecké ofenzivy u Moskvy

* v roce 1944 velel 1. ukrajinskému frontu, s nímž dosáhl Berlína; po jeho dobytí přijel 9. května 1945 do Prahy (Američané zastavili kvůli dohodám svůj postup v západních Čechách)

* po válce byl šéfem sovětských pozemních vojsk; v roce 1950 ho Stalin sesadil; do funkcí se vrátil až po jeho smrti - roku 1955 se stal velitelem Varšavské smlouvy, později stál v čele vojsk, která potlačila maďarské povstání v roce 1956

* roku 1961 velel sovětským vojskům v Německu, odtud se vrátil o rok později domů; 21. května 1973 zemřel v Moskvě, pohřben je u kremelské zdi

Český veterán byl svědkem, jak Koněv vydal rozkaz. Poté prý chvíli mlčel a pak praštil tužkou o mapu. "To bude ale pěkný bordel!" zaklel. Šmoldas vzpomínal, jak velitelé museli popáté dobývat jednu z hor, a přitom se nic neměnilo: "Pokud vás po neúspěchu neposílí dělostřelectvo ani pěchota a vy nezměníte ani manévr, tak to nemá naději na úspěch, pak je to stupidnost a ztráty na životech jsou obrovské."
 
S nevelkými oběťmi dorazil Koněv naopak do Prahy. Tentokrát předvedl fantastický výkon, když se mu podařilo bleskově proniknout do hlubokého týlu ještě neporaženého wehrmachtu a časně ráno 9. května 1945 se objevit v Praze.
 
Den předtím však povstalecké vedení uzavřelo s německým velením dohodu, jež byla faktickou německou kapitulací. Němci složili zbraně a zahájili odchod do amerického zajetí v západních Čechách. Česko-německá dohoda o zastavení bojů podle historika Fidlera zlehčovala význam sovětské operace, a proto musela být později zapomenuta a její čeští signatáři byli perzekvováni.
 
Na piedestal osvobození Prahy vystoupil jediný člověk, maršál osvoboditel Ivan Stěpanovič Koněv. Za osvobození Prahy se nad Moskvou rozléhaly slavnostní dělostřelecké salvy spojené s oslavami konce války. A Koněv dostal již druhou Zlatou hvězdu hrdiny SSSR a vytoužený Řád vítězství.
 
Zkušenosti z čistek
Až po roce 1989 vyšlo najevo, že už v květnu 1945 odvlekla sovětská tajná služba z Prahy a jejího okolí s tichým souhlasem Koněva tisíc československých občanů ruské národnosti, kteří odešli do exilu po bolševickém převratu v roce 1917.

Mezi nimi i Sergeje Vojcechovského, jednoho z nejschopnějších a nejtalentovanějších československých generálů. Na seznamu nejhledanějších osob sovětské tajné služby se ocitl proto, že ještě jako carský důstojník tvrdě potíral jednotky bolševiků. Vojcechovský zahynul na Sibiři v roce 1951. Celkem bylo z Československa do gulagů odvlečeno 10 tisíc lidí. Na velmi opatrné protesty československých úřadů Koněv nereagoval.
 
Nedůvěřivého diktátora Stalina si Koněv podle historika Vališe získával mimořádnou osobní oddaností. Přesto ho chtěl Stalin po napadení Sovětského svazu, kdy maršál neúspěšně velel Západnímu frontu, zlikvidovat. Upustil od toho až na přímluvu maršála Georgie Žukova. V jeho pozůstalosti se nalezl úryvek z pamětí, který z knihy vyškrtla cenzura. "Je třeba říci, že až do bitvy u Kurska Koněv velel vojskům špatně, a byl proto několikrát zbaven velení frontu."
 
Osobní Koněvova oddanost Stalinovi se projevovala i tím, že v průběhu bojů telefonoval diktátorovi a většinu zásluh připisoval sobě. Po Stalinově smrti se navíc ukázalo, že Koněv diktátorovi donášel na jiné vlivné velitele Rudé armády, na které pro jejich válečné úspěchy žárlil. Udání začal psát již v roce 1937 a týkala se i maršálů Žukova či Vasilevského.
 
Žukov ovšem nakonec Koněvovi odpustil, ačkoliv Koněv přispěl dvakrát k jeho odvolání. "Maršál navštívil Žukova někdy v roce 1970 a byl velmi upřímný," líčí ruský novinář Vasilij Peskov. "Žukov však mávl rukou a řekl, aby zapomněl na to, co se stalo po válce, protože to bylo nepodstatné ve srovnání s tím, čeho oba dosáhli v porážce nacismu."
 
Když Nikita Chruščov začal po smrti diktátora vytahovat Stalinovy zločiny, Koněv na něj zaútočil. Bál se, že Chruščovova kritika smete i jeho. Chruščov však Koněvovi ukázal balík dopisů, které maršál psal o ostatních, a tím ho umlčel.
 
Osud maršála Koněva je zajímavý i tím, že jej sovětští vůdci povolávali vždy, když měli nějakou špinavou práci. Bylo tomu tak v roce 1956, když utopil v krvi maďarské povstání. V roce 1961 byla pod ochranou Koněvových vojsk postavena berlínská zeď. A maršál maskoval svou autoritou i přípravy na okupaci Československa o sedm let později. Blahopřál sice Ludvíku Svobodovi ke zvolení prezidentem, ale současně měl v delegaci desítky rozvědčíků, kteří mapovali terén pro intervenci.
 
Do Prahy si však o dva roky později Koněv pro titul hrdiny ČSSR nepřijel. "Možná šlo o šok z okupace Československa. Rozčarování z intervence přiznávali i další penzionovaní maršálové a generálové," říká Fidler.

NELÍTOSTNÝ VELITEL. Ivan Stěpanovič Koněv za celou válku ani jedinkrát nevystřelil, asi proto byl naprosto necitelný k utrpení a ztrátám podřízených vojáků.

Autoři:

Trump má názor toho, s kým zrovna naposledy mluví, říká amerikanista Klvaňa

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po převratu, ve které se ohlíží za boomem sexbyznysu po pádu komunismu. „Je to pravdivá historie. Nikomu se...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu. Zastavilo se metro v Madridu či Barceloně, přerušen byl provoz na železnici, výpadky měly online služby a...

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si připsala poněkud nelichotivý bojový zářez. Během nepřátelské palby muselo plavidlo provést ostrý úhybný...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané místo, kde budou přebývat. Měly přitom potřebné dokumenty ke krátkodobému pobytu. Američané tvrdí, že...

Důležitá návštěva u Pavla. Hrad se uzavře veřejnosti, jméno hosta tají

Prezident Petr Pavel v neděli přijme zahraniční hlavu státu, oznámil Hrad ve stručné tiskové zprávě. O koho se jedná, už ale prezidentská kancelář nezvykle neuvedla. „Podrobnější informace budou...

30. dubna 2025  12:43,  aktualizováno  13:41

Jsou rodiny, kde děti neviděly rodiče ani prarodiče pracovat, říká Jurečka

Přímý přenos

Senát schvaluje zásadní reformu sociálních dávek. Vládní návrh předpokládá, že bude jen jedna „superdávka“ místo příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě. Při žádosti...

30. dubna 2025  11:49,  aktualizováno  13:30

Při potyčce málem zemřel muž, pár z Ukrajiny čeká vězení a pak vyhoštění

Krajský soud v Plzni rozdal tresty partnerům z Ukrajiny, kteří podle spisu letos v únoru na plzeňské ubytovně málem zabili muže z Moldavska. Žena dostala 11 let, muž o rok méně, oba budou vyhoštěni z...

30. dubna 2025  13:04

Kostelecké uzeniny nedostanou dotaci, soud potvrdil střet zájmů Babiše

Pražský městský soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin z Agrofertu na ministerstvo zemědělství kvůli dotaci. Konstatoval, že Andrej Babiš byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, proti verdiktu...

30. dubna 2025  12:54

Rusko a KLDR začaly stavět most přes hraniční řeku. Utuží vztahy, slibují si

Rusko a Severní Korea ve středu zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické...

30. dubna 2025  12:42

Požár cisterny uzavřel dálnici D1 ve směru na Prahu, převážela mléko

Dálnici D1 uzavřel na 19. kilometru ve směru na Prahu požár cisterny, která převážela mléko. Na místě zasahovali hasiči. Požár se jim už podařilo dostat pod kontrolu a nahlásili jeho lokalizaci....

30. dubna 2025  10:52,  aktualizováno  12:36

Karlovarský kraj chce zřídit vysokou školu. Prezident to podporuje, říká hejtmanka

Prezident Petr Pavel podporuje zřízení samostatné veřejné vysoké školy v Karlovarském kraji, řekla novinářům po středečním jednání s hlavou státu hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Podle ní...

30. dubna 2025  12:31

Rusko znervózňuje Finy. „Syslí“ nové tanky a rozšiřuje základny u hranic

Rusko rozšiřuje své vojenské základny u hranic s Finskem. Západní zpravodajské služby se obávají, že Moskva se tím připravuje na možný konflikt s NATO. Varují, že Rusové produkují víc tanků, které...

30. dubna 2025  12:31

Další případ řádění gangů. Švédové po střelbě v Uppsale zadrželi šestnáctiletého

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Prokuratura uvedla, že podezřelému je 16 let. Švédská média incident spojují s vyřizováním...

30. dubna 2025  10:38,  aktualizováno  12:30

Fronta na vrtulník zpečetila pád Saigonu, slavnou fotku léta kazila špatná popiska

Amerika si připomíná padesát let od pádu Saigonu. Fotku symbolizující její největší porážku ve studené válce pořídil v dubnu 1975 Hubert van Es, celý svět ale dlouhé roky žil v domnění, že je na ní...

30. dubna 2025  12:29

Pavlovi důvěřuje více než polovina Čechů. Mírně ztratil u nevoličů a starších

Prezident Petr Pavel si podle dubnového průzkumu agentury STEM stále drží důvěru více než poloviny české populace. Celkově mu důvěřuje 51 procent obyvatel, což je podobný výsledek jako v předchozích...

30. dubna 2025  12:09,  aktualizováno  12:29

Na D2 se dnes bourá. Směr k Bratislavě stál kvůli nehodě dodávky a náklaďáku

Nehoda dodávky a nákladního vozu zastavila dálnici D2 na osmém kilometru u Rajhradic ve směru na Bratislavu. Jezdilo se odklonem, před polednem byl zprovozněn jeden jízdní pruh. Hasiči vyprošťovali...

30. dubna 2025  10:23,  aktualizováno  12:01
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.