„Po jedenácté hodině večer nás vzbudily silné otřesy. Třásl se celý hotel. Třásla se s námi postel, otevíraly se a zavíraly se dveře od skříní. Raději jsme vyběhli na balkon. Celé to trvalo to asi dvacet vteřin,“ popsala Janovská. Podle ní lidé ve strachu křičeli a vybíhali z pokojů.
Navzdory silným otřesům podle Janovské nejsou v Agádíru větší škody na budovách. „Co se týče budov, poučili se tu z velkého zemětřesení v roce 1960. Je tu vidět jen opadaná omítika,“ uvedla s tím, že obyvatelé města po otřesech vybíhali na ulice, ale situace se rychle uklidnila.
„Městem po zemětřesení projížděla policie a asi kontrolovala, jestli jsou všichni v pořádku. Sirény se nerozezněly,“ dodala Janovská, která do Agádíru vyrazila s CK Blue Style a v sobotu po poledni se vrací letecky zpět do Česka.
Maroko zasáhlo silné zemětřesení. Přes 1300 mrtvých, další stovky zraněných![]() |
Její slova potvrzuje také delegátka CK Blue Style v Agádíru Nikola Němcová. „V Agadiru máme nyní 125 klientů. Na místě je všechno v pořádku, hotely nejsou zasažené, nic tu není poničené. Dnes máme navíc odlet, takže většina klientů bude odlétat domů. Někteří zde zůstávají na čtrnáct dní, takže mají ještě týden před sebou,“ řekla iDNES.cz.
Hotely v Agádíru podle ní nadále bez problémů fungují. „Na všechny hotely jsme volali a všichni naši klienti jsou v pořádku,“ dodala. Zda lidé, kteří mají před sebou ještě týden dovolené na místě zůstanou, zatím nelze s jistou říct. „Přesnou informaci o tom nemám, ale mělo by to tak být,“ uvedla Němcová.
Mluvčí CK Blue Style Lucie Bukovanská uvedla, že čtyři klienti se museli v Agádíru evakuovat z hotelu, protože bydleli ve výškové budově Anezi Tower. Dostali náhradní ubytování a svou dovolenou dokončí.
V Maroku tráví dovolenou také Čech Tomáš Beránek, jenž do země vyrazil s přáteli cestovat na čtrnáct dní na motorkách. „Jsme ve městě Ouarzazate, včera jsme přijeli z Marrákeše. V noci jsme cítili otřesy a šli jsme z hotelu spát ven. Jezdili tu policisté a rozhlasem všechny vyháněli z budov. Zatím jsme se nebyli podívat mimo resort, takže nevíme, jak to vypadá v okolí,“ řekl iDNES.cz s tím, že skupina chce v Maroku zůstat i na zbytek dovolené.
Registrujte se v Drozdu, radí asociace
V Marrákeši, který leží asi 70 kilometrů od epicentra zemětřesení, je podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže asi 80 Čechů. Všichni jsou v bezpečí, nikdo není zraněný. Cestovní kanceláře ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí podle něj organizují jejich návrat do Česka.
„V tuhle chvíli je přímo v Marrákeši asi 80 lidí, z toho zhruba polovina s cestovní kanceláří. Ti ostatní jsou buď zařazení v Drozdu, nebo se tam postupně zaregistrovávají,“ řekl Papež. O jakou cestovní kancelář se jedná, odmítl uvést. Řekl, že se tito lidé účastní firemní konference.
Turistická sezona v Maroku začíná, hlavní vlna turistů bývá od poloviny října dál. „Na druhou stranu příští týden mělo několik zájezdů odlétat, ty neodlétnou, klientům bude navržena změna termínu nebo změna destinace,“ řekl Papež. „Během roku se do Maroka dostane 12 tisíc lidí organizovanou turistikou, přibližně stejná část lidí tam cestuje na vlastní pěst,“ dodal.
Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer uvedly, že jejich klienti se nacházejí na pobřeží, zhruba 900 kilometrů od Marrákeše. CK Alexandria ani CK Čedok nemají v Maroku žádné klienty.
V sobotu mají do Maroka odlétat další zájezdy CK BlueStyle, kancelář klientům nabídla možnost bezplatné změny zájezdu nebo vrácení peněz.
Podle českého cestovatelského systému Drozd je v zasažené zemi nyní zhruba 170 Čechů. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že všichni jsou v pořádku včetně dvou, kteří se nacházeli přímo v pohoří Atlas a se kterými Černínský palác zprvu neměl spojení.
„Někteří z Čechů v Maroku se obrátili na ambasádu v Rabatu s obecnými dotazy, jestli například nejsou rozbité cesty, pokud by ze země chtěli odletět předčasně,“ uvedla mluvčí ministerstva Mariana Wernerová. MZV proto přes systém Drozd rozeslalo všem českým turistům potřebné informace. Neustále v provozu je také nouzová linka +212 613 452 583.
Zemětřesení vypuklo v pátek pozdě večer zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše.Ve staré části města se zřítily některé budovy a místní televize ukazovala snímky spadlého minaretu mešity. Největší škody se ale podle tamního ministerstva vnitra staly mimo města.