Zastavuji na straně silnice a jdu si rostliny prohlédnout. Záhy se kolem shromažďuje skupinka místních. Skládá se z malých holčiček prodávajících fíky, a mladých mužů, kteří zase nabízí hašiš.
Obojí odmítám a dál si prohlížím rostliny. Jejich výška nezřídka přesahuje dva metry. Jeden z mužů se přibližuje. „Pojď, za malý poplatek ti ukážu, jak z toho vyrábíme hašiš,“ vyzývá. Návrh přijímám.
Pěstování a export marihuany pro léčebné účely marocká vláda zlegalizovala od roku 2023. Pěstování pro rekreační účely ale zůstává mimo zákon. Jak poukazuje agentura Reuters, policie ho přesto obvykle toleruje.
Významný úspěch tamní výrobci hašiše zaznamenali letos 19. února. Marocký zpravodajský server Moroccan World News popisuje, že se jim poprvé podařilo legálně dopravit zásilku pro léčebné účely do švýcarské Ženevy.
Země, kde první autobus řídil Čech. Maroko patří mezi nejbezpečnější země světa![]() |
Maročtí vládní činitelé nechtějí nechat ekonomický potenciál plodiny ladem a pracují jak na dalším vzdělávání místních farmářů, tak na hledání nových příležitostí v zahraničí.
Polní cestou ve stínu konopných keřů se s mladíkem přesouváme k vesničce, která stojí uprostřed dlouhých lánů. Tam nás vítá starší muž. Představuje se jako místní zemědělec a zavádí nás do jednoho z cihlových domů.
Vybízí, ať se posadím na potrhanou pohovku. Pokládá přede mě lavor a několikakilový pytel se sušenou marihuanou.
Na lavor seshora připíná kus látky, na kterou sype sušinu. Tu přikrývá igelitem a podává mi dvě dřevěné paličky. „Teď stačí bubnovat a skrz látku bude do lavoru padat prášek. Ten pak stačí hníst rukama a vzniknou hrudky hašiše,“ vysvětluje lámanou francouzštinou.
V den prvního doručení zásilky do Švýcarska někteří maročtí obchodníci s hašišem zaznamenali také komplikace. Pracovníci úřadů ve španělské exklávě Ceuta na severu afrického kontinentu našli ústí tunelu, díky kterému maročtí pašeráci dostávali drogu na nákladní lodě. Ty pak mířily do Evropy.

Ústí tunelu na španělské straně, kterým maročtí pašeráci přes hranice a následně přes Gibraltarský průliv přepravovali tuny hašiše.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Šachta vedla v hloubce asi dvanáct metrů pod zemí a Španělé ji našli v bývalé továrně na zpracování mramoru přibližně padesát metrů od hranic, podotýká agentura AP.
Odhalení přišlo v rámci rozsáhlejší policejní operace, při které policie také z nákladního vozu zajistila přes šest tun hašiše. V posledních letech byly nálezy objemných zásilek s hašišem časté, ale policie dosud netušila, kudy na španělské území pronikají.
Ve Španělsku se zřítil pašerácký vrtulník s tunou hašiše na palubě![]() |
Po asi dvaceti minutách intenzivního bubnování mě muži zastavují a sundavají látku z lavoru. Na jeho dně teď leží hromádka prachu. Špetku z něj si muž přisype do tabáku, ze kterého balí cigaretu. Tu potom zapaluje a kouří.
Komu a jak prodává sklizeň z obřích polí, zemědělec nepřibližuje. „Občas přijedou i Evropané a koupí si pár kilo,“ prozrazuje nicméně a kromě podle něj levné koupě „jakéhokoli množství“ samotné drogy přátelsky nabízí i malý pozemek s polem u vesnice.
O existenci polí vědí podle něj i maročtí policisté. Sám jsem jejich hlídky ostatně při cestě do hor potkával co pár kilometrů a země rozhodně netrpí jejich nedostatkem.
Přesto, že je pěstování marihuany legální pouze pro zdravotnické účely, muž z vesnice podle svých slov neřeší, za jakým účelem a komu drogu prodá. Státní správa ho obvykle nekontroluje. Díky úplatkům a síle tradice se mu daří s pěstováním (stejně jako mnohým dalším) pokračovat.
Podle Reuters navíc marocký král Muhammad VI. loni v srpnu omilostnil pět tisíc lidí, kteří byli kvůli nakládání s marihuanou odsouzení nebo hledaní. Chtěl je tím podle svých slov přimět, aby se začali věnovat legálnímu pěstování.
Zeman se setkal s marockým králem, témata schůzky jsou tajná![]() |
Více než dva týdny po nalezení ústí pašeráckého tunelu ve Španělsku ale stále není jasné, kudy se do něj vstupovalo na marockém území. Tamní pracovníci státní správy mlčí. Vyšetřování podle serveru Africa Report probíhá kupodivu hlavně v okolí marocké vojenské základny.
V období, kdy usiluje o posílení ekonomiky obchodem s marihuanou, tak Rabat řeší i napětí se sousedem. Madrid dál musí čekat na výsledky vyšetřování a kroky, kterými Maroko ukončí svou benevolenci v boji s pašeráky.
Spolu s mým průvodcem opouštíme zemědělce a vystupujeme na vyhlídku nad vesnicí. Ukazuje na nespočet dalších horských svahů v dálce, které také prorůstá konopí.
„Bez hašiše by tu všichni přišli o práci. Toto je naše království,“ rozpíná ruce nad krajinou. Záhy se loučí a v rozpadlých polobotkách odchází po prašné cestě zpět k vesnici.
Jak uvádí Reuters, v oblasti severního Maroka, kde je (ať už legální nebo ilegální) výroba hašiše hlavní ekonomickou aktivitou, žije přibližně jeden milion lidí. Velká část přesto zůstává na hraně chudoby. Kdo z milionového byznysu bohatne, tak zůstává nejasné.