Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Reakce Číny není třeba se bát, z našeho přátelství nic nemáme, říká analytička

  18:33
Telefonát nově zvolené hlavy státu Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen vyvolal značný rozruch. Přišly i tradiční výtky ze strany Čínské lidové republiky. Podle juniorní analytičky projektu Sinopsis Markéty Záhumenské jsou právě stížnosti maximum, kterého se od Číny můžeme dočkat. V rozhovoru pro iDNES.cz také přibližuje, kam může zajít diplomatický vztah s ostrovním státem.

Zvolený prezident Petr Pavel s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou před jednáním nejvyšších ústavních činitelů v Senátu | foto:  Petr Topič, MAFRA

Co české politiky motivuje se vkládat do vztahů Číny a Tchaj-wanu? Proč je to pro ně tak velké téma?
Navazování vztahů s Tchaj-wanem je nejen důležité z ekonomického hlediska, ale má hodnotovou symboliku. Pro Čínu je hodnota lidského života velmi nízká v porovnání s ekonomickým ziskem, kdežto Tchaj-wan je demokratická země, která se nesnaží nijak ohrožovat další státy. Návrat těchto hodnot do české politiky je namístě.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v telefonátu s Petrem Pavlem vyjádřila přání pravidelně komunikovat. Jak zásadní je, že si prezident evropské země po zvolení v první řadě volá s přední představitelkou Tchaj-wanu?
Zásadní to je, protože když si Cchaj Jing-wen poprvé a dosud naposledy volala s některým z nově zvolených státníků, tak to bylo v roce 2016, kdy mluvila s Donaldem Trumpem, prezidentem USA, které nemají s ostrovem oficiální diplomatické styky. Proto je to takový diplomatický průlom a Pavlův krok si získal ohlas v zahraničí.

Je vhodné, aby si nově zvolený prezident volal s představitelkou státu v tak vypjaté mezinárodní situaci ještě před uvedením do úřadu?
Předávání gratulací je běžným zvykem a že si Petr Pavel jako první státníky vybral Volodomyra Zelenského a Cchaj Jing-wen, je v současnosti velmi symbolické a ne nic nevhodného. Ukrajina je stále ve válce a Tchaj-wan pod intenzivním tlakem Číny, vyjádřit jim podporu je tedy namístě. Snaží se ukázat, že éra Zemanovy politiky končí. Jen musíme velmi pečlivě vážit další kroky.

Na březen plánuje návštěvu Tchaj-wanu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová-Adamová. Petr Pavel osobní návštěvu nevyloučil. Je možné, že bude paní předsedkyni doprovázet i prezident Pavel?
Je dost brzy něco takového usuzovat, i když on sám řekl, by se s Cchaj rád setkal. To ale neznamená, že do Tchaj-peje dorazí. Navíc se rozhodně nedá očekávat, že by do Tchaj-peje jel ihned po své inauguraci s Markétou Pekarovou Adamovou, to by bylo opravdu velmi brzy. Ostatní evropští státníci takové kroky nepodnikají. Byl by to ale velmi významný diplomatický čin.

Zajímá mě, kam až může Česko ve vztazích s Tchaj-wanem zajít a kde je ta hranice. Bude přijatelné, tedy i pro Čínu, pokud se Pavel setká s Cchaj například na půl cesty na nějaké konferenci?
Určitě bude rozumnější setkání na půdě třetího státu anebo pozvání na konferenci v České republice než cesta na Tchaj-wan. Dostal by se za hranu mezí vztahů s Čínou.

Zemanovu zahraniční politiku do jisté míry definovalo přesunutí české ambasády z izraelského Tel Avivu do Jeruzaléma. Může se schylovat k ustanovení plných diplomatických vztahů s Tchaj-wanem a tedy založení ambasád na obou stranách?
Určitě ne, myslím, že se o tom ani nediskutuje. To už je extrémně za hranou. Nemusel by to být nejmoudřejší krok. Nelze udělat úplnou otočku od Zemanovy politiky, je třeba rozprostřít kroky v čase.

Co nejhoršího může způsobit v česko-čínských vztazích ona březnová návštěva Pekarové-Adamové? Bude to pouze, stejně jako u návštěvy předsedy Senátu Vystrčila, jen o formálních stížnostech ČLR?
Obvykle to tak s Čínou bývá. Nejradikálnější krok proti nám mohou být sekundární ekonomické sankce, jaké uvalila na Litvu po otevření tchajwanské zastupitelské kanceláře. Měly pramalý efekt i proto, že se Litvy zastala Evropská unie. Patrně ale nelze očekávat, že by se Čína chystala na stejný postup i v našem případě. Vystrčilova návštěva v roce 2020 byla významná událost a Čína tehdy také vyhrožovala a nic se nestalo. Ohledně návštěvy paní předsedkyně pravděpodobně není čeho se obávat.

Čína také reviduje svou diplomacii vlčích válečníků, která má za cíl zlepšit její obraz ve světě a zejména v Evropě, a proto váhá, jak k takovým situacím přistoupit. Telefonát Pavla s Cchaj komentovalo čínské ministerstvo zahraničí tak, že Pavel překročil červenou linii a zranil city čínského lidu. Čekám podobný přístup i tady, aby její vláda neztratila tvář, ale na sankce s největší pravděpodobností nedojde.

Markéta Záhumenská

Juniorní analytička projektu Sinopsis.

Studovala bakalářský program Politologie a Prezentace a ochrany kulturního dědictví na Univerzitě v Hradci Králové. Dnes dokončuje magisterské studium sinologie na Univerzitě Karlově. V roce 2021 získala stipendium na National Chengchi University udílené ministerstvem zahraničí Tchaj-wanu. V Tchaj-peji strávila téměř tři roky.

Sinopsis

Mediální projekt neziskové organizace AcaMédia z.ú. ve spolupráci s katedrou sinologie FF UK. Sdružuje odborníky na dění v Číně a nabízí pravidelný přehled komentářů o vnitrostátním vývoji v zemi i o jejích zahraničních vztazích.

Je pro Česko důležité mít nadstandardní vztahy s Čínou lidovou republikou (ČLR)?
Řekla bych, že ne. Stačí, když budou naše vztahy standardní. Můžeme se podívat na Zemanovu zahraniční politiku, která započala restartem vztahů s ČLR. Ten příklon k Číně vrcholil v roce 2015, kdy na českém trhu začala působit CEFC (dnes již zkrachovalá společnost, jež v Česku vlastnila mimo jiné fotbalovou Slavii – pozn. red.) a zároveň se její předseda Jie Ťien-ming se stal prezidentovým poradcem. O rok později Si Ťin-pching navštívil Českou republiku, se kterým Zeman po celý mandát udržoval těsné vztahy. Nedávno si před koncem jeho mandátu spolu volali a utvrdili tak jejich přátelství.

Když chceme zhodnotit přínos jejich přátelství, stačí se podívat na výši slibovaných investic, které měly z jeho návštěvy tady vzejít. Slib byl 232 miliard korun do roku 2021 a jen za rok 2016 to mělo být 95 miliard. Na realizaci většiny slíbených projektů nedošlo...

Třeba objem investičních peněz činil mezi lety 2016 až 2019 pouhých 8,4 miliardy korun. Zkrátka to všechno nestálo za to?
Určitě ne i třeba při pohledu na členství ve skupině 14+1, které je podobně tristní. Pro Českou republiku z toho nevyplynul žádný reálný zisk a i deficit obchodní bilance s Čínou se rok od roku prohlubuje. V roce 2018 překročil částku 500 miliard korun a v porovnání s Čínou Tchaj-wan v ČR investuje víc už od 90. Let. Máme tu několik tchajwanských firem, které tu vytvářejí pracovní místa, v čele s Foxconnem. Probíhá spousta společných projektů a mnoho se jich chystá, mimo jiné stipendia pro české studenty i v oblasti výroby polovodičů, což bude pro nás velmi přínosné.

Skoro se dá říct, že vztahy s Tchaj-wanem by měly mít větší prioritu než ty s Čínou...
Určitě je namístě udržovat kontakt s Čínou, ale vzhledem k tomu, že byla zahraniční politika dlouho orientovaná na ekonomiku, je načase se zaměřit i na hodnotovou politiku, což je vidět jak u vlády. Stejně tak se tímto směrem bude ubírat i Hrad. To sjednocení přístupu k zahraničním partnerům bude velký přínos.

Jakým způsobem má vláda a Hrad komunikovat s Pekingem a zároveň mít dobré vztahy s Tchaj-wanem?
Ty styky jsou již nějakou dobu chladné. Je možné si stát za svými zájmy, nejednat servilně jako Miloš Zeman a dělat ekonomickou politiku. Neměnit svou hrdost a hodnoty za plané sliby investic, které ani naplněny nebyly.

V souvislosti s Green dealem a dovozem automobilů nebo solárních panelů, kde v obou oblastech Čína dominuje, budeme my, Evropané na jejím exportu stále závislejší. Čím víc se budeme chtít našim klimatickým cílům přiblížit, nebude extrémně náročné držet lidskoprávní charakter naší zahraniční politiky, ale zároveň mít kritické obchodní vazby na Čínu, která se chová jako šikanující?
Ona na to samozřejmě sází a hrozí přerušením obchodů při sbližování s Tchaj-wanem, kam v poslední době naše politika směřuje. Kdyby docházelo k častějším návštěvám, je tu riziko, že si Čínu znepřátelíme a ekonomické vztahy zamrznou. Je třeba vážit všechny kroky a nechat prostor Tchaj-wanu, aby on činil vstřícné kroky vůči nám a náš vztah byl vyrovnaný. Budeme tak schopni kompenzovat ekonomické ztráty způsobené Čínou.

Autor:

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Havárie na Krymském mostě. Srážka čtyř obrněnců zablokovala provoz

Ruská armáda přišla alespoň dočasně o čtyři obrněná vozidla Z-STS Achmat, a to při havárii na Krymském mostě. Nehodu...

Dárce spermatu žalují, že zplodil stovky dětí. Zastavte ho, žádají soud

Nizozemec Jacob Meijer byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu. Nyní čelí žalobě, že se stal biologickým otcem...

Rusko opět předvádí jaderné zbraně, cvičí s balistickými raketami Jars

Rusko zahájilo cvičení s mezikontinentálním balistickým raketovým systémem Jars. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že...

Sudetští Němci poprvé ocení Němce a Čecha naráz. Cenu Karla IV. dostane Rouček

Evropskou cenu Karla IV. obdrží od Sudetoněmeckého krajanského sdružení poprvé v historii Němec a Čech zároveň. Na...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...