Kočner měl kontakty u policie, pomáhaly mu i se zametáním stop

  15:51aktualizováno  15:51
Na povrch se dostaly nové informace, podle kterých měl mít podnikatel Marián Kočner, obviněný z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka, na Slovensku zásadní vliv. Do rukou se mu totiž díky jeho spolupracovníkům dostaly tajné policejní složky o probíhajících kauzách. Se svými zdroji u policie komunikoval za pomoci šifrovaných zpráv.

Jan Kuciak a Martina Kušnírová | foto: Reuters

Podle slovenského deníku SME se policii podařilo rozluštit šifrovanou komunikaci v Kočnerově mobilním telefonu, pro kterou používal mobilní aplikaci Threema. Ve spojitosti s rozklíčováním zpráv musel nedávno skončit ve funkci šéf speciálního vyšetřovacího týmu s názvem Novinář.

Fotogalerie

Tým založila na začátku roku slovenská policie s cílem dokumentovat případy, na kterých Kuciak před svou smrtí pracoval a shromažďoval o nich informace. Vyšetřovatelé po analýze zpráv zjistili, že se jméno šéfa týmu objevilo v Kočnerových zprávách s jeho spolupracovníkem Norbertem Bödörem.

Právě nitranský podnikatel Bödör měl podle deníku Aktuality. sk fungovat jako prostředník mezi Kočnerem a policí. O vyšetřovaných policejních kauzách měl mít prakticky neustále přehled a získané informace předával Kočnerovi. Slovenská policejní inspekce potvrdila, že ve spojitosti s rozšifrováním zpráv vyšetřuje také další policisty.

Z úkladné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnirové slovenská policie obvinila zatím pět lidí. Kočner si měl vraždu objednat za sedmdesát tisíc eur (dva miliony korun). Alena Zsuzsová posléze objednávku předala organizátorovi a Zoltán Andruskó si na úkol najal bývalého vyšetřovatele a bývalého vojáka.

Policie se nejdřív domnívala, že na dvojici loni v únoru střílel expolicista Tomáš Szabó, v dubnu se ale ke střelbě přiznal bývalý voják Miroslav Marček, který v původním obvinění figuroval jako zabijákův řidič.

Kvůli kauze končí také šéf Národní jednotky finanční policie

V pátek skončil po pěti letech ve funkci také šéf slovenské Národní jednotky finanční policie NAKA  Bernard Slobodník, v jehož kompetenci je i tým Novinář. Také jeho jméno se totiž objevilo v Kočnerově aplikaci Threema.

Slobodník komunikoval před vraždou i s Kuciakem, který se zajímal o podrobnosti v Kočnerově kauze Technopol. Slobodník však popřel, že by dal novináři jakékoliv bližší informace o případu.

Bývalý šéf civilní kontrarozvědky Peter Tóth, kterého si Kočner najal na sledování nejméně pěti slovenských novinářů, včetně Kuciaka, vypověděl, že mu Bödör ukazoval šifrovanou komunikaci právě se Slobodníkem, ve které mu Slobodník psal, v jakém stavu je vyšetřování kauzy Technopol. Vůči firmě Technopol se měl Kočner dopustit finančního podvodu za miliony dolarů.

„Existuje podezření, že měl Slobodník nadstandardní vztahy s makedonskými rodinami v Levicích. Mělo jít o Kukuliho klan. Policejní inspekce to však nepotvrdila,“ napsal v pátek v komentáři šéfredaktor Aktuality. sk Peter Bárd.  Podle něj si měl Kočner s  Bödörem psát zprávy, ze kterých vyplývá, že odvolaný šéf týmu Novinář měl řešit věci v jejich prospěch.

Telefonní nahrávka, na které vyhrožuje Kočner Kuciakovi:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

Po e-cigaretě na jednotce intenzivní péče. USA zkoumají stovku případů

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými...

Hlas Německa v Evropě má být jasně slyšet, míní prezidentka Čaputová

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier hovoří se slovenskou hlavu státu...

Hlas Německa v Evropě by měl být podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové jasně slyšet. Nikdo jiný totiž nemá...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz