Maoisté napadli indické vojáky v džungli. Nejméně 72 mužů zabili (6. dubna 2010)

Maoisté napadli indické vojáky v džungli. Nejméně 72 mužů zabili (6. dubna 2010) | foto: AP

Maoisté zabili v Indii nejméně 72 vojáků, v džungli je vlákali je do pasti

  • 11
Maoističtí rebelové zabili nejméně 72 indických vojáků při střetu v hustých lesích provincie Dantewada v centrální Indii. Polovojenská jednotka pravděpodobně padla do pasti povstalců, kteří usilují o prosazení komunismu v největší demokratické zemi světa.

Série útoků na vojáky se odehrála ve státě Čhattísgarh v centrální Indii. Při útoku zemřelo nejméně 72 mužů, přičemž rebelové napadli i záchranné týmy, které se vydaly zraněným na pomoc.

"Něco se stalo špatně. Zdá se, že vojáci zamířili přímo do pasti Maoistů. Ztráty jsou veliké," oznámil podle BBC indický ministr vnitra P. Chidambaram ztrátu vojáků v indické džungli.

Vojáci začali v hustých lesích v odlehlé provincii Dantewada hlídkovat poté, co vláda rozhodla o zesílení ofenzívy proti Maoistům. Do některých indických států vyslala na 50 tisíc vojáků a desítky tisíc policistů.

Cvičení maoistických rebelů v Indii (6. dubna 2010)

Cvičení maoistických rebelů v Indii (6. dubna 2010)

"Boj stále pokračuje. Máme velké problémy se získáním jakýchkoli informací," uvedl policista Ashok Dwivedi v hlavním městě čhattísgarhské provincie Raipur. Podle všeho ale povstalci na polovojenskou jednotku zaútočili s puškami a výbušninami.

Maoisté bojují s vládou od 60. let minulého století

Indičtí maoističtí povstalci prohlašují, že bojují za práva nemajetných dělníků a chudých farmářů. Proti vládě válčí od konce 60. let minulého století, za tu dobu už při násilnostech zemřely tisíce lidí.

Útoky navíc v poslední době stoupají. Před dvěma dny zemřelo deset policistů při bombovém útoku ve východním státě Orissa. Maoisté hodili na policejní základnu bombu.

Premiér Singh považuje Maoisty za největší bezpečnostní hrozbu v zemi a opakovaně žádá, aby usedli k mírovým rozhovorům. Ti však prohlašují, že o mírovém jednání budou uvažovat pouze za předpokladu, že vláda propustí jejich čtyři vysoké představitele.

Dantewada, Indie

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google