Zemřel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega

  7:22aktualizováno  8:36
Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega zemřel v noci na úterý. Autokrat, který se stal z informátora Bílého domu jeho otevřeným nepřítelem, si odpykával trest za obchod s drogami, praní špinavých peněz i vraždu. Před pár týdny se Noriega podrobil operaci mozku, od té doby byl v kómatu.

Panamský diktátor Manuel Noriega na archivním snímku | foto: Reuters

Pracovníci nemocnice potvrdili listu The New York Times, že Noriega zemřel v pondělí hlavním městě Panama City kolem 11. hodiny večer tamějšího času, tedy v šest hodin ráno SELČ.

Třiaosmdesátiletý bývalý prezident byl v lednu kvůli operaci nádoru na mozku dočasně propuštěn z vězení, kde si odpykával trest mimo jiné za vraždy politických oponentů v 80. letech. Kvůli komplikacím po první operaci následoval na začátku března další zákrok s cílem zastavit krvácení. Po něm se Noriega nacházel v řízeném kómatu.

K Noriegově úmrtí se na svém twitterovém účtu vyjádřil panamský prezident Juan Carlos Varela. „Smrt Manuela Noriegy uzavírá jednu kapitolu našich dějin. Jeho děti a příbuzní si zaslouží klidný pohřeb.“

30.května 2017 v 06:58, příspěvek archivován: 30.května 2017 v 07:32

Muerte de Manuel A. Noriega cierra un capítulo de nuestra historia; sus hijas y sus familiares merecen un sepelio en paz.

Generál Noriega ovládal Panamu jako vrchní velitel armády šest let od roku 1983. Zprvu spojenec USA upadl postupně v nemilost Washingtonu. V 60. letech býval informátorem CIA a spojencem US, postupně se však stal nepředvídatelným protivníkem, který prodával americká tajemství jejich nepřátelům a obchodoval s drogovými kartely.

Jak šly roky s diktátorem Noriegou


V knize novinářů Richarda M. Kostera a Guillerma Sáncheze „V čase tyranů“, která mapuje vládu Noriegy v Panamě, je popsané, jak to diktátor uměl hrát na obě strany. Zatímco vyzrazoval Spojeným státům důležité informace o Kubě, prodával kubánskému diktátorovi Fidelu Castrovi panamské pasy, které využívali kubánští a dost možná i sovětští tajní agenti.

Fotogalerie

Noriega si potrpěl na luxus. Žil v přepychu a na svých okázalých panstvích pořádal párty plné kokainu. Byl také vášnivým sběratelem starých zbraní.

Svého postavení však zneužíval. „Toužil po moci a stal se tyranem. Toužil po bohatství a stal se kriminálníkem,“ napsali novináři Koster a Sánchez ve své knize.

Noriega začal vůči svým politickým oponentům uplatňovat stále drsnější represe. V USA byl obviněný z pašování drog a praní špinavých peněz. Byl obviněný, že z Panamy vytvořil tranzitní stát pro dodávky kokainu mířící z Jižní Ameriky do Spojených států. Diktátor potlačil dva puče a v roce 1989 se vyhlásil „maximálním lídrem“.

Noriega: diktátor, který spolupracoval se CIA i drogovými barony

Tehdy však došla Bílému domu trpělivost a prezident George Bush vyhlásil Panamě válku. „Už toho bylo dost,“ řekl Bush a vyslal do Panamy více než 27 tisíc vojáků. Při invazi jich zahynulo 23 a dalších 300 bylo raněno. Pro Spojené státy to tehdy byla největší zahraniční vojenská operace od války ve Vietnamu. Panamské ztráty nejsou dodnes zcela jasné, ale podle OSN přišlo o život kolem 500 panamských civilistů.

V roce 1992 byl Noriega v USA odsouzen ke 40 letům vězení za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Trest si v USA odpykával do roku 2010. Pak byl vydán k soudu do Francie a odtud následně do Panamy, kde rovněž skončil ve vězení. Uvěznění v panamské věznici bylo ponižující poslední cestou pro diktátora, který při svých nacionalistických projevech máchal mačetou. V Panamě byl odsouzen za vraždu, korupci a zpronevěru (psali jsme zde).


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Najdete na iDNES.cz