V čele speciálního odděleného průvodu šli pozůstalí po obětech teroristických útoků v doprovodu francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který Paříž označil za „hlavní město světa“ v boji proti terorismu. Pochod se dal do pohybu před půl čtvrtou odpoledne. Po symbolickém 200 metrů dlouhém pochodu drželi minutu ticha a posléze se autobusem začali přesouvat mimo dějiště manifestace.
„Naše celá země se pozvedne k něčemu lepšímu,“ prohlásil Hollande. Po manifestaci pak prezident v doprovodu izraelského premiéra navštívil pařížskou Velkou synagogu, kde je podle médií při příchodu uvítal mohutný potlesk přítomných.
Server CNN připomíná, že se pochodu účastnilo také několik zástupců jinak znepřátelených států. Vedle sebe se v Paříži sešel například ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Přes vypjaté spory se museli přenést i izraelský premiér Benjamin Netanjahu a palestinský vůdce Mahmúd Abbás, uvádí server BBC. Akce se dále účastní také britský premiér David Cameron či německá kancléřka Angela Merkelová.
Z českých politiků byl na místě Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Bylo to hodně působivé, emotivní a velmi důstojné připomenutí památky obětí teroristického útoku. A současně jasná podpora demonstrace podpory demokracie a svobody slova,“ řekl iDNES.cz Sobotka.
Slovy burcujícími proti terorismu státníci nešetřili. „Evropa je silnější než strach... a jsme tu všichni společně, abychom dali na vědomí, že Evropa ve výzvě proti terorismu zvítězí,“ prohlásil například italský premiér Matteo Renzi.
Předseda britské vlády David Cameron také upozornil, že boj s terorismem potrvá dlouho. „Tato hrozba existuje už řadu let a myslím, že mnoho let ještě existovat bude,“ poznamenal.
V hlavním průvodu šly statisíce lidí
V odděleném hlavním průvodu z náměstí Republiky na náměstí Národa šlo více než milion lidí (organizátoři uvádí dokonce 1,5 milionu účastníků), kteří urazili vzdálenost asi tří kilometrů. Dav však postupoval velmi pomalu. Podle účastníků manifestace byly ulice téměř neprostupné. Někteří lidé kvůli tomu po více než hodinovém čekání dějiště manifestace opustili.
Jednalo se o nejmasovější akci ve francouzské metropoli od druhé světové války a podle všeho se také stala dosud největší demonstrací proti terorismu. Pochody se konaly po celé Francii a dohromady se jich zúčastnilo až 3,7 milionu lidí.
Pařížské ulice se začaly zaplňovat už během dopoledních hodin. „Lidé mají transparenty s nápisy Je suis Charlie, objevují se však i francouzské národní vlajky. Na ulicích jsou desítky přenosových vozů,“ popsal iDNES.cz před polednem dění v Paříži redaktor Lidových novin Milan Rokos.
„Všichni jsme jednotní,“ citovala AFP třiačtyřicetiletého účastníka Reného Sartorea. Francouzský muslim Lassina Traore pochod označil za „znak síly Francie“. „Můžeme žít spolu, protože sdílíme stejné hodnoty,“ přidal se třicetiletý hudebník Daniel.
Úřady se snažily vyjít vstříc všem, kteří se chtěli pochodu účastnit. V neděli byla kvůli tomu mimo jiné veškerá veřejná doprava zdarma. Strach prý v ulicích příliš cítit nebyl, čemuž napovídal i průzkum francouzského tisku. Ten lidem položil otázku, jaké jsou jejich pocity po teroristických útocích z posledních dní.
„Na 81 procent z dotazovaných odpovědělo, že jsou připraveni vyjít do ulic na protest proti násilí. Další lidé pak cítí vztek, bolest či solidaritu. Strach pak má pouze 12 procent dotazovaných,“ shrnul průzkum Rokos.
Protiteroristická shromáždění se konaly i v dalších francouzských městech, například v Lyonu, v Saint-Etienne nebo v Perpignanu. Podle AFP se jich účastní přinejmenším 350 tisíc lidí. Podobné akce se uskutečnily i v řadě metropolí po celém světě. Deset tisíc lidí se například sešlo v Bruselu, manifestovalo se i v Berlíně a Londýně. Stovky lidí se sešly i v Tokiu, Sydney či v New Yorku.
Na znamení solidarity s Francií byla v bruselském ústředí Severoatlantické aliance vlajka NATO a vlajky členských států staženy na půl žerdi.
Návštěva synagogy a pieta
Hollande v neděli ráno informoval, že po skončení manifestace navštíví také pařížskou Velkou synagogu. Chce tak vyjádřit solidaritu s místní židovskou komunitou, která se už po útocích vyjádřila, že z bezpečnostních důvodů zvažuje návrat do Izraele (více o tom se dočtete zde).
Na 700 tisíc lidí vyšlo do ulic mnoha francouzských měst už v sobotu. V centru Nantes na západě Francie se okolo třetí hodiny odpoledne uskutečnil Marche blanche (Bílý pochod).
Evakuace Le SoirV neděli odpoledne během probíhající manifestace v Paříži ohlásila evakuaci redakce největšího francouzsky psaného belgického deníku Le Soir. Do redakce měl zavolat neznámý muž mluvící za krajní levici a hrozil uložením výbušného zařízení v budově deníku. Vadilo mu, jak deník informuje o útocích na Charlie Hebdo. Redakci Le Soir nyní prohledávají policisté. |
Ve městě Pau na jihozápadě Francie se podle místní radnice sešlo téměř 40 000 lidí, kteří prošli centrem města. Početná skupina studentů uvnitř shromáždění nesla nad hlavou nápis „My všichni jsme Charlie“ (více o sobotních pietních pochodech se dočtete zde).
Francie v uplynulých dnech zažila hned dvojici teroristických útoků. Ve středu nejprve bratři Chérif a Said Kouachiové zaútočili na redakci magazínu Charlie Hebdo a zabili 12 lidí (vše o útocích čtěte zde). Při druhém útoku držel Amedy Coulibaly několik rukojmí v obchodě s košer potravinami v Paříži (více zde). Při útocích zemřelo dohromady 17 lidí.
Ministři vnitra 11 evropských zemí v neděli na poradě v Paříži v souvislosti s nedávnými útoky vyzvali ke zpřísnění opatření v boji proti terorismu. Zahrnovat mají lepší ochranu vnějších hranic Evropské unie, spolupráci s provozovateli internetu při potírání radikálních webů šířících nenávist a teror, jakož i výměnu údajů o cestujících v letadlech. Schůzky se zúčastnil také americký ministr spravedlnosti Eric Holder, který tlumočil pozvání prezidenta Baracka Obamy na bezpečnostní summit. Ten se bude konat 18. února ve Washingtonu.
Podívejte se na nedělní pietní akci na leteckých záběrech