Aktivisté v Idomeni čelí podezření, že běžence navedli k překročení hranic

  13:34aktualizováno  13:34
Makedonie poslala zpět do Řecka na 1 500 migrantů, kteří v pondělí pronikli na makedonské území. Úřady většinu z nich vrátily už v pondělí a v noci na úterý. Řekové mezitím obvinili některé zahraniční dobrovolníky, že uprchlíky navádějí k překročení hranic.

Makedonie se kvůli průniku běženců přes hranici chystá zaslat Aténám protestní diplomatickou nótu. Podle českého dobrovolníka v Idomeni Jana Zemana řecká policie vracející se migranty znovu kontroluje, aby s nimi Makedonci neposlali zpět i „své“ uprchlíky.

Uprchlická krize

Navíc se od říčky Suva vrací do Idomeni okolo 600 lidí, kteří se už nestihli do Makedonie dostat, když hranici obsadili makedonští vojáci. Noc na úterý strávili na březích řeky a chtěli tam zůstat. Na rozdíl od Idomeni by se jim tam nedostávaly základní potřeby.

Mluvčí místní pobočky Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR Babar Baloch prohlásil, že útěk a návrat migrantů „nic nevyřešil“. „Jen to zvýšilo utrpení uprchlíků. Začalo znovu pršet. V regionu chybí smysl pro pomoc uprchlíkům,“ dodal.

V Idomeni v úterý ráno pršelo a teploty klesly až ke dvěma stupňům Celsia. Podle švýcarského lékaře, který působí jako dobrovolník v Idomeni, roste rychle počet onemocnění z nachlazení. V pondělí vyšetřil 40 dětí mladších šesti let se zápalem plic. „U nás by s čtyřicítkami šly do nemocnice, tady se čtyřicítkami dostanou antibiotika a vracejí se do stanů,“ řekl lékař-dobrovolník.

Dobrovolníci pomáhají migrantům přes hranice, zlobí se Řecko

Stovky migrantů v pondělí doprovázely při hledání nového přechodu do Makedonie desítky humanitárních aktivistů a novinářů, kteří pak byli na makedonském území společně s běženci zadrženi.

Zatímco uprchlíky Makedonci vzali do vojenských nákladních vozidel, aktivisty a fotoreportéry po vybrání pokut za nedovolené překročení hranice propustili a nechali je jít zpátky do Řecka. Řecký vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis varoval, že tyto zahraniční aktivisty a novináře budou chtít Atény vyhostit.

Některé dobrovolníky Řekové obviňují, že vybízejí migranty z tábora Idomeni, aby hledali cestu, jak se do sousední země dostat. Kyritsis řekl médiím, že tito lidé dávají běžencům prospekty v arabštině s pokyny, jak obejít hraniční plot, který končí u několik kilometrů vzdálené řeky tvořící přirozenou hranici mezi Řeckem a Makedonií.

Web deníku Süddeutsche Zeitung zveřejnil návod k překročení hranic, který údajně aktivisté mezi uprchlíky šíří. Na letáku je uvedeno, že řecko-makedonská hranice zůstane uzavřená a nejsou zde žádné vlaky ani autobusy, kterými by se mohli migranti dostat do Německa.

Tento scénář potvrdil v úterý i řecký premiér Alexis Tsipras. Podle něj není „žádná šance“, že se hranice na Balkáně otevřou a vyzval uprchlíky i migranty, aby se přesunuli do přijímacích středisek.

Leták také varuje, že běženci, kteří zůstali v Řecku, budou nakonec deportováni do Turecka. Kdo se však ilegálně dostane do jiné středoevropské nebo východoevropské země, bude prý moci zůstat. Poslední bod upozorňuje na možné vystěhování tábora v Idomeni během příštích dnů. „Potom prý mohou být přijati v jiných táborech a následně vyhoštěni do Turecka,“ píše se v letáku.

14.března 2016 v 20:00, příspěvek archivován: 15.března 2016 v 11:51

Δείτε το φυλλάδιο που ξεσήκωσε τους πρόσφυγες στην Ειδομένη https://t.co/DsfmO67zMT pic.twitter.com/9oFzroOl6s

Leták ale obsahuje mapu, kudy hranice přejít. „Plot končí pět kilometrů odsud. Tam už není zátaras, který by vám mohl zabránit jít do Makedonie. Můžete jít tudy (podle mapy),“ stojí na letáku.

Další doporučení nabádá migranty, aby se pohybovali ve velkých počtech. „Pokud chodíte v malých skupinách, zatkne vás makedonská policie nebo armáda a vrátí vás do Řecka. Avšak když se pokusíte přejít hranici po tisících, policie vás nemůže zastavit“. „Sejdeme se ve 14 hodin v táboře (Idomeni). Podívejte se na mapu, kde je místo srazu,“ vyzývali v pondělí autoři letáku k společnému pokusu o překročení hranic.

Fotogalerie

Na fotografii letáku, kterou zveřejnil řecký server ProtoThema, je podpis „Komando Norberta Blüma“. Norbert Blüm je bývalý politik německé CDU a ministr práce a sociálních věcí, který minulý víkend strávil noc v táboře Idomeni. Süddeutsche Zeitung upozorňuje, že není jasné jestli Blüm má s letákem něco společného.

Český dobrovolník v Idomeni Jan Zeman iDNES.cz potvrdil, že leták v arabštině v táboře koloval, avšak sám ho na vlastní oči neviděl. O „Komandu Norberta Blüma“ také neslyšel. Zeman šel ze zvědavosti s migranty kus trasy k hranici, ale poslechl varování, že novináři a dobrovolníci s nimi nemají chodit. „Když mi někdo řekne, ať nechodím dál, že mě zatknou, tak se samozřejmě otočím. Ale ne každý to tak má,“ říká Čech.

„My, čeští dobrovolníci, jsme se do nějakého přecházení hranic nezapojovali. Z našich zkušeností víme, že je to nesmysl. Těm lidem to spíš ublížilo, než pomohlo,“ říká Zeman.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Najdete na iDNES.cz