Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Ruská bomba v Mariupolu zasáhla divadlo. Skrývala se v něm tisícovka lidí

  18:25aktualizováno  20:46
Ruské bombardování v obklíčeném Mariupolu zasáhlo Činoherní divadlo, v němž se ukrýval zhruba tisíc lidí, oznámil místostarosta města. Počet obětí není dosud znám. Město podle reportérů agentury AP zažívá téměř nepřetržité ostřelování a těla zesnulých se dávají do provizorního masového hrobu na kraji města. Zásoby nejzákladnějších potřeb se dále tenčí. Rusové útok popírají.

Mariupolská radnice útok na divadlo označila za „cílený a cynický“.  Místostarosta Mariupolu Serhij Orlov řekl stanici BBC, že v budově divadla se ukrývalo 1000 až 1 200 lidí. 

„Letadlo shodilo bombu na budovu, kde se skrývaly stovky mírumilovných obyvatel Mariupolu. Prozatím nelze odhadnout rozsah tohoto strašného a nelidského činu, protože pokračuje ostřelování obytných čtvrtí města,“ sdělila radnice na sociální síti.

Podle dostupných informací bombardování zničilo centrální část Činoherního divadla a vstup do protileteckého krytu v budově. „Nelze najít slova, která by popsala míru krutosti a cynismu, s jakou ruští okupanti ničí civilní obyvatelstvo přímořského ukrajinského města,“ pokračuje vedení města.

Upozornění: Video je drastické.

„Ženy, děti a staří lidé zůstávají v hledáčku nepřítele. Jsou to zcela neozbrojení mírumilovní lidé. Je zřejmé, že jediným cílem ruské armády je genocida ukrajinského lidu,“ dodala radnice. Agentura Reuters podotkla, že zatím nemohla informace o útoku na divadlo nezávisle ověřit.

„Snaží se fyzicky zlikvidovat Mariupol a obyvatele Mariupolu, kteří jsou už dlouho symbolem našeho odporu. Dnes provedli letecký útok na Činoherní divadlo a plavecký bazén Neptun. Těhotné ženy a ženy s dětmi jsou nyní pod troskami,“ napsal na sociální síti Telegram gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko s tím, že zatím nebylo možné určit počet obětí těchto útoků.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Ria Novosti popřelo, že by na mariupolské divadlo provedlo nálet. Podle něj budovu zaminovali a vyhodili do povětří bojovníci dobrovolnického praporu Azov, který je součástí Ukrajinské národní gardy. „Budova divadla nebyla nikdy považována za cíl ruských jednotek kvůli potenciálnímu nebezpečí pro civilisty,“ tvrdí ministerstvo.

„Rusové už začínají lhát, že tam bylo velitelství praporu Azov. Sami však dobře vědí, že tam byli pouze civilisté,“ dodal Kyrylenko s odkazem na Činoherní divadlo. Ukrajinské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters uvedlo, že se tímto útokem Rusko dopustilo válečného zločinu.

Generální štáb ukrajinské armády na Facebooku informoval, že ruští okupanti odpoledne vedli palbu raketometem na kolonu civilistů, kteří se evakuovali z Mariupolu směrem do Záporoží. Podle dostupných informací jsou na místě mrtví a zranění, včetně dětí.

Dva novináři agentury AP, kteří se nyní nacházejí ve válkou rozvráceném Mariupolu na pobřeží Azovského moře, popisují situaci ve městě jako rozmáhající se zoufalství. 

Ruská armáda bombardovala divadlo v Mariupolu. V budově se v tu chvíli schovávaly stovky lidí. (16. března 2022)

Ostřelování dosahuje v určitých chvílích frekvence co minuta, to úder. Všude se válí mrtvoly. Město je obklíčené ruskými vojáky a každá další exploze z něj vymačkává zbytky života, píší reportéři. 

V kvapně vyhloubeném masovém hrobě na okraji města ve zmrzlé zemi leží těla několika dětí. Je tam osmnáctiměsíční Kirill zasažený do hlavy šrapnelem. Je tam šestnáctiletý Ilja, kterému výbuch roztrhal nohy během fotbalového zápasu na školním hřišti. Je tam holčička oděná v pyžamu s obrázky jednorožců.

Pracovníci těla hází dovnitř nejrychleji, jak můžou, protože čím méně času stráví venku, tím větší jsou jejich šance na přežití. „(Přeju si) jediné, aby tohle skončilo,“ zuří dělník Volodymyr, zatímco vytahuje pytle s mrtvolami z nákladního auta. „K čertu se všemi, s těmi lidmi, co tohle začali!“ řekl.

Obyvatelé rozpouští sníh, aby měli co pít

Takový je dnešní Mariupol, v němž dříve bydlelo přes 400 tisíc lidí, a jehož poloha postavila obyvatele přímo do cesty ruskému dobývání Ukrajiny. Stalo se symbolem snahy ruského prezidenta Vladimira Putina rozdrtit ukrajinskou demokracii, ale také urputného odporu Ukrajinců. 

Snahy o evakuaci civilistů byly celé dny neúspěšné, než v úterý ukrajinské úřady oznámily, že z města odjela kolona asi čtyř tisíc osobních vozů. Odhadované statisíce lidí, kteří v Mariupolu zůstávají, ovšem nadále nemají jak uniknout. Okolní silnice jsou podminované a samotný přístav uzavřený.

Kromě jídla chybí také elektřina, voda je vzácností. Obyvatelé rozpouští sníh, aby měli co pít. Aby si lidé v mrazivých podmínkách ohřáli ruce nebo uvařili zbytky jídla, pálí kusy nábytku v improvizovaných ohništích. Ohniště jsou vyrobena z materiálů, kterých je dnes ve městě víc než dost: Cihel a kovových úlomků ze zničených budov, které jsou rozeseté v ulicích.

Smrt je všude. Místní činitelé registrují přes 2 500 mrtvých, ale mnohá těla nemohou být započítána kvůli neustálému ostřelování. Agentura AP zdokumentovala mnoho úmrtí žen a dětí, navzdory tvrzením Ruska, že na civilisty neútočí. 

Lékaři říkají, že na každého zraněného ukrajinského vojáka jim projde pod rukama deset civilistů. Posledním Ruskem zasaženým civilním cílem je městské divadlo, ve kterém se obyvatelé ukrývali před dalším bombardováním.

Ještě před několika týdny se budoucnost zdála mnohem světlejší. Mariupol byl na cestě k úspěchu se svými vzkvétajícími železárnami a ocelárnami i přístavem pro velké lodě a při vysoké světové poptávce po obojím. 

Tatáž geografie, která dlouho městu pomáhala, se nyní obrátila proti němu. Mariupol leží přesně mezi regiony ovládanými proruskými separatisty a poloostrovem Krym anektovaným Ruskem v roce 2014. Dobytím přístavu by Rusové získali pozemní koridor mezi těmito dvěma oblastmi a také kontrolu nad Azovským mořem.

Nyní se ve městě rozhostila temnota, lidé přišli o proud i o přísun informací. Ukrajinské televizní či rozhlasové vysílání nahradilo ruské, popisující svět, který s realitou v Mariupolu nemá nic společného. 

S tím, jak si lidé uvědomovali, že opravdu není cesty ven, se měnila nálada ve městě. Mezi místními začaly vznikat konflikty, začalo se rabovat. „Prosím vás, držte spolu... Tohle je váš domov. Proč rozbíjíte výlohy?“ apeloval před deseti dny na rozvášněné obyvatele jistý voják se slzami v očích.

Rusové obsadili nemocnici v Mariupolu, z pacientů jsou rukojmí, líčí personál

Tahle agónie zapadá do Putinových cílů. Obléhání je vojenská taktika, která se rozmohla ve středověku a je založená na porobení jisté populace skrze vyhladovění a násilí. Putin tento postup aplikoval v roce 2000 na čečenskou metropoli Groznyj a před několika lety také proti syrskému Aleppu. Z obou měst zbyly jen ruiny.

V Mariupolu se před několika dny ocitla v troskách i porodnice. Ruští činitelé po bombardování přišli s tvrzením, že objekt využívali krajněpravicové ukrajinské jednotky, reportéři AP však na místě neviděli nic, co by naznačovalo, že nemocnice sloužila jiným než obvyklým účelům. 

Rovněž nic nenasvědčuje pravdivosti ruských tvrzení, že těhotná žena vyfocená po náletu se zkrvaveným obličejem, je herečka. O den později mladá Marianna na pozadí dalších explozí porodila dceru Veroniku. 

Zabijte mě, křičela těhotná, když přišla po náletu o dítě. Nezachránili ani ji

Dva dny poté, co holčička přišla na svět, nedaleko nemocnice, kde se matka i novorozenec zotavovali, zaujaly pozici čtyři ruské tanky označené písmenem Z. Zdravotníci i reportér AP se tam ocitli pod palbou ostřelovače, zatímco chodby byly plné lidí, kteří neměli kam utéct. 

Na začátku týdne už měly ruské jednotky budovu zcela pod kontrolou. Lékaře i pacienty tam uvěznily a místo začaly používat jako základnu, vypověděli místní činitelé a jeden z místních doktorů.

Náměstek starosty Orlov předpověděl, že to nejhorší Mariupol ještě čeká. Očekává, že v dalších několika dnech přibydou „stovky a tisíce úmrtí“.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Podivín s vizáží Sandokana, popisují střelce z Bratislavy. Policii volali už dřív

Obyvatelé bratislavské části Dúbravka popsali, jak se podle nich odehrála noční střelba. „Když jsem přišel domů, slyšel...

Útočník střílel v Bratislavě z okna do lidí, policisté ho zastřelili

Noční střelba v bratislavské části Dúbravka si vyžádala jednoho mrtvého. Informovala o tom ve čtvrtek ráno slovenská...

Kdo byl Gambrinus a kdy se do piva přidal chmel? Belgie otevřela pivní muzeum

Kolik druhů piv můžete v Belgii ochutnat? Jaké jsou pro ně typické sklenice? A co je vlastně na belgické pivní kultuře...

Republikánští kandidáti v debatě sepsuli Trumpa. Ten zamířil za stávkujícími

Floridský guvernér Ron DeSantis kritizoval bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, že se v noci na čtvrtek vyhnul i...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...