Magnát Murdoch vydal nedělní The Sun, slabý odvar zavřeného bulváru

  15:33aktualizováno  15:33
Mediální magnát Rupert Murdoch vydal první nedělní číslo nejprodávanějšího britského bulvárního deníku The Sun. Má nahradit populární nedělník News of the World, který skončil kvůli skandálu s telefonními odposlechy. Murdoch i proto slíbil, že novináři budou pracovat "v mezích slušnosti".

Rupert Murdoch s prvním vydáním nedělního The Sun. (26. února 2012) | foto: AP

"Budeme trvat na tom, aby novináři dodržovali naše standardy," uvedl list v prvním úvodníku. Kromě standardů News Corporation se prý žurnalisté budou řídit také kodexem britské tiskové komise. "Budete našim novinářům moci věřit," dodal šéfredaktor.

Podle slov v úvodníku bude list informovat "nebojácně, otevřeně, uličnicky a zábavně". Po prvním čísle to ale vypadá spíš tak, že bude plachý a nudný, komentují vydání ostatní média.

Největší zklamání čekalo podle některých médií na čtenáře jak všednodenního vydání, tak dřívějšího kontroverzního nedělníku, na straně 3. Vnadnou usměvavou dívku nahoře bez nahradila fotografie očividně vystrašené ženy, která sice také nemá podprsenku, ale rukama si stydlivě zakrývá hrudník. "Jako by ji fotograf přistihl při převlékání," neodpustil si komentář list The Financial Times.

Chybí investigativní novinařina

Na titulní straně se známá britská zpěvačka Amanda Holden svěřuje o tom, jak se jí při porodu na 40 vteřin zastavilo srdce.

"Ale teď už je v pořádku, což se nedá říct o těchto novinách. Je to, jako by to všechno bylo určené jen pro jednoho čtenáře - lorda Levesona, soudce, který zkoumá tisk. Jako by to říkalo: 'Podívejte se, že nezlobíme, jsme umírnění a etičtí. Buďte na nás hodní'," ohodnotil list deník The Financial Times.

První vydání nedělního The Sun na novinových stáncích. (26. února 2012)

Agentura Reuters v novém nedělníku postrádá investigativní žurnalistiku, kterou byl News of the World proslulý. Roky nevybíravě pranýřoval politiky za jejich lhaní a nebránil se psát ani o "úletech" členů královské rodiny.

Reportér The Sun David Wooding však poukázal na to, že cílem nového listu není replika bývalého týdeníku. "Pokud to budou kupovat lidé, kteří postrádají News of The World, budou zklamaní, protože to není News of the World, je to The Sun," řekl.

Nedělní vydání deníku The Sun Murdoch oznámil teprve před týdnem. Následovala ale obří reklamní kampaň a první číslo vyšlo v nákladu tří milionů výtisků. Cílem je přilákat zpátky asi 2,7 milionu čtenářů, které Murdoch ztratil po uzavření News of the World.

Aféra s odposlechy propukla v roce 2007, kdy byl za špehování hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen jeden soukromý detektiv a jeden reportér týdeníku News of the World. Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření a vyšetřování, které vedlo k uzavření News of the World a k řadě propuštění. Demisi dali i dva čelní představitelé londýnské policie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Jedna jachta a šest letenek. Plavba Grety přes Atlantik ekologická nebude

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na...

Kapitán jachty vezoucí do New Yorku ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou se do Evropy vrátí letecky. Tento způsob...

Vyhodili mě, protože jsem upozornila na obtěžování, žaluje žena seznamku

Aplikace Tinder

Společnost provozující seznamovací aplikaci Tinder v současnosti řeší žalobu podanou její bývalou viceprezidentkou pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT ZÁKAZNICKÉHO SERVISU S FJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 000 - 31 000 Kč

Najdete na iDNES.cz