Podvody s diplomy v Madridu. Univerzita překonala plzeňská práva

  15:58aktualizováno  15:58
Je to skandál jako na západě Čech. Univerzita krále Juana Carlose v hlavním městě Španělska podváděla s diplomy i s účtenkami. Univerzitní diplomy dostávali přední španělští politici, ale také cizinci, kteří neuměli slovo španělsky. A profesoři tak mohli utrácet nemalé peníze, jak zjistila finanční kontrola.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vážení politici si tam podávali ruce, chodili si vyzvedávat diplomy, aniž by se vůbec zajímali o nutné zkoušky. Nepotřebovali to. Vedení školy totiž občas působilo jako servisní organizace pro politické strany. Řeč není o kdysi problematické právnické škole v Plzni, ale o ctihodné madridské Univerzitě krále Juana Carlose.

Začalo to tedy neoprávněnými tituly, které škola rozdávala politikům. Přišlo se na to loni. Ale to nebylo vše. Skandál pokračoval odhalením, že diplomy získávali také italští studenti, kteří měli jen sporadické znalosti španělštiny, ve které probíhala výuka. A konečně, teď si vzala školu do parády finanční kontrola. Výsledky nejsou povzbudivé.

Z výpisů služebních kreditních karet vyplývá, že čelní představitelé univerzity, jako profesor Enrique Álvarez Conde, který tam šéfuje Institutu veřejného práva, si dopřávali za peníze daňových poplatníků docela luxusní život.

Na účtenkách figurovaly útraty z pětihvězdičkových hotelů, drahých restaurací i butiků prestižních značek. Některé z výdajů jsou navíc datovány do doby, kdy měli majitelé těchto kreditních karet dovolené. A to je opravdu problém. Na podobné účely vynaložili představitelé univerzity nejméně sto tisíc eur (2,5 milionu korun).

Konec politických kariér

Institut byl zavřen a profesor Conde už na fakultě nepůsobí. Byl odvolán v dubnu poté, co se provalily první aféry s diplomy politiků. Ty se ale dotýkají i dalších škol, třeba soukromé CES Cardenal Cisneros.

Odhalení nejprve pohřbilo nadějnou kariéru lidovecké političky Cristiny Cifuentesové, která stála v čele madridského regionu a dávaly se jí velké šance na další vzestup. Získala diplom, aniž vůbec dokončila svou diplomovou práci. Jak se její případ zamotával, vyšetřovatelé odkrývali další a další podobné kauzy.

Stačilo mít správnou stranickou knížku a diplom z madridské univerzity byl skoro samozřejmostí.

Mezi případy zmanipulovaných diplomů figuruje i jméno Pabla Casada, jiného předního politika pravicových lidovců, či Carmen Montónové, ministryně zdravotnictví z nové socialistické vlády Pedra Sáncheze. Také jejich tituly už začali vyšetřovatelé zpochybňovat.

Skandál tak zasáhl rovným dílem obě tradiční strany. Rektor univerzity Fernando Suarez se ani nestíhal bránit, protože sám musel vysvětlovat další podobná obvinění, která jej vinila z plagiátorství.

Univerzita krále Juana Carlose se utápí v depresi. Je vyšetřována i kvůli zmíněným stovkám diplomů udělených italským studentům, kteří měli jen omezené znalosti španělštiny. V té přitom měli prokazovat své znalosti a skládat zkoušky.

Podle serveru Eldiaro vykonávali italští studenti zkoušky v Madridu s oblibou ve dnech, kdy se konaly zápasy fotbalového Realu Madrid. Získané diplomy jim potom umožňovaly rozběhnout právnickou praxi ve všech zemích Evropské unie.

Luxusní drahé hotely

Vysokoškolští pedagogové si to vše zřejmě velmi užívali. Účtenky z jejich služebních kreditních karet vypovídají o tom, že s oblibou navštěvovali luxusní hotel ve známém vinařství Marqués de Riscal v Elciegu, kde šly úhrady na jejich zaměstnavatele.

A to třeba i 8. prosince, kdy se ve Španělsku slaví státní svátek a nikde se nepracuje. Další platba pocházela z jiného drahého hotelu Hostería San Millán de la Cogolla. Následovaly účtenky z více než 200 restaurací, od benzinek, ze supermarketů i módních butiků. Pedagogové si nechávali proplácet dokonce i připojení na internet, telefonní hovory a nákupy v internetovém obchodě Amazon.

Dlouho na to nikdo nepřišel. Profesor Álvarez Conde totiž vzkázal bance, aby zasílala všechny účty na jeho domácí adresu. Kromě něj tak výdaje nikdo jiný nekontroloval.

Nakonec se vše stejně provalilo, jak vyšetřovatelé rozšiřovali okruh podezřelých případů defraudace.

„Ačkoli tato finanční dokumentace vyžaduje ještě další důkladnou analýzu, už nyní je možné konstatovat, že zde byl nebývalý počet transakcí, které nejsou nijak ospravedlnitelné pracovními účely ve prospěch vzdělávacího institutu,“ konstatuje se v policejní zprávě, ze které citoval list El País.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Britský i evropský tisk tepe Mayovou: naprosté ponížení, historická porážka

Ilustrační snímek

Naprosté ponížení premiérky Theresy Mayové, historická porážka. Tak hodnotí britská média i sdělovací prostředky z...

Na hotel v keňském Nairobi zaútočili teroristé, zemřelo 14 lidí

Vojáci při zásahu proti teroristům, kteří zaútočili na hotel v keňském Nairobi...

Na luxusní hotel v keňském hlavním městě Nairobi v úterý zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb. Z hotelu se...

Vláda premiérky Mayové ustála hlasování o nedůvěře

Britská premiérka Theresa Mayová představuje svou vizi brexitu. (2. března 2018)

Britská vláda premiérky Theresy Mayové podle očekávání přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. To vyvolali opoziční...

Najdete na iDNES.cz