Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Balkánskou cestu Evropská unie podcenila, říká velvyslanec v Maďarsku

  18:59
Maďarský plot na hranici se Srbskem se ukazuje pro migranty jako překonatelná překážka, říká český velvyslanec v Maďarsku Juraj Chmiel. Evropská komise se podle něj příliš soustředí na cestu přes Středozemní moře a trasu přes Balkán podceňuje.

Velvyslanec v Maďarsku Juraj Chmiel | foto: Reuters

Jak to vypadá kolem budapešťských nádraží, kudy prochází většina z dnes už sto padesáti tisíc imigrantů, kteří přes Maďarsko směřují dál na západ?
Ještě před několika dny to tam vypadalo velice špatně. Sociální zázemí, které tam bylo, totiž zdaleka nedostačovalo. Teď však vedení Budapešti otevřelo několik zařízení, kde se imigranti mohou umýt a odpočinout si. I přesto situace s tak velkým přílivem imigrantů, na který Budapešť nebyla připravena, stejně jako by nebylo žádné jiné evropské město, zůstává složitá.

Takže si máme představit divoké stanové tábory v parcích, stovky lidí, kteří přespávají na zemi na budapešťských nádražích?
Je to různé, záleží na tom, jak se kde podaří najít pro imigranty prostory. Někde se otevřely tělocvičny a další provizorní ubytovací zařízení.

Juraj Chmiel

Juraj Chmiel u Obvodniho soudu pro Prahu 1

Narodil se v Budapešti 16. srpna 1960. Vystudoval Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v oboru afrikanistika-orientalistika. Krátce zastával post ministra pro evropské záležitosti ve vládě Jana Fischera. V minulosti působil jako velvyslanec v Austrálii a Nigérii. Od září 2014 je českým velvyslancem v Maďarsku.

Zdroj: mzv.cz

Jak se k tomu stavějí normální Maďaři? Pomáhají imigrantům, nosí jim potraviny, nebo z nich mají spíše obavy, či dávají najevo odpor?
Zatím převažuje neutrální postoj. Nemají z toho radost, ale nedochází k excesům či útokům jako v poslední době v Německu. Najdou se lidi, kteří jim nosí potraviny a další pomoc, ale jsou i lidé, kterým se to nelíbí.

Příliv imigrantů asi nepochybně využívá neonacistická strana Jobbik?
Ano, Jobbik si z toho udělal téma. Vládní Fidesz byl nucen okamžitě kontrovat a přebírá myšlenky Jobbiku. Není to poprvé, kdy se tak děje, podobně tomu bylo například kolem tématu trestu smrti. Stejně je tomu u stavby plotu na hranici se Srbskem.

A vy se na tuto stavbu díváte jak?
Stavba plotu je logickým krokem a chrání nejen Maďarsko, ale celý schengenský prostor.

U plotu však nezůstane. Mění se také zákony...
Ano, nelegální přechod hranice už nebude jen přestupek, ale trestný čin, což bude platit od 3. září. Už od 21. srpna platí definice Srbska jako „bezpečné země“, která umožňuje migranty vracet. Bělehrad s Budapeští se dohodly na maximálním počtu šedesáti osob denně, což samozřejmě nestačí.

A bude plot vůbec účinný? Zkušenosti z posledních dnů svědčí o opaku.
Ano, ukazuje se, že je tento plot možné rozstřihat. A myslí na to i ona připravená novela, kde ničení plotu bude přitěžující okolností.

Kam uprchlíci přes Maďarsko míří, se neví

Sto padesát tisíc migrantů, to je obrovské množství. V porovnání s Českem mi však nepřijde, že by Maďaři obecně propadali nějaké hysterii a to i při opravdu obrovských číslech. Proč tomu tak podle vás je?
Hlavní důvod je, že zatím v souvislosti s pohybem migrantů nedošlo k nějakému závažnému trestnému činu ze strany uprchlíků. Jen pár drobných krádeží, nějaký poničený majetek, jako třeba pole v pohraničí. Jsou i problémy s hygienou, ale to je všechno. Naopak všechny maďarské noviny psaly před několika dny o tom, jak jeden mladý Afghánec zachránil maďarského občana, když mu zastavil krvácení a zachránil ho před jistou smrtí.

Uprchlická krize

Přes Maďarsko přešlo jen letos 150 tisíc lidí, v Česku jsme jich zachytili stovky. Kam a kudy zmizel ten zbytek?
To nikdo neví. Nějaká část jich šla přes Slovensko a Česko, část přes Rakousko, pár stovek jsme zachytili my, něco Rakušané, ale kde je ten zbytek? Chytit se podaří jen procenta. Ti lidé v Maďarsku prostě nejsou, kde jsou teď a jak se tam dostali, nikdo neví. A to je obrovský problém.

Česká republika nabídla Maďarsku pomoc v podobě našich policistů, kteří by pomáhali při střežení hranice. Jaká byla reakce Budapešti?

Naši policisté už na této hranici působí a to v rámci Frontexu (agentura EU na střežení vnější hranice Schengenského prostoru, pozn. red.). Byly a tam od září tam zase budou hlídky se psy. Máme tam i imigračního důstojníka. Takže kontakty a vztahy jsou. Maďarsku se snažíme pomáhat i na evropské úrovni, protože Evropská komise „balkánskou cestu“ dlouho podceňovala. My jsme byli jednou ze zemí, která připomínala, že tu máme možná větší problém, než jen co se týká té „středomořské cesty“. Ta však byla mediálně zajímavější, protože tam bohužel dochází k většímu počtu úmrtí. S přicházející zimou se však budou imigranti přesouvat právě na „balkánskou cestu“, protože i přes sníh a další komplikace bude tato cesta bezpečnější, než přes moře.

Proč Maďarsko odporuje plánům na přerozdělení uprchlíků v rámci celé EU? Vždyť by to Maďarsku pomohlo?
Maďarsko je jednou z nejvytíženějších tranzitních zemí. Prioritou Budapešti je se imigrantů co nejrychleji zbavit a zastavit příliv. Všechno ostatní je pro Maďarsko daleko méně zajímavé.

Maďarská hranice se Srbskem, kde se teď horečně staví plot, nebyla až do uprchlické vlny nijak zvlášť zabezpečena. Bylo důvodem, že na obou stranách této hranice žijí etničtí Maďaři, které ten plot nyní vlastně rozdělí?
Ano, byl to jeden z důvodů, proč ostraha této hranice nebyla na tak vysoké úrovni, jako například mezi Slovenskem a Ukrajinou. Právě kvůli volnému pohybu mezi Maďarskem a maďarskou menšinou v této části Srbska. To je také důvod, proč se k výstavbě plotu přistoupilo jako k opravdu poslední možnosti.

Plot v Maďarsku nefunguje. Běženci ho podlézají:

Autor:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odbory hřměly u Sněmovny. Jednejte s námi, nebo nepřestaneme, vyzvaly Fialu

Sledujeme online Přes sedm tisíc škol je zavřených, učitelé stávkují a Prahou prošly protestní průvody. K pedagogům a dalším...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Za deset izraelských rukojmích třicet Palestinců, příměří prodloužili o den

Sledujeme online Dočasné příměří mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás bude zatím pokračovat, uvedla izraelská armáda...

Zemřel Henry Kissinger. Americkému exministrovi bylo sto let

Zemřel někdejší americký ministr zahraničí a bezpečnostní poradce amerických prezidentů Henry Kissinger. Bylo mu sto...

Izraelci znásilňují a zabíjí Palestince, uvedla topmodelka. Pak se omluvila

Americká topmodelka palestinského původu Gigi Hadidová sklidila kritiku za svůj příspěvek na Instagramu, ve kterém...

Byla to drahá zábava, soulož ani umělé oplodňování nepomohly. Pandy se vrací

Jediný pár pand velkých žijících na území Velké Británie se vrací do Číny, aniž by porodil kýžené mládě. Pandy ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...