Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Balkánskou cestu Evropská unie podcenila, říká velvyslanec v Maďarsku

  18:59
Maďarský plot na hranici se Srbskem se ukazuje pro migranty jako překonatelná překážka, říká český velvyslanec v Maďarsku Juraj Chmiel. Evropská komise se podle něj příliš soustředí na cestu přes Středozemní moře a trasu přes Balkán podceňuje.

Velvyslanec v Maďarsku Juraj Chmiel | foto: Reuters

Jak to vypadá kolem budapešťských nádraží, kudy prochází většina z dnes už sto padesáti tisíc imigrantů, kteří přes Maďarsko směřují dál na západ?
Ještě před několika dny to tam vypadalo velice špatně. Sociální zázemí, které tam bylo, totiž zdaleka nedostačovalo. Teď však vedení Budapešti otevřelo několik zařízení, kde se imigranti mohou umýt a odpočinout si. I přesto situace s tak velkým přílivem imigrantů, na který Budapešť nebyla připravena, stejně jako by nebylo žádné jiné evropské město, zůstává složitá.

Takže si máme představit divoké stanové tábory v parcích, stovky lidí, kteří přespávají na zemi na budapešťských nádražích?
Je to různé, záleží na tom, jak se kde podaří najít pro imigranty prostory. Někde se otevřely tělocvičny a další provizorní ubytovací zařízení.

Juraj Chmiel

Juraj Chmiel u Obvodniho soudu pro Prahu 1

Narodil se v Budapešti 16. srpna 1960. Vystudoval Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v oboru afrikanistika-orientalistika. Krátce zastával post ministra pro evropské záležitosti ve vládě Jana Fischera. V minulosti působil jako velvyslanec v Austrálii a Nigérii. Od září 2014 je českým velvyslancem v Maďarsku.

Zdroj: mzv.cz

Jak se k tomu stavějí normální Maďaři? Pomáhají imigrantům, nosí jim potraviny, nebo z nich mají spíše obavy, či dávají najevo odpor?
Zatím převažuje neutrální postoj. Nemají z toho radost, ale nedochází k excesům či útokům jako v poslední době v Německu. Najdou se lidi, kteří jim nosí potraviny a další pomoc, ale jsou i lidé, kterým se to nelíbí.

Příliv imigrantů asi nepochybně využívá neonacistická strana Jobbik?
Ano, Jobbik si z toho udělal téma. Vládní Fidesz byl nucen okamžitě kontrovat a přebírá myšlenky Jobbiku. Není to poprvé, kdy se tak děje, podobně tomu bylo například kolem tématu trestu smrti. Stejně je tomu u stavby plotu na hranici se Srbskem.

A vy se na tuto stavbu díváte jak?
Stavba plotu je logickým krokem a chrání nejen Maďarsko, ale celý schengenský prostor.

U plotu však nezůstane. Mění se také zákony...
Ano, nelegální přechod hranice už nebude jen přestupek, ale trestný čin, což bude platit od 3. září. Už od 21. srpna platí definice Srbska jako „bezpečné země“, která umožňuje migranty vracet. Bělehrad s Budapeští se dohodly na maximálním počtu šedesáti osob denně, což samozřejmě nestačí.

A bude plot vůbec účinný? Zkušenosti z posledních dnů svědčí o opaku.
Ano, ukazuje se, že je tento plot možné rozstřihat. A myslí na to i ona připravená novela, kde ničení plotu bude přitěžující okolností.

Kam uprchlíci přes Maďarsko míří, se neví

Sto padesát tisíc migrantů, to je obrovské množství. V porovnání s Českem mi však nepřijde, že by Maďaři obecně propadali nějaké hysterii a to i při opravdu obrovských číslech. Proč tomu tak podle vás je?
Hlavní důvod je, že zatím v souvislosti s pohybem migrantů nedošlo k nějakému závažnému trestnému činu ze strany uprchlíků. Jen pár drobných krádeží, nějaký poničený majetek, jako třeba pole v pohraničí. Jsou i problémy s hygienou, ale to je všechno. Naopak všechny maďarské noviny psaly před několika dny o tom, jak jeden mladý Afghánec zachránil maďarského občana, když mu zastavil krvácení a zachránil ho před jistou smrtí.

Uprchlická krize

Přes Maďarsko přešlo jen letos 150 tisíc lidí, v Česku jsme jich zachytili stovky. Kam a kudy zmizel ten zbytek?
To nikdo neví. Nějaká část jich šla přes Slovensko a Česko, část přes Rakousko, pár stovek jsme zachytili my, něco Rakušané, ale kde je ten zbytek? Chytit se podaří jen procenta. Ti lidé v Maďarsku prostě nejsou, kde jsou teď a jak se tam dostali, nikdo neví. A to je obrovský problém.

Česká republika nabídla Maďarsku pomoc v podobě našich policistů, kteří by pomáhali při střežení hranice. Jaká byla reakce Budapešti?

Naši policisté už na této hranici působí a to v rámci Frontexu (agentura EU na střežení vnější hranice Schengenského prostoru, pozn. red.). Byly a tam od září tam zase budou hlídky se psy. Máme tam i imigračního důstojníka. Takže kontakty a vztahy jsou. Maďarsku se snažíme pomáhat i na evropské úrovni, protože Evropská komise „balkánskou cestu“ dlouho podceňovala. My jsme byli jednou ze zemí, která připomínala, že tu máme možná větší problém, než jen co se týká té „středomořské cesty“. Ta však byla mediálně zajímavější, protože tam bohužel dochází k většímu počtu úmrtí. S přicházející zimou se však budou imigranti přesouvat právě na „balkánskou cestu“, protože i přes sníh a další komplikace bude tato cesta bezpečnější, než přes moře.

Proč Maďarsko odporuje plánům na přerozdělení uprchlíků v rámci celé EU? Vždyť by to Maďarsku pomohlo?
Maďarsko je jednou z nejvytíženějších tranzitních zemí. Prioritou Budapešti je se imigrantů co nejrychleji zbavit a zastavit příliv. Všechno ostatní je pro Maďarsko daleko méně zajímavé.

Maďarská hranice se Srbskem, kde se teď horečně staví plot, nebyla až do uprchlické vlny nijak zvlášť zabezpečena. Bylo důvodem, že na obou stranách této hranice žijí etničtí Maďaři, které ten plot nyní vlastně rozdělí?
Ano, byl to jeden z důvodů, proč ostraha této hranice nebyla na tak vysoké úrovni, jako například mezi Slovenskem a Ukrajinou. Právě kvůli volnému pohybu mezi Maďarskem a maďarskou menšinou v této části Srbska. To je také důvod, proč se k výstavbě plotu přistoupilo jako k opravdu poslední možnosti.

Plot v Maďarsku nefunguje. Běženci ho podlézají:

Autor:
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

Příběh, který zfilmoval Hollywood. Panenské Břežany neproslavil jen Heydrich

Premium

Zámek v Panenských Břežanech u Prahy se jako letní sídlo říšského protektora Reinharda Heydricha dostal do učebnic dějepisu. Dne 27. května 1942 odtud vyjel na poslední cestu do Prahy, kde na něj...

14. července 2024

Atentátník měl v autě výbušniny. Nemyslitelnému zabránil Bůh, řekl Trump

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických médií ve svém autě připravené výbušniny. Trump z pokusu o atentát v Pensylvánii vyvázl pouze se...

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  17:34

Dal Trumpa do středu terče, atentát je jeho vina, viní část republikánů Bidena

Část členů Republikánské strany obviňuje současného demokratického prezidenta Joe Bidena, že může za pokus o atentát na exprezidenta a volebního soupeře Donalda Trumpa. Připomněli přitom Bidenova...

14. července 2024  16:33

Izraelci zabili velitele brigády Hamásu, kterého viní za přípravu říjnového útoku

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho z příprav útoku ze 7. října, píše Reuters. Po třetím izraelském útoku za dva dny nejméně na čtyřech...

14. července 2024  16:01,  aktualizováno  16:22

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...