Pojďme žít bez gayů a muslimů. „Bílá“ maďarská ves láká zklamané Evropany

  9:32aktualizováno  9:32
Zákaz nošení muslimských oděvů či propagování homosexuality. Právě tak chce k sobě maďarská vesnice Ásotthalom nalákat evropské křesťany. Ti jsou podle starosty nespokojeni s multikulturní společností ve svých vlastních zemích. Starosta doufá, že se tím vesnice dostane do čela „války proti muslimské kultuře“.

Maďarská vesnice Ásotthalom zákazy bojuje proti islámu a homosexualitě. | foto: Profimedia.cz

„Primárně vítáme lidi ze západní Evropy - lidi, kteří nechtějí žít v multikulturní společnosti,“ říká starosta Laszlo Toroczkai. „Neradi bychom do vesnice přilákali muslimy,“ dodává.

„Je velmi důležité pro vesnici zachovat její tradice. Pokud by sem přijel velký počet muslimů, nebyli by schopni se integrovat do křesťanské komunity,“ říká starosta odlehlé obce z nížinatých oblastí jižního Maďarska.

Maďaři se v referendu vyslovili proti kvótám, dorazilo jich však málo

„Vidíme, že v západní Evropě jsou velké muslimské komunity, které dosud nebyly schopné se integrovat - a my zde nechceme zažít stejnou zkušenost,“ říká Toroczkai a doplňuje: „Preferoval bych, aby Evropa patřila Evropanům“.

Starosta doufá, že se díky těmto opatřením může vesnice dostat do čela „války s muslimskou kulturou“. Kromě zákazů také zaměstnal hlídky na nepřetržité patrolování u nedalekých hranic se Srbskem, čímž podle něj přiláká bílé Evropany, aby se do vesnice nastěhovali.

Neprojdete! Maďarský starosta natočil akční film, aby zapudil uprchlíky

Toroczkai už navázal kontakty například s britskými nacionalisty a přiznává, že lidi z Británie rád uvítá, píše BBC. Na Facebooku se už objevily inzeráty na koupi nemovitostí v Ásotthalomu. „Čím víc půjde všechno na Západě špatně, tím více jich přijde do Maďarska a Maďarsko potřebuje tyto lidi,“ myslí si starosta.

Na otázku, jestli se snaží udělat z obce „bílou vesnici“, odpovídá Toroczkai vyhýbavě. „Neřekl bych slovo bílou. Ale protože jsme bílá, evropská, křesťanská populace, chceme takoví zůstat,“ vysvětluje. „Pokud bychom byli černí, chtěli bychom zůstat černou vesnicí,“ dodává.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Zákaz muslimských oděvů či stavby mešit

Předpisy, které ve vesnici vzdálené dvě hodiny cesty z Budapešti vstoupily v platnost na konci listopadu, zakazují nošení muslimských oděvů, jako je hidžáb, či veřejné svolávání k modlitbě. Také zakazují stavbu mešit a veřejné projevy náklonnosti vůči homosexuálům.

Není překvapením, že ta nařízení odporují maďarské ústavě. V polovině února se tak úřady chystají místní legislativu přezkoumat.

K protimuslimským a antiimigračním náladám v Maďarsku přispěla předloňská uprchlická krize. Když tato krize vrcholila, maďarsko-srbskou hranici přecházelo každý den kolem 10 000 lidí.

Fotogalerie

I proto mnoho místních starostovy nápady podporuje. Jedna z nich, Eniko Undreinerová, zavzpomínala, že bylo „opravdu strašidelné“ loňský rok sledovat masy migrantů jdoucích skrze jejich vesnici. „Strávila jsem mnoho času doma se svými dětmi - ano, mnohokrát jsem byla vystrašená,“ říká.

Ve vesnici přitom v tuto chvíli žijí dva muslimové. Ti s reportéry odmítli mluvit, aby nepřitahovali zbytečnou pozornost. Jeden z místních uvedl, že jsou oba plně integrováni do místní společnosti.

„Nikomu nevadí. Nenosí nikáb, neobtěžují lidi. Znám je osobně. Jsme spolu zadobře,“ líčí. Jiná žena se zase zastává homosexuálů. „Ve vesnici žijí nějací homosexuálové. Jsou naprosto v pohodě. Setkáváme se s nimi, mluvíme s nimi, jak žijí své životy doma, do toho nám nic není. Všichni jsme lidé,“ vysvětluje svůj postoj.

Starosta Toroczkai, který patří k ultranacionalistické straně Jobbik, o sobě už nechal v minulosti slyšet. Proslavil se před více než rokem natočením videa ve stylu akčních filmů, kterým se snažil přesvědčit běžence, aby nepřekračovali hranice s Maďarskem. Video nazvané Zpráva nelegálním imigrantům doprovázela dramatická hudba a akční záběry policejních vozů, motorek či vrtulníku, které hlídkují na hranicích (psali jsme zde).

Toroczkaiův „filmový“ počin:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Na ebolu už v Kongu zemřelo téměř 1700 lidí, WHO uklidňuje okolní svět

Lékaři v Kongu očkují obyvatele ve městě Goma proti ebole. (17. července 2019)

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila výskyt eboly v Kongu za mimořádnou událost světového dosahu. To může...

Muslim pod vlivem marihuany zavraždil židovku. Podle soudu není odpovědný

Ilustrační snímek

Muslim, který v Paříži před dvěma lety zabil svou židovskou sousedku a vykřikoval při tom arabské slovo Allah, není za...

Věděla, co dělá. Manta obrovská si k potápěčům připlula pro pomoc

Manta obrovská (15. září 2018)

Třímetrová manta obrovská se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se zdálo, že je žádá o pomoc. Každopádně manta...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz