Thomas Neuwirth, který si říká Conchita Wurst, na Eurovizi. (Kodaň, 8. května 2014) | foto: AP

Eurovize bude příští rok bez Maďarska. Soutěž je prý „moc LGBT“

  • 82
Maďarsko se nezúčastní příštího ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize. Oficiálně žádné důvody tohoto rozhodnutí neoznámilo, v zákulisí se však podle britského deníku The Guardian hovoří o tom, že je show „na vkus krajně pravicové vlády a šéfů veřejnoprávních médií příliš homosexuální“.

„Nepřekvapilo mě to. Vyplývá to z kultury maďarské televize,“ řekl listu zdroj z veřejnoprávní stanice MTVA. Ta neodpověděla na otázku ohledně důvodů svého rozhodnutí. Mnoho jejích zaměstnanců však podezírá vedení, že se ze soutěže stáhlo proto, že ji má spojenou s kulturou sexuálních menšin.

Fotogalerie

Pozitivní přístup k právům sexuálních menšin je každoročně vyhrazen pro přenos z pochodu Budapest Pride, dodal zdroj.

Když se server index.hu zmínil, že Maďarsko odchází z Eurovize, protože je „příliš homosexuální“, vládní mluvčí Zoltán Kovács označil spekulace za lživé. Žádný jiný důvod maďarské neúčasti neupřesnil.

„Namísto účasti v soutěži Eurovision Song Contest v roce 2020 budeme podporovat hodnotnou tvorbu, přímo vytvářenou talentovanými tvůrci maďarské populární hudby,“ sdělila MTVA britskému listu. Ten připomněl, že v minulosti vítěz maďarské soutěže pak za svou zemi soutěžil i v Eurovizi. 

Premiér Viktor Orbán, známý protiimigrační rétorikou, sází na tradiční hodnoty a na politiku, která má podpořit klasické rodiny a zvýšit porodnost. Podle deníku The Guardian se však nedopouští výpadů proti gayům a lesbám, i když opakovaně dává najevo názor, že manželství může být jen svazkem mezi mužem a ženou.

V posledních měsících ovšem z premiérova okolí útoky proti homosexuálům zazněly. Kupříkladu poslanec z Orbánovy strany vyzval k bojkotu Coca-Coly po spuštění reklamní kampaně se snímky homosexuálního páru. 

Předseda parlamentu László Kövér zase přirovnal adopci dětí homosexuálními páry k pedofilii. Provládní televizní komentátor András Bencsik pak naplno prohlásil, že maďarská neúčast v soutěži „prospěje duševnímu zdraví národa“ a že „ječící transvestité a vousaté zpěvačky ničí vkus veřejnosti“. Soutěž totiž v roce 2014 vyhrál rakouský transvestita, vystupující pod uměleckým jménem Conchita Wurst.

Maďarská Coca-Cola uvedla reklamu se stejnopohlavními páry. Politici zuří

Pořadatel soutěže, Evropská vysílací unie EBU, uvedla, že se stává, že se členské státy z Eurovize načas stáhnou, což Maďarsko učinilo i dříve. Doufá však, že MTVA se brzy vrátí.

Příští ročník Eurovize se uskuteční v Rotterdamu. Letošní soutěž v izraelském Tel Avivu totiž vyhrál Nizozemec Duncan Laurenc s písní Arcade. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila se skladbou Friend of a Friend na jedenáctém místě.

Pětašedesátý ročník soutěže se v aréně Ahoy druhého největšího nizozemského města bude konat od 12. do 16. května 2020. Organizátoři očekávají, že dorazí 30 až 50 tisíc fanoušků.