Maďaři se v referendu vyslovili proti kvótám, dorazilo jich však málo

  6:29aktualizováno  22:12
Maďarští voliči v nedělním referendu odmítli kvóty na rozdělování migrantů, kvůli malé volební účasti však referendum není platné. Zástupci vlády i opozice prohlásili výsledek za své vítězství. Premiér Viktor Orbán chce bez ohledu na účast provést legislativní kroky, naznačil i možné změny v ústavě.

Odhlasováno má i premiér Viktor Orbán (2. října 2016) | foto: AP

Celkem 98,2 procenta maďarských voličů, kteří odevzdali hlas v dnešním referendu, odmítlo kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii. Vyplývá to ze sečtení 94,8 procent hlasů, uvedla agentura Reuters s odkazem na internetové stránky volební komise.

Maďarská volební komise zároveň oficiálně označila referendum o kvótách na přerozdělování migrantů za neplatné, neboť volební účast nedosáhla potřebných padesáti procent.

I přes nízkou volební účast označil místopředseda parlamentu za vládní stranu Fidesz Gergely Gulyás referendum za „jasné vítězství“. Jeho strana bude prý respektovat vůli lidu. Jak poslanec uvedl, podle zákona náleží konečné rozhodování parlamentu, ale „politicky je to vůle voličů, která bude následována“.

Nebýt Maďarska, Evropa by byla mrtvá, kritizoval Evropskou komisi Orbán

Vítězství ale oznámil i předseda opoziční strany Demokratická koalice Ferenc Gyurcsány, bývalý předseda socialistické vlády. Orbán podle něj s referendem zariskoval, utrpěl ale obrovskou porážku. „Vyhráli jsme,“ oznámil Gyurcsány na shromáždění své strany.

Již podle průzkumů před hlasováním se očekávalo, že drtivá většina Maďarů kvóty odmítne, což premiéra doma posílí a povzbudí ho v hádkách s Bruselem. Čísla o účasti během dne ale již naznačovaly, že bude předseda vlády nejspíš zklamán, uvedla agentura Reuters.

Vláda si byla hrozby nízké účasti vědoma a do kampaně před hlasováním proto investovala v přepočtu 1,1 miliardy korun. „Myslím, že jestliže bude účast okolo čtyřiceti procent, bude to pro Viktora Orbána a jeho vládu fiasko,“ uvedl před skončením hlasování maďarský analytik Attila Juhász. Ten odhadoval volební účast mezi 44 a 46 procenty.

Bez ohledu na účast přijdou legislativní změny

Maďaři v referendu odpovídali na jedinou otázku: „Chcete, aby Evropská unie nařizovala povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?“ Už samotná formulace otázky napovídá, jaké stanovisko má k problematice vláda.

Sám Orbán, který hlasoval v Budapešti, novinářům řekl, že by příští týden - vyzbrojen vyzněním referenda - chtěl jet do Bruselu a začít jednat. „S pomocí výsledku referenda - pokud to bude náležitý výsledek - zkusím dosáhnout toho, abychom v Maďarsku nemuseli přijímat lidi, s nimiž nechceme žít,“ řekl.

Fotogalerie

Orbán ještě v sobotu vyzýval Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. „Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se,“ uvedl v příspěvku v deníku Magyar Idök.

Maďarský premiér označil výsledek referenda za výjimečný. Parlament by měl podle něj přijmout dodatek k ústavě, který by na vůli voličů reagoval, a to bez ohledu na neplatnost hlasování. „Platné referendum by bylo lepší, než neplatné, ale každopádně budou důsledky v legislativě, protože jsme slíbili předat parlamentu výlučné právo rozhodovat, s kým si Maďaři přejí žít,“ řekl. Orbán před referendem prohlásil, že by odstoupil, pokud by v referendu vyhrálo „ano“ pro unijní kvóty.

Prověrka podpory Orbána

Hlasování má kromě verdiktu nad uprchlickou krizí ještě druhou stránku. Referendum je v podstatě prověrkou skutečné míry podpory premiérova kabinetu a jeho politiky u maďarské veřejnosti. Vládní koalice vedená Orbánovou stranou Fidesz při loňských doplňovacích volbách přišla v parlamentu o dvoutřetinovou většinu, kterou měla od roku 2010, kdy se dostala k moci. Po dalších volbách v roce 2018 by Orbán tuto převahu chtěl mít v zákonodárném sboru zpět.

Postavme v Libyi gigantický tábor pro zadržené uprchlíky, nabádá Orbán EU

Premiér proto učinil z referenda otázku zachování svrchovanosti a kultury národa a země i ochrany před šířením terorismu islámských extremistů do Evropy. Část EU ho kritizuje, Orbán však nesouhlasné hlasy rázně odmítá. Tvrdí, že nebýt Maďarska, Evropa, jak ji známe, by už neexistovala. Evropské komisi vyčítá neschopnost přijít s účinným řešením migrační krize, které by Unii sjednocovalo, a nerozdělovalo, jak je tomu v případě kvót.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v neděli obvinil maďarského premiéra, že hraje „nebezpečnou hru“ se zpochybňováním unijních pravidel, a naznačil, že země, která nechce být solidární s ostatními v migrační krizi, by mohla přijít o část unijní finanční podpory. „Solidarita není jednosměrka,“ řekl, avšak odmítl výzvy k vyloučení Maďarska z Unie.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz