Primátoři české, maďarské a polské metropole (zleva). Zdeněk Hřib, Gergely...

Primátoři české, maďarské a polské metropole (zleva). Zdeněk Hřib, Gergely Karácsony a Rafal Trzaskowski. | foto: koláž iDNES.cz

Primátoři Prahy, Budapešti a Varšavy se spojili. Chtějí být protiváhou premiérům

  • 204
Primátoři české, maďarské a polské metropole vytvoří společnou protiváhu české, maďarské a polské vládě, které označují za populistické a protievropské. Po svém prvním setkání v Berlíně to uvedli primátoři Zdeněk Hřib, Gergely Karácsony a Rafal Trzaskowski.

Hřib, Karácsony i Trzaskowski zastupují různé strany, každá je ale považovaná za demokratickou a proevropskou. Stojí proto v opozici vůči svým národním vládám – české premiéra Andreje Babiše, maďarské Viktora Orbána a polské Mateusze Morawieckého. Ty všechny čelí nejméně jedné žalobě Evropské komise a domácí i zahraniční kritici je obviňují z nedemokratických sklonů. 

Hřib, Karácsony i Trzaskowski se poprvé setkali 8. listopadu v německé metropoli, kde zavítali do poslanecké sněmovny a poté se nechali vyzpovídat německým deníkem Die Welt

„Vládnoucí populisté v Maďarsku, Polsku a Česku dostali protiváhu – (a) zrovna ze svých hlavních měst. Tři primátoři bojují za demokracii a právní stát. V rozhovoru mluví o tom, jak je těžké pracovat proti vlastní vládě,“ uvedl list. Shrnul tak „rozpor“ mezi politikou „pokrokových starostů“ a „národně konzervativních nebo populistických vlád jejich zemí“. 

„Naše vlády bohužel dnes spolupracují hlavně na blokování EU. Jako primátoři metropolí se chceme vrátit ke konstruktivní práci a ukázat, že jsme otevření a tolerantní – v protikladu k našim vládám,“ řekl Trzaskowski. 

„Konkrétně (nám) jde o trh s bydlením, ale také o ekologické problémy. Dále uvedeme v život stipendijní program a budeme usilovat o to, aby prostředky z fondů EU šly rovnou městům,“ upřesnil cíle spolupráce starostů. 

„Chodníky nejsou levicové ani pravicové“

„Naše země jsou v podobné politické situaci. Vlády Visegrádu se staly blokující koalicí, ačkoli by bylo právě v zájmu našich zemí, spolupráci v Evropě posílit,“ prohlásil Karácsony. Visegrád je označení pro skupinu, kterou tvoří Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko. 

Maďarským úředníkům navléknou uniformy. Zajistí je kamarádka Orbánovy dcery

„Problémy jako znečištěným ovzduším nebo prudkým nárůstem cen bydlení se vlády nezabývají, místo toho sabotují naše pokusy je řešit,“ dodal Karácsony, který je hlavním hybatelem rodící se koalice primátorů. 

„My tři si myslíme, že městům patří budoucnost. V roce 2050 budou ve městech žít dvě třetiny světové populace,“ sdělil Hřib. „Chodníky nejsou politicky vlevo nebo vpravo – prostě musí být postaveny. Krize na trhu s bydlením, digitalizace – řešení  těchto výzev nevyžaduje žádnou ideologii,“ vysvětlil, proč spolupracuje se starosty z jiných stran. 

„Karikaturou demokracie je už i Británie“

Karácsony nepovažuje za náhodu, že opozice proti populistům vítězí jen ve velkých městech. „Vidíme globální trend, že se městské a venkovské obyvatelstvo vzájemně stále více vzdalují. Zastupitelská demokracie je všude v hluboké krizi. Města i venkov vidí problém, odpovídají na něj ale odlišně,“ poznamenal. 

Polská televize šíří propagandu, opozici líčí jako podvodníky a pedofily

Doplnil, že ve městech i na venkově přestalo mnoho lidí demokracii důvěřovat. Jedni ale podle něj chtějí sami více politiku ovlivňovat, zatímco druzí spíše volí autoritářské politiky. 

„Všude čelí demokracie populistům,“ zdůraznil Trzaskowski celoevropský rozměr problému. „Nejsme jiní než Francouzi nebo Italové, ale je pravda, že naše demokratické struktury nejsou tak pevné jako na Západě,“ uvedl. „Britský parlamentarismus byl dlouho vzorem pro všechny demokracie. Dnes jsou i debaty v britské dolní komoře jen karikaturou demokracie,“ míní. 

„Můj premiér Andrej Babiš je někdy srovnáván s italským (expremiérem) Silvio Berlusconim. Není to tedy jen problém bývalého východního bloku,“ uvedl Hřib. Nadcházející 30. výročí pádu východního bloku označil za příležitost „ohlédnout se a zeptat se, jaké jsme udělali chyby a proč se mohli populisté stát tak úspěšnými.“ 

„Máme šanci vyhrát v celé zemi,“ hecuje Hřib

Všichni tři primátoři přesto věří, že jejich strany mohou brzy vyhrát i celostátní volby. „V Česku se bude znovu volit za dva roky. Záleží na tom, jak budeme v Praze úspěšní. Pokud v příštích měsících dobře zrealizujeme naší politiku, pak máme šanci vyhrát v celé zemi,“ řekl člen Pirátské strany Hřib. Ten v čele Prahy vystřídal loni Adrianu Krnáčovou z Babišova hnutí ANO. 

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Trzaskowski vede Varšavu také od loňska. Patří k liberální straně Občanská platforma, celostátní vládu v Polsku ale tvoří Morawieckého konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Karácsony letos v říjnu vyhrál komunální volby v Budapešti jako společný kandidát opozičních stran. Die Welt ho označil za představitele Zelených, Trzaskowski ho ale nazval socialistou. Karácsony ukončil devítileté období, kdy Budapešť řídil člen Orbánovy strany Fidesz István Tarlós. 

Pražský primátor Hřib v pořadu iDNES.cz Rozstřel (video z 22.11.2018): 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video