Unijní instituce dlouhodobě kritizují přístup Orbánovy vlády k justici, její omezování plurality médií, práv menšin či činnosti nevládních organizací a akademických svobod.
Europarlament už před více než čtyřmi lety inicioval řízení kvůli porušování evropských hodnot, to však dosud nevedlo k výsledkům. Budapešť námitky Bruselu odmítá a Orbán nyní na kritice komise a evropských hodnot staví svou domácí politickou kampaň.
Zákonodárci ve čtvrtek vyjádřili „hluboké politování nad tím, že nedostatek rozhodných opatření EU přispívá k rozpadu demokracie, právního státu a základních práv v Maďarsku, v důsledku čehož se tato země podle příslušných ukazatelů změnila na hybridní režim volební autokracie“.
Maďarsko se vydalo jiným směrem, Babiš se od něj nechal vodit, řekl Lipavský |
Vyzvali komisi, aby v případě Maďarska poprvé využila nová pravidla, na jejichž základě může přijít o část unijních fondů stát, který mimo jiné nemá nezávislé vyšetřovací orgány.
Unijní exekutiva by podle poslanců rovněž neměla schvalovat maďarský plán obnovy, na jehož základě by země mohla čerpat miliardy eur z mimořádného fondu EU na obnovu po pandemii nemoci covid-19.
10. června 2022 |
Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvPodle zdrojů agentury Reuters by komise už koncem tohoto týdne mohla rozhodnout, že kvůli obavám z korupce odebere Maďarsku část peněz z fondů určených pro rozvoj chudších regionů.
Budapešť se naproti tomu v posledních týdnech začala snažit o odblokování peněz ze zmíněného mimořádného balíku a oznámila, že zřídí protikorupční orgán a vyjde vstříc části požadavků komise. Kvůli obavám z dopadů ekonomické krize by se maďarská vláda chtěla dočkat schválení peněz ještě letos, unijní činitelé však tuto možnost spíše zpochybňují.