Slovenský parlament s odpovědí na maďarský zákon čekal jen několik hodin. Podle slovenské normy občané, kteří získají státní občanství jiného státu, přijdou až na výjimky o občanství slovenské. V pětimilionovém státě žije zhruba půlmilionová maďarská menšina.
Na Slovensku je slovenské státní občanství potřeba k zaměstnání ve státním sektoru. Pokud se tedy občanství cizího státu rozhodne přijmout poslanec, policista nebo pracovník tajné služby, bude se muset rozloučit se svým zaměstnáním.
Úspěšné získání cizího občanství je podle zákona občan povinen nahlásit s tím, že pozbyl slovenskou státní příslušnost. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta 3319 eur (asi 85 000 Kč).
Maďarští poslanci schválení zákona tleskali
Maďarský zákon se týká zjednodušeného udělování dvojího občanství Maďarům, kteří žijí v zahraničí a nemají trvalý pobyt v Maďarsku. Podle normy získá nově maďarské občanství žadatel, jenž má maďarské předky a mluví maďarsky. Pro novelu zákona o maďarském občanství se vyslovilo 344 poslanců Národního shromáždění, tři byli proti a pět zákonodárců se zdrželo.
Kontroverzní zákon, který předložila strana Fidesz, jež zvítězila v dubnových parlamentních volbách, odměnili poslanci mohutným potleskem. V následujícím hlasování zákonodárci odsouhlasili, aby premiér VIktor Orbán vyzval prezidenta k přijetí novely ve zrychleném řízení.
Novela by tak mohla vstoupit v platnost už 20. srpna, v den maďarského státního svátku. Aplikovat by se ale začala až od nového roku, napsal slovenský server SME.sk.
Slovenským Maďarům dvojí občanství nic nepřinese
Slováci ještě před schválením odvetného zákona zareagovali na diplomatickém poli. Šéf diplomacie Miroslav Lajčák se vypravil za komisařem pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Knutem Vollebaekem, přednesl mu slovenské výhrady a požádal o stanovisko.
Lajčák zároveň řekl, že slovenští občané žádající o české občanství dopady novely nepocítí. Český prezident Václav Klaus se na Pražském hradě sešel se slovenským velvyslancem Peterem Brňou a Slovensku vyjádřil solidaritu.
Průzkumy mezi etnickými Maďary na Slovensku ukazují, že místní Maďaři o dvojí občanství nejeví valný zájem. Nic jim totiž nepřinese. Díky Schengenu mohou cestovat i se slovenským pasem a i měnově jsou na tom lépe (Slováci mají euro). Maďarsko se kromě toho potýká s hlubokou finanční krizí a řada podnikatelů si raději zřídila své firmy na Slovensku. Podle předsedy slovenského Fóra pro výzkum národnostních menšin Kálmána Petöcze bude mít o dvojí občanství zájem zhruba 80 tisíc slovenských Maďarů.
Dvojí občanství v ČRČeský právní řád připouští možnost nabýt občanství jiného státu narozením ve smíšeném manželství nebo sňatkem s cizincem. Dvojí občanství mají lidé, kteří si po rozpadu Československa zvolili slovenskou státní příslušnost a emigranti po roce 1948. Obecně platí, že pokud občan České republiky aktivně požádá o státní příslušnost cizího státu, přijde tím o český pas. V praxi ale české orgány takový krok často neodhalí. Zdroj: ČTK |