Na seznamu jsme omylem, stěžují si lidé z kandidátky Macronova hnutí

  19:18aktualizováno  19:18
Hnutí nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ve čtvrtek představilo většinu kandidátů pro červnové parlamentní volby. Více než polovina uchazečů dosud nevykonávala žádnou politickou funkci, padesát procent kandidátů tvoří ženy. Po zveřejnění seznamu ovšem přibývá lidí, jejichž jména na něm prý nemají co dělat.

Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron na oslavách výročí zrušení otroctví v Paříži (10. května 2017). | foto: AP

Ačkoli vedení hnutí, které do voleb vstupuje pod novým názvem Republika na pochodu (La Republique en Marche), slíbilo, že postaví kandidáty do všech 577 volebních obvodů, ve čtvrtek jich zatím představilo jen 428.

Tajemník hnutí Richard Ferrand oznámil, že je mezi nimi 214 mužů a stejný počet žen, 52 procent kandidátů navíc pochází z občanské společnosti a s politickou funkcí dosud nemá zkušenosti.

„Důvodem vzniku hnutí Vpřed (původní název hnutí, francouzsky En Marche, pozn. red.) je znovuzaložení francouzského politického života,“ prohlásil Ferrand s tím, že vybraní kandidáti budou během červnových voleb reprezentovat „návrat občanů do srdce politiky“.

Kdo bude kandidovat?

Macronovo hnutí už dříve oznámilo, že by polovinu kandidátů do dolní komory Národního shromáždění měli tvořit političtí začátečníci, polovinu kandidátů by navíc měly tvořit ženy.

Hnutí oznámilo, že se o místo na kandidátce ucházelo 19 000 lidí, z nichž 71 procent byli muži. Průměrný věk kandidátů je 46 let. Je mezi nimi 24 současných poslanců.

Nominaci nezískal expremiér Manuel Valls. Ten nedávno oznámil, že Macronovu stranu před volbami posílí a že jeho dosavadní Socialistická strana je „mrtvá". Už v úterý ale předseda nominačního výboru strany Jean-Paul Delevoye prohlásil, že Valls nesplňuje stranická kritéria, protože má za sebou už tři poslanecké mandáty. Macronovo hnutí proti němu nicméně nepostaví žádného svého kandidáta.

Hnutí podle něj vybíralo z 19 000 přihlášek. Mezi uchazeči o poslanecký mandát jsou mimo jiné studenti, nezaměstnaní, obchodní ředitelé, zemědělci i bývalá toreádorka.

Na seznamu nemáme co dělat, stěžují si „kandidáti“

Krátce po zveřejnění jmen kandidátů se ovšem ukázalo, že se na seznam dostalo i několik lidí, kteří podle svých slov s Macronovým hnutím nemají nic společného.

Jsou mezi nimi například prezident rugbyového klubu Toulonnais Mourad Boudjellal, který pro deník Le Monde uvedl, že „není žádným kandidátem“, nebo socialistický poslanec François Pupponi, který podle svých slov o místo na kandidátce nikdy nežádal a o poslanecké křeslo se opět plánuje ucházet jako socialista.

Na seznamu kandidátů se objevilo i jméno poslance Demokratického hnutí (MoDem) Thierryho Roberta, který byl loni odsouzen za hanobení svých politických oponentů. Hnutí přitom deklarovalo, že se na jeho kandidátku nedostane nikdo se záznamem v trestním rejstříku, připomíná server The Local, a zařazení Roberta nyní označilo za omyl.

Velký problém pro Macrona představuje také kritika jeho spojence a předsedy centristického MoDem Françoise Bayroua. Právě jejich spojenectví bylo důležité během Macronovy kandidatury na prezidenta a Bayrou předpokládal, že se na seznamu uchazečů objeví více jmen z jeho strany. Hnutí Republika na pochodu však podle něj seznam zveřejnilo bez jeho souhlasu. Macronův tým sice zdůraznil, že ještě jedná o zbylých 150 kandidátech, Bayrou ale na čtvrtek svolal schůzi členů jeho strany, aby seznam projednali.

Macrona čeká boj o budoucnost Francie, tradiční strany ochromují spory

Ztrátu spojenců si přitom Macron před klíčovými volbami nemůže dovolit. Aby měl jako prezident šanci prosadit své reformy, bude potřebovat získat většinu křesel. To je však podle průzkumů zatím nepravděpodobné, a jeho hnutí tak zřejmě bude čekat bouřlivé vyjednávání o koalici s některou ze zavedených stran.

Otázkou zůstává, jak se k možnému spojenectví postaví republikáni a socialisté, kteří v prezidentských volbách utrpěli zdrcující porážku. Obě strany jsou rozštěpené a řada politiků spolupráci s Macronem odmítá. Bez podpory parlamentní většiny může přitom hlava státu přijít o podstatnou část pravomocí a jeho kompetence jsou omezeny jen na zahraniční a bezpečnostní politiku.

Problémy řeší i Národní fronta

Problémy však řeší i krajně pravicová Národní fronta (FN), které sice průzkumy přisuzují v 577členném parlamentu zisk jen 15 až 25 křesel, mohla by se však stát hlavní opoziční silou.

Fotogalerie

Podle francouzského tisku ve straně ve čtvrtek propukl ostrý spor o to, zda se má vzdát jednoho z hlavních bodů svého programu, kterým je opuštění eura a návrat franku.

Mnozí členové strany se totiž domnívají, že tato část programu mohla být příčinou volební porážky šéfky FN Le Penové. Místopředseda strany Florian Philippot pohrozil, že pokud by Národní fronta tento bod ze svého programu vyřadila, ze strany by odešel.

Politický důchod navíc oznámila neteř Le Penové Marion Maréchal-Le Penová, která přitahovala zejména mladé voliče. Sedmadvacetiletá politička, která byla nejmladší poslankyní Národního shromáždění, oznámila, že svůj mandát v červnu obhajovat nebude, protože se chce více věnovat své dceři.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V Izraeli vykopali 1 200 let starou mešitu. Modlili se v ní zemědělci

Izraelští archeologové v Negevské poušti objevili 1 200 let starou mešitu. Na...

Izraelští archeologové objevili jednu z vůbec nejstarších mešit na světě. Leží u beduínského města Rahat v Negevské...

Nejhorší lodní tragédie od 2. světové. Miliardové odškodné za Estonii nebude

Trajekt Estonia se potopil v Baltském moři 28. září 1994. Tragédie si vyžádala...

Tragédie trajektu Estonia se zapsala do dějin jako největší námořní katastrofa od druhé světové války. Vyžádala si více...

Kosovský premiér podal demisi, je obviněný z válečných zločinů

Kosovský premiér Ramush Haradinaj ukazuje ve své kanceláři deklaraci...

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj podal v pátek demisi. Učinil tak poté, co ho žalobce zvláštního tribunálu v Haagu...

Najdete na iDNES.cz