Po vládním zasedání zveřejnil Elysejský palác dokument, podle kterého Paříž s Berlínem chtějí nahradit stávající letky nadzvukových vojenských letadel novou generací společné evropské stíhačky. Výzbroj obou zemí v této oblasti se liší, zatímco Německo využívá evropské stroje Eurofighter, Francie kvůli neshodám v tomto projektu vyvinula vlastní nadzvukový letoun Rafale.
Zmíněný dokument rovněž informuje o chystaném vývoji nové generace bojového vrtulníku Tiger a o novém bojovém systému, který by podle analytiků mohl zahrnovat pilotované i bezpilotní prostředky.
Součástí tématu bezpečnosti byla i diskuse o Africe, které je podle Macrona i Merkelové nutné věnovat zvýšené úsilí, neboť tento kontinent je jedním ze zdrojů migrace. Merkelová poznamenala, že ekonomická situace v Africe není dobrá, což vede k touze Afričanů odejít do Evropy. Macron zase hovořil o významu posílení afrických vojenských kapacit, konkrétně pak v oblasti Sahelu, kde operují radikální islámské organizace.
Kancléřka dále novinářům sdělila, že chce vdechnout nový život do francouzsko-německého vztahu s cílem reformovat Evropskou unii. Francie a Německo jsou obecně považovány za motor unijní integrace.
„Myslím, že jsme krátce poté, co zde nastoupila nová vláda, ukázali, že jsme připraveni dodat francouzsko-německým vztahům nový elán,“ řekla Merkelová. Dodala, že se s Macronem shodla na nutnosti stabilizace a dalšího rozvoje eurozóny. Jako příklad zmínila vylepšení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který funguje jako záchranný fond eurozóny. Zároveň řekla, že je možné hovořit i o ustavení funkce ministra financí zemí platících společnou evropskou měnou.
Stíhačka Eurofighter na Dnech NATO (září 2016):
18. září 2016 |