Francouzští prezidentští kandidáti končí kampaň, na Le Penovou se pískalo

  15:40aktualizováno  15:40
Kandidáti na křeslo francouzského prezidenta nacionalistka Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron končí v pátek svou kampaň. Oba symbolicky navštívili katedrály. Le Penová si vybrala chrám byli korunováni francouzští králové. Před památkou ji čekal pískot a nadávky od několika stovek demonstrantů, takže byla nakonec nucena budovu opustit postranním východem.

Emmanuel Macron, který si vybral katedrálu ve městě Rodez v jižní Francii, se dočkal vřelejšího přijetí, zejména od místní mládeže. Několik dívek dokonce šlo za školu, aby se s ním mohly setkat, získat od něho podpis a pořídit si s ním fotografii.

Většinu demonstrantů, kteří v Remeši připravili Le Penové perné chvíle, tvořili podle francouzských médií stoupenci Macronova hnutí Vpřed! a také Nepodrobené Francie levicového radikála Jeana-Luka Mélenchona, který vypadl již v prvním kole voleb. Přestože Mélenchon nedal svým stoupencům pokyn, jak v druhém kole hlasovat, nakonec dal najevo, že je rozhodně proti šéfce Národní fronty.

Incidenty v Remeši následně Le Penová ostře odsoudila a obvinila Macronovy příznivce z násilí na posvátném místě. Katedrálu navštívila se svým souputníkem Nicolasem Dupontem-Aignanem, který v prvním kole dostal skoro pět procent hlasů a kterému poté slíbila výměnou za jeho podporu premiérské křeslo. Podle listu Le Parisien jejich cesta měla být signálem pro miliony francouzských katolíků, kteří s krajní pravicí sdílejí odpor proti volné interrupci a uzákoněnému manželství sexuálních menšin.

Francie volí

Nic neponechal náhodě raději ani Macron. „Naše kultura je to, co nás drží. Návštěva rodezské katedrály je součástí naší dávné historie,“ napsal na sociální síti Twitter.

Krajně pravicovou kandidátku čekal podobný scénář i ve čtvrtek, kdy zavítala v závěru kampaně do Bretaně, kde po ní desítky jejích odpůrců za skandování protifašistických hesel dokonce házely vejce. I tady šlo zejména o levičáky.

V místní továrně dokonce vypukl kvůli jejímu příchodu konflikt mezi zaměstnanci a majitelem firmy, který chtěl Le Penovou vřele uvítat, zatímco jeho levicově zaměření podřízení nikoli. Projevil se tak kontrast oproti situaci před několika dny, kdy naopak v závodě nadnárodní společnosti Whirpool na severu Francie ji vítali stávkující zaměstnanci, nikoli management.

Zatímco velké firmy uzavírají provozy v zemi a stěhují se na levný východ, lokální malé a střední podniky takovou možnost nemají a bojují o existenci na místě proti levné východní konkurenci. Zatímco velké společnosti o ochranářských opatřeních Le Penové nechtějí slyšet, ty malé by je uvítaly.

Do závěru kampaně se rozhodla vložit i francouzská pobočka mezinárodního ekologického hnutí Greenpeace. Její aktivisté se v pátek ráno vyšplhali na Eiffelovu věž v Paříži, aby tam vyvěsili transparent s tradičním heslem republiky Svoboda, rovnost, bratrství a také s výrazem „Resist“, chápaném jako výzva k odporu proti krajně pravicové kandidátce.

Aktivisté z organizace Greenpeace vyvěsili na Eiffelovu věž transparent s...

Aktivisté z organizace Greenpeace vyvěsili na Eiffelovu věž transparent s nápisem Svoboda, rovnost, bratrství (5.5.2017)

Kampaň oficiálně končí v pátek o půlnoci. Poté až do uzavření volebních místností v neděli ve 20:00 ani jeden z kandidátů nesmí veřejně vystupovat. V sobotu tak stráví čas více méně v soukromí. V případě svého vítězství se Macron chystá slavit na esplanádě Louvru a Le Penová v parku Vincennes na kraji Paříže.

Nedávno pro změnu vypískali dělníci Macrona:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Drony útočí. Trápení se vznášedly se přeneslo i na singapurské letiště

Letiště v Singapuru na archivním snímku.

Letiště Changi u Singapuru muselo v pondělí večer částečně omezit provoz kvůli přítomnosti neznámého bezpilotního...

Uprchlíci mají talent. Na Sicílii uspořádali estrádu s běženci

Talentová show s uprchlíky v sicilské Katánii (22. června 2019)

Básnířka z Nigérie, reggae zpěvák ze Sierry Leone nebo tanečník z Kolumbie. Ti všichni se uplynulý víkend zúčastnili...

Žadatelka o řidičský průkaz přejela komisaře. Ten svým zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Starší žena v Polsku v průběhu skládání zkoušky na řidičské oprávnění ve městě Rybnik srazila zkušebního komisaře,...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz