Imámové a Němci podpořili Macrona, kritici mu vyčítají okázalé oslavy

  10:43aktualizováno  16:27
Kampaň před druhým kolem francouzských prezidentských voleb se rozjela naplno. Favorit Emmanuel Macron se dočkal podpory z Německa, od představitelů muslimů i od samotného prezidenta. Někteří politici ho však kritizují za předčasné oslavy vítězství. Marine Le Penová označila svého soka za slabocha, který nedokáže čelit terorismu.

Emmanuel Macron s manželkou slaví úspěch v prvním kole prezidentských voleb (23. dubna 2017) | foto: AP

Macrona mezi jinými podpořil současný prezident François Hollande, který označil krajní pravici za hrozbu pro Francii. „V sázce je povaha Francie, její jednota, členství v Evropě a místo ve světě,“ prohlásil Hollande v televizním projevu a dodal, že on sám bude hlasovat pro svého bývalého ministra hospodářství, protože právě on dokáže Francouze sjednotit.

Za Macrona se postavili i vládnoucí socialisté. „Toto stanovisko bylo (vedením socialistů) přijato jednomyslně, což je natolik vzácné, že je záhodno to zdůraznit,“ řekl první tajemník strany Jean-Christophe Cambadélis stanici BFMTV.

Také pařížská velká mešita a národní muslimská federace vyzvaly francouzské muslimy, aby v květnu dali hlas Macronovi. Právě on prý bude respektovat republikánské hodnoty a důsledně bude prosazovat principy laickosti. Macron podle textu představuje „hlas naděje a důvěry v duchovní a občanské síly národa“.

Fotogalerie

Pod prohlášením je podepsán rektor muslimského institutu pařížské velké mešity Dalil Boubakeur. Anouar Kbibech, který stojí v čele francouzské rady islámu, k níž mešita patří, označil současnou situaci za „výjimečnou“ a nevyloučil, že se jeho organizace v mezidobí před druhým kolem vyjádří samostatně.

Politování nad úspěchem Le Penové v pondělí vyjádřil předseda Evropského židovského kongresu Moše Kantor. V projevu k uctění památky obětí holokaustu Kantor ji podle agentury AP označil za nebezpečnou a dodal, že „je nesmírně politováníhodné, že více než pětina francouzských voličů hlasovala pro Le Penovou“.

Nadšení z Macronova vítězství v prvním kole vyjádřily německá vláda i ministerstvo zahraničí. Agentura DPA poznamenala, že vláda Angely Merkelové se obvykle k ještě nerozhodnutým volbám nevyjadřuje, obvinění z vměšování do záležitostí cizího státu ale kabinet odmítl.

„Jsme rádi a ulevilo se nám, že volba francouzských voliček a voličů je proevropská,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Martin Schäfer. Už v neděli pozdě večer mluvčí německé vlády Steffen Seibert na twitteru napsal, že je „dobré, že Emmanuel Macron se svým kurzem podporujícím silnou EU a sociálně-tržní hospodářství slavil úspěch“. „Vše nejlepší do příštích dvou týdnů,“ dodal mluvčí na sociální síti.

Pozor na předčasné oslavy

Favorit druhého kola se musí chystat na ostrou palbu ze strany Le Penové. Kritici mu už vyčetli, že po oznámení výsledků se choval, jak kdyby měl druhé kolo v kapse. Kritici upozorňují, že Macron sice slavil, avšak jeho náskok před šéfkou Národní fronty (FN) není nijak závratný – oba kandidáty dělí zhruba dvě procenta (psali jsme zde).

„Je si příliš jistý a příliš arogantní, jako by už hlasy Francouzů byly k ničemu a průzkumy už rozhodly,“ neodpustil si na stanici France 2 místopředseda FN Florian Philippot. Podle něj Macron ve svém projevu po vyhlášení výsledků hovořil, jako by šlo o konečné vítězství a Francouzi už neměli co říci.

Jak upozornil list Le Figaro, právě přílišné oslavy se vyčítaly Nicolasovi Sarkozymu ve volbách v roce 2007. Někdejší Sarkozyho spolupracovník a bývalý starosta Nice Christian Estrosi vyzval Macrona k „umírněnosti“, i když se zároveň obrátil na voliče, aby v druhém kole dali hlas Macronovi.

Někdejší místopředsedkyně Republikánů Nathalie Kosciusková-Morizetová se rovněž přimlouvala za střídmost. „Vypadá to, jako by už bylo rozhodnuto, ale není,“ řekla.

Macron pozval své příznivce v neděli večer do kavárny La Rotonde, kde před šesti lety slavil François Hollande své vítězství v primárních volbách Socialistické strany. Oslavy skončily až pozdě po půlnoci a Macron, dotázaný novináři na odchodu, prohlásil, že ten, kdo nechápe, že pro něj bylo radostí pozvat tajemníky, členy ochranky, politiky, spisovatele, ženy a muže, kteří ho od počátku provázejí, pak neví nic o životě. „Byl to můj srdeční okamžik. Nemám zapotřebí lekce pařížských maloměšťáků,“ prohlásil.

Hostem pořadu Rozstřel k prezidentským volbám ve Francii byl politolog Jacques Rupnik:

Hraje se o hlasy republikánů i voliče Mélenchona

Do svého soupeře se už zostra pustila i Le Penová, podle níž je Macron tváří tvář hrozbě islamistického teroru slabý. „Pan Macron nemá žádný plán, jak francouzský lid ochránit před nebezpečím islamismu,“ prohlásila Le Penová a s narážkou na Macronovu minulost investičního bankéře dodala, že druhé kolo bude referendem o „divoké globalizaci“ (o postojích Le Penové více zde).

Le Penová chystá na příští dva týdny mohutnou ofenzivu. Jak v pondělí napsal deník Le Parisien, šéfka Národní fronty doufá, že přiláká i hlasy voličů tradiční pravice a podle jejích spolupracovníků se ji chystají podpořit i někteří republikánští poslanci, jejichž kandidát François Fillon skončil třetí. Le Penovou by tak podle komentátorů mohlo podpořit 20 až 30 procent voličů Republikánů.

Francie volí

Dále by nacionalistické političce mělo pomoci to, že levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který skončil jako čtvrtý, odmítl kohokoli doporučit pro hlasování ve druhém kole. Podporovatelé Mélenchona, který obdržel téměř 20 procent hlasů jako Fillon, představují mnohamilionovou sílu a zároveň velkou neznámou, jak se zachová. Deziluze z porážky levice může tyto voliče odradit od další účasti, ale na druhou stranu je může lákat mnohé z protievropské Mélenchonovy rétoriky u Le Penové.

Ta podle Le Parisien svým blízkým spolupracovníkům řekla, že je ochotna přijít s kompromisními postoji, aby získala ve druhém kole širší podporu. Ví, že mezi prvním a druhým kolem voleb bude čelit tlaku ze všech stran. Nedá se však očekávat, že by odpor proti ní byl tak masivní, jako když před 15 lety do druhého kola postoupil její otec Jean-Marie Le Pen, proti němuž pak vyšlo protestovat do ulic přes milion lidí.

Přesto je pravděpodobné, že z finále odejde poražena, soudí Le Parisien. Průzkum agentury Opinionway v pondělí potvrdil předchozí ankety, podle nichž má Macron šanci Le Penovu ve druhém kole porazit. Poslední údaje souboj vidí na 61:39 procentům pro Macrona.

Rozdělená země

První kolo prezidentských voleb ve Francii rozdělilo zemi doslova „vejpůl“. Macrona volily především západní oblasti a také Paříž i s okolními departementy. Druhá finalistka uspěla zejména na severovýchodě a pak na jihovýchodě Francie a pařížskou aglomeraci svírá v obklíčení. Vyplývá to z volební mapy zveřejněné na webu listu Le Monde.

Na třetího pravicového konzervativce Françoise Fillona, který v pondělí připustil, že nemá legitimitu, aby vedl republikány v červnových parlamentních volbách, zbyla pouhá pětice departementů, z toho tři na severozápadě země. Čtvrtý levicový radikál Jean-Luc Mélenchon uspěl zejména v chudých zámořských územích Francie v Karibském moři. A také v departementu Seine-Saint-Denis, kde žijí především chudé generace arabských přistěhovalců.

Le Penovou jednoznačně podpořily průmyslové regiony, které se dosud nevyrovnaly s následky ekonomické krize a v nichž je nejvyšší míra nezaměstnanosti. Macron se mohl opřít o bohatou Paříž, která je zároveň finanční metropolí země, a zejména o přímořské oblasti, které se z ekonomických potíži vzpamatovávají snadněji, nebo do nich pořádně ani nespadly.

Zaznamenáníhodný je Mélenchonův úspěch v zámoří, které se ocitlo spíše na pokraji zájmu v letošních volbách a v jehož obyvatelstvu je nejvíce chudých ve srovnání s celostátním průměrem.

24.dubna 2017 v 09:21, příspěvek archivován: 24.dubna 2017 v 11:19

How the election split France https://t.co/NyA367odoE https://t.co/EwywFYB93p

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Ilustrační fotka

Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují...

Ruský soud poslal Poláka do vězení za špionáž. Pokoušel se vyvézt rakety

Ruské protiletadlové raketové systémy S-300 (R) a S-400 (L) na vojenské...

Soud v Rusku poslal na 14 let do trestanecké kolonie polského občana, který se pokusil vyvézt součásti systému...

Islám na francouzských koupalištích. Muslimky bojují o právo nosit burkiny

Muslimky si na protest oblékly do veřejného plaveckého bazénu burkiny...

V souvislosti s vlnou extrémních veder se ve Francii opět rozhořela debata o zákazu takzvaných burkin. Muslimské ženy...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz