Na úvod se sluší přiznat, že deepfake video po francouzských sociálních sítích už pár týdnů koluje. Definitivní slávu si však vydobylo až nyní po zveřejnění na všech sociálních sítích francouzského prezidenta. „Skvělá práce, rozesmálo mě to,“ pochválil kouzla umělé inteligence Macron v nedělním příspěvku, kterým lákal na probíhající summit o umělé inteligenci.
„Teď ale chvíli na vážnější notu, s pomocí umělé inteligence můžeme dokázat i mnohem větší věci: změnit zdravotnictví, energetiku i celý společenský život,“ dodal Macron.
Netradiční pozvánka na probíhající konferenci se však příliš nezamlouvá expertům na AI. „Může to vypadat jako neškodná zábava, jak zpropagovat summit, ale obecně to není dobrý krok. Normalizujeme tak použití deepfake videí a jen podporujeme výrobu dalších modernějších kousků, které jsou nerozeznatelné od reality,“ uvedl pro BBC Paul McKay z technologické konzultační společnosti Forrester.
Macron se v posledních měsících proměnil ve velkého propagátora umělé inteligence, na probíhajícím summitu v Paříži Francii vykresluje jako zemi zaslíbenou budoucnosti. Při práci na projektech AI Francie použije „strategii Notre-Dame“, řekl s odkazem na úspěšnou rekonstrukci vyhořelé pařížské katedrály. Evropskou strategii pro AI představí během úterý.
Když při projevu vyzdvihoval elektřinu z čistých zdrojů, jíž Francie především díky jaderným elektrárnám disponuje, vzpomenul oblíbené heslo amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je stoupencem těžby ropy a plynu. „Na druhé straně oceánu mám dobrého přítele, který říká ‚vrtat, bejby, vrtat‘. Tady není potřeba vrtat. Je to ‚připoj se, bejby, připoj se (do sítě)‘, citovala Macrona agentura Reuters.
Vyrovnat se Spojeným státům. Macron oznámil stomiliardovou investici do AI |
Před začátkem summitu oznámil, že jeho země chce v příštích letech investovat do AI 109 miliard eur (více než 2,7 bilionu korun), a to prostřednictvím investic ze soukromého sektoru.
Ke změně přístupu k umělé inteligenci velí i Brusel. Evropa bude AI regulovat způsobem, jenž bude vstřícný vůči inovacím, řekla místopředsedkyně Evropské komise Henna Virkkunenová. Dodala, že v současnosti má Unie příliš regulací, přičemž některé se překrývají. Summitu se účastní také český prezident Petr Pavel, podle nějž by EU a USA měly v oblasti AI hledat společná řešení. V opačném případě bude podle něj o to více profitovat Čína a další země.