Povstalecký bojovník na obhlídce poničené budovy v Doněcku (23. února 2017)

Povstalecký bojovník na obhlídce poničené budovy v Doněcku (23. února 2017) | foto: Reuters

Povstalci v Luhansku zavádějí rubl, Doněck hrozí znárodněním dolů

  • 635
Povstalci z takzvané Luhanské lidové republiky zavedou ve středu rubl jako oficiální měnu. Obyvatelé dosud mohli používat i ukrajinskou hřivnu. Doněčtí separatisté hrozí znárodněním černouhelných dolů, pokud Kyjev neukončí blokádu bránící transportu uhlí na západ.

Luhanští povstalci si od zavedení rublu jako hlavní měny slibují stabilizaci křehké ekonomiky a finančního systému. Státní banka by každý den měla zveřejňovat kurz rublu k dolaru, hřivně a euru. Ruská média dávají krok luhanských povstalců do souvislosti s tím, že ruský prezident Vladimir Putin nedávno rozhodl o uznání dokladů separatistických republik.

Web gazeta.ru připomíná, že na území povstaleckých republik je v oběhu prakticky už jen rubl. Kyjev na separatisty v roce 2014 uvalil ekonomickou blokádu, uzavřel pobočky ukrajinské národní banky, vypnul bankomaty a přestal vyplácet penze. Povstalci pak důchody začali vyplácet v rublech.

Fungování separatistických republik je nadále závislé na finanční pomoci z Ruska. Ukrajinská tajná služba SBU nedávno informovala, že rozpočet Luhanské lidové republiky počítá pro první kvartál letošního roku s příjmy ve výši jedenácti miliard rublů, povstalci však dokážou obstarat pouze dvě miliardy. Zbytek jim pošle Rusko prostřednictvím dobročinného fondu založeného v roce 2015 v Moskvě.

Oficiální přechod Donbasu na rubl může mít vliv na ruskou měnu. „Ještě uvidíme, jaké to bude mít důsledky na rublovou zónu,“ uvedl šéf banky VTB Andrej Kostin. Ruská centrální banka krok luhanských povstalců odmítla komentovat.

Znárodníme doly, hrozí separatisté

Doněčtí separatisté v pondělí Kyjevu pohrozili znárodněním všech donbaských černouhelných dolů, pokud ukrajinská vláda nezastaví dopravní blokádu obsazených území. Železniční přepravu uhlí z východu na západ země zastavili na přelomu ledna a února veteráni protipovstalecké operace ukrajinské armády spolu s radikálními poslanci kyjevského parlamentu.

Černouhelné doly na povstaleckém území jsou formálně pod správou Ukrajiny, jejich provoz však fakticky kontrolují separatisté. Doly zásobují uhlím ukrajinské tepelné elektrárny, takže konflikt ohrožuje dodávky elektřiny pro některé ukrajinské podniky a pro zhruba desetinu obyvatelstva země.

Zacharčenko v pondělí řekl, že pokud Kyjev neodstraní dopravní blokádu do konce února, budou těžební provozy 1. března „znárodněny“ s tím, že veškerá produkce se bude orientovat na Rusko. Spolu s doly chce Zacharčenko převést pod povstaleckou správu i všechny ostatní průmyslové závody a podniky služeb.

Premiér Volodymyr Hrojsman označil blokádu železničních tratí za zločin, postup ukrajinských nacionalistů kritizoval i prezident Petro Porošenko. Jako trestný čin vyšetřuje blokádu ukrajinská prokuratura.

Náměstek ministra pro dočasně okupovaná území Heorhij Tuka naopak prohlásil, že blokádu na začátku zimní topné sezóny zavedli povstalci s cílem poškodit ukrajinskou ekonomiku. „Zrušit blokádu není problém, silové řešení ale nikdo nechce,“ řekl Tuka.

Kyjev podle Tuky obsazení těžebních provozů nevylučuje, ale vývoz uhlí do Ruska považuje za nereálný. „V Rusku uhlí nepotřebují, mají vlastního nadbytek a zavírají šachty,“ řekl Tuka listu Ukrajinska pravda. „Znárodnění“ podle něj vyvolá nezaměstnanost a nespokojenost obyvatel Donbasu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video