Lord začal vyšetřovat smrt experta Kellyho

  13:10aktualizováno  13:10
Vyšetřovací komise začala objasňovat smrt zbrojního experta Davida Kellyho. Její šéf lord Hutton předeslal, že výsledky pátrání nebude tajit, a požádal o spolupráci všechny úřady. Podle médií aféra otřásla důvěryhodností premiéra Blaira i BBC. Tu Kelly informoval, že vláda kvůli Iráku přeháněla.

"Chci zdůraznit, že záleží jen na mých směrnicích, které záležitosti budou předmětem vyšetřování. Mé směrnice jsou následující: urychleně se chopit vyšetřování okolností vedoucích ke smrti doktora Kellyho," uvedl lord Hutton.

Šéf vyšetřovací komise v prohlášení zmínil, že vláda přislíbila úplnou spolupráci. K obdobnému kroku vyzval i další politiky a úřady.

"Rád bych vedl vyšetřování co nejvíc na veřejnosti," podotkl Hutton, podle něhož záleží jen na něm, jak hluboko pátrání povede a jak dlouho bude trvat.

Lorda o vedení pátrání požádal sám premiér. Tony Blair, který nyní cestuje Asií, chce s Huttonem úzce spolupracovat.

Tělo Davida Kellyho bylo nalezeno u obce Harrowdown Hill poblíž Londýna. Britská policie oznámila, že muž zemřel na krvácení z řezné rány na zápěstí. - více v článku Kelly zemřel na krvácení z řezné rány

Aféra podle britských médií otřásla důvěryhodností ministerského předsedy, ale také veřejnoprávní společností BBC, která na informacích od Kellyho odvysílala zprávu obviňující vládu, že kvůli Iráku přeháněla.

Průzkum: nerozhodní voliči
List The Daily Telegraph citoval internetový průzkum organizace YouGov, podle něhož se 39 procent voličů domnívá, že by Blair měl rezignovat. Jen o dvě procenta víc souhlasí, aby zůstal v úřadu. Na šedesát procent voličů uvedlo, že se po Kellyho smrti jejich názor na Blaira zhoršil.

Na 65 procent se domnívá, že by měl rezignovat Blairův poradce Alastair Campbell, který je jedním z aktérů celé aféry. Podle některých zpráv se Campbell se rozhodl podat demisi, až celá záležitost skončí a očistí své jméno.

BBC, jejíž zpravodajství čelí částečným pochybnostem, které organizace odmítá, věří podle stejného průzkumu třikrát více lidí než vládě. Přesto podle listu The Independent čelí prohlubující se krizi.

Ministři se těší, že uspějí
Potíže BBC znamenají dočasnou úlevu pro vládu. Ministři, kteří vždy věřili, že David Kelly byl hlavním zdrojem jejích zpráv, nyní v měření sil s mediální společností cítí vítězství na dosah.

Soudní vyšetřování podle členů kabinetu potvrdí, že reportáž BBC byla nepřesná a přehnala Kellyho vyjádření. Andrew Gilligan odvysílal v květnu tvrzení, že vláda přehnala nebezpečí Iráku a Campbell dal do vládního rozboru pro parlament proti vůli výzvědných služeb informaci, že Irák je do 45 minut připraven nasadit zbraně hromadného ničení.

Guardian: odmítnutá schůzka
Podle deníku The Guardian panuje u některých zaměstnanců BBC nespokojenost s postupem vedení. List také píše, že předseda BBC Gavyn Davies a generální ředitel Greg Dyke (oba bývalí sponzoři vládní Labouristické strany) údajně odmítli kompromis s vládou, který by možná mohl zabránit Kellyho sebevraždě.

Premiérův úřad podle The Guardianu oběma nabídl setkání, což odmítli, aby nebudili zdání, že ohrožují nezávislost BBC. Teprve poté bylo odhaleno Kellyho jméno. Vědec byl předvolán do parlamentu, kde ho někteří poslanci veřejně zesměšňovali, a pak zřejmě spáchal sebevraždu.

Byl Kelly správně interpretován?
BBC v neděli po Kellyho čtvrteční smrti potvrdila, že expert byl zdrojem jejích zpráv. - více v článku Naším zdrojem byl Kelly, potvrdila BBC

Ačkoli Kelly při výslechu v parlamentu uvedl, že Gilligan vysílal věci, které mu neřekl, BBC tvrdí, že Kellyho interpretovala správně. Zdá se tedy, že buď nemluvil plnou pravdu Kelly, nebo BBC, která nyní nepřímo obviňuje mrtvého experta, který se už nemůže bránit.

BBC se musí vyrovnat s krizí
Podle deníku The Times nyní BBC bojuje, aby zachránila svou reputaci a čelí své největší poválečné krizi. Podle Financial Times jde o největší krizi v historii organizace vůbec.

Někteří poslanci vyzvali k demisi její vedení, i když vláda sama dodržuje výzvy ministerského předsedy k umírněnosti. Blair se osobně BBC zastal. Podle Financial Times je BBC otřesena, ale připravuje robustní obranu své reputace.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

Najdete na iDNES.cz