Soudce Howard Riddle v podvečer rozhodl propustit Assange na kauci, kterou stanovil na 200 tisíc liber (skoro 6 milionů korun). Zároveň určil i další datum slyšení o jeho vydání do Švédska, a to na 11. ledna.
Spoluzakladatel serveru WikiLeaks ale celu neopustil. Soud rozhodl, že musí strávit v cele ještě 48 hodin pro případ, že by prokurátoři chtěli rozhodnutí napadnout. Krátce po půl sedmé večer oznámila zástupkyně žalobců Gemma Lindfieldová, že prokuratura s propuštěním na kauci nesouhlasí a odvolá se. Svou žádost přednese do 48 hodin.
I kdyby Assange byl propuštěn na kauci, zemi by opustit nesměl. Policii odevzdal svůj pas a musel by slíbit, že bude na určené adrese od deseti hodin večer do osmi ráno. Každý den by se navíc musel hlásit na místní policejní stanici a Britové by si ho také pojistili elektronickým náramkem, který bude kontroluje pohyb.
Assange se před týdnem přihlásil londýnské policii, která ho okamžitě zatkla. Soud poté odmítl jeho žádost o propuštění na kauci s tím, že devětatřicetiletý Australan nemá v Británii stálou adresu a hrozí riziko, že by mohl uprchnout (více o jeho zatčení čtěte zde).
Assange tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná a souvisejí s tím, že WikiLeaks zveřejňují americké diplomatické depeše. (více o depeších zde)
K soudu přišli příznivci zvučných jmen
Slyšení provázely protesty několika desítek jeho příznivců před soudní budovou a velký zájem médií. Do soudní síně přišli i Assangeovi stoupenci, například filmový režisér Ken Loach, neteř bývalé pákistánské premiérky Fatima Bhuttová, Bianca Jaggerová, stejně jako autoři Henry Porter či Tariq Ali.
Obhájce Assange už před slyšením zkritizoval podmínky vazby. Podle něj byl až na půl hodiny denně v samovazbě, neměl přístup k televizi, novinám a nedostával poštu. Vedení věznice mu také odmítlo předat výtisk týdeníku Time, které mu poslalo vedení časopisu a ve kterém je vyhlášen osobností roku.
V prohlášení, které před slyšením australské televizi předala jeho matka, Assange zdůraznil, že bude ve své činnosti pokračovat. "Mé přesvědčení se nezměnilo... Neotřesou jím ani tyto podmínky," uvedl Assange. Kritizoval také firmy, které odmítly zprostředkovávat příspěvky WikiLeaks.
"Nyní víme, že Visa, MasterCard, PayPal i další jsou nástroji americké zahraniční politiky," tvrdí v prohlášení, které médiím předala jeho matka. "Vyzývám svět, aby chránil mou práci a mé lidi před těmito nelegálními a amorálními útoky," dodal. Zároveň však odmítl kybernetické útoky.
Server také přišel o účet ve Švýcarsku, protože se ukázalo, že Assange při jeho založení poskytl bance neúplnou adresu. Společnost Amazon.com přestala WikiLeaks poskytovat prostor na svých serverech a WikiLeaks přišel i o svou původní internetovou adresu wikileaks.org.
Britský deník The Guardian poznamenal, že Assange je zadržován kvůli deliktům, které v britském právu delikty ani nejsou. Průzkum společnosti ComRes pro televizi CNN ukázal, že 44 procent Britů je přesvědčeno, že obvinění ze sexuálních trestných činů je jen záminkou, jak Assange dostat do vazby, aby ho mohly USA soudit kvůli zveřejnění depeší. Nicméně stejný počet se domnívá, že by měl být vydán do Švédska.