Sedmadvacetiletý Khuram Shahad Butt se narodil v Pákistánu. V Londýně však žil už řadu let a měl i britské občanství. V okrajové čtvrti Barking žil s manželkou a dětmi. Policie potvrdila, že ho sledoval jak ona, tak tajná služba MI5. Neexistovaly však důkazy, které by naznačovaly, že plánuje útok. V hledáčku byl dva roky.
Druhým útočníkem byl Rachid Redouan, který vystupoval i pod jménem Rachid Elkhdar. I tento útočník žil v Barkingu, jeho věk však není přesně znám; v případě jména Redouan udával věk 30 let, u jména Elkhdar 26 let. Kořeny měl tento muž v Libyi a Maroku. O Redouanovi na rozdíl od Butta neměly bezpečnostní složky žádné informace.
Butt do Británie přišel jako dítě, jeho rodiče zde požádali o azyl. Sousedé, mezi kterými byl znám jako abú, o něm hovoří rozporuplně. Jeden z nich například uvedl, že se rád bavil o londýnském fotbalovém klubu Arsenal. Jedna z matek řekla, že Butta vyzvala, aby se nebavil s jejími dětmi, neboť se obávala, že by je mohl radikalizovat.
Další soused Michael Membo označil Butta za bezvadného chlapíka, který byl rodinný typ. „Velmi se zajímal o sousedy, veřejné věci, děti,“ řekl Membo s tím, že také hodně vtipkoval. „Nebyly žádné známky (radikalismu), ale během roku jsme si všimli, že si nechal narůst plnovous, že se oblékal více po islámském způsobu,“ řekl. „Všimli jsme si, že mluví s dětmi o svých názorech,“ dodal.
V květnu podle Sky News získal Butt práci u londýnského dopravního podniku Transport for London.
U třetího útočníka si policie identitou není stále jistá
Policie se nyní snaží potvrdit identitu třetího komplice. „Práce pokračuje. Snažíme se je více poznat, jejich vazby a jestli jim někdo pomáhal nebo je podporoval,“ citoval web BBC náměstka šéfky londýnské policie Marka Rowleyho. Média během dne uváděla, že třetí terorista zřejmě žil v Irsku, televize Sky News však s irskými doklady spojila Redouana. Ten dle ní od roku 2014 do loňska žil v Dublinu se svou skotskou manželkou.
Irský premiér Enda Kenny bez upřesnění jména potvrdil, že jeden z atentátníků žil v Irsku. Tento muž ale podle něj zřejmě nebyl sledován irskými tajnými službami. Dodal, že pod kontrolou bezpečnostních orgánů kvůli radikálním postojům je v zemi jen několik málo lidí. Irská policie se nyní podle Sky News snaží zjistit, zda Radván navštívil Sýrii.
Tři útočníci najeli v sobotu večer s dodávkou na mostě London Bridge do lidí. Následně pobodali i několik lidí v restauraci v nedaleké oblasti Borough Market. Policie označila oba útoky za teroristické činy. Při atentátu zemřelo sedm lidí a všichni tři útočníci. Dalších 48 lidí skončilo v nemocnici.
Hospitalizováno prozatím zůstává 36 lidí, z toho 18 z nich je v kritickém stavu.
Teror v Londýně: útočníci najeli do lidí dodávkou: