Mladík tvrdí, že rodiče ho obelstili, když jej poslali do Afriky na návštěvu nemocného příbuzného. Kdyby věděl, že jej pošlou do zdejší internátní školy, „v žádném případě bych s tím nesouhlasil“.
Tvrdí, že v hlavním městě Ghany Akkře byl velmi nešťastný, mimo jiné kvůli šikaně ve škole. Kvůli tomu se dostával do fyzických sporů s ostatními žáky. Stěžoval si též, že ghanský vzdělávací systém není tak náročný jako v Anglii a on proto cítil, že by se tak ocitl v nevýhodě.
Jeho rodiče uvedli, že vyslání do Afriky nebylo „za trest, ale opatřením na jeho ochranu“. Báli se, že jej londýnské gangy zlákaly na svou stranu a on skončí jako Kelyan Bokassa, čtrnáctiletý chlapec, který byl v lednu ubodán v autobuse, uvádí portál BBC.
Na jihu Londýna pobodal útočník u supermarketu pět lidí![]() |
Mladíkova matka nevěřila, že v Anglii přežije. Otec řekl soudu, že nechce, aby syn byl „další černošský teenager ubodaný k smrti na ulicích Londýna“.
Soudce Anthony Hayden zkritizoval rodiče, že použili lstivou taktiku, postavil se však na jejich stranu. Došel ke stejnému závěru, že mladému muži hrozí větší nebezpečí v Londýně než v Akkře a rozhodnutí matky a otce jej poslat do Afriky bylo „poháněno jejich hlubokou, zřejmou a bezpodmínečnou láskou“.
Podle soudce měli oprávněné důvody si myslet, že se syn dostal do kontaktu s kulturou gangů a projevuje „nezdravý zájem o nože“. Podle dětské charitativní organizace NSPCC splňoval 11 bodů ze seznamu možných indikátorů zapojení do gangu.
Mladík se ve svých dvanácti začal z příkladného školáka stávat záškolákem. Dostával se do potyček. Nosil nákladné oblečení a měl drahý mobil, které mu rodiče nekoupili a netušili, kde na ně sehnal peníze. Našli též v zahradě ukrytý nůž.
Jednou chlapec celý vyděšený odmítl jít do školy po zveřejnění jeho profilu online, zřejmě s cílem vyprovokovat rivalský gang. „Ne, tati, ty to nechápeš, ti kluci jdou po tobě s noži a pistolemi po škole, aby na tebe zaútočili a zajistili, že jsi mrtvý,“ řekl podle listu The New York Times svému otci.
I londýnská škola jej podezírala z kriminálních aktivit. Mladý muž to odmítá, tvrdí, že nenosil u sebe nůž a nezná nikoho ze zločineckých skupin.
Britové si přejí návrat trestu smrti, vybudila je vražda dětí v Southportu![]() |
Jeho otec uvedl, že jej navštívil v Ghaně a vycházeli spolu dobře. Chce, aby v Africe dále zůstal a hledá mu školu, kde bude spokojenější.
Velká Británie se potýká s častými útoky noži, přijala kvůli tomu i zákony omezující jejich vlastnění a prodej. Statistiky ukazují, že častými pachateli útoků s nožem jsou lidé černošské pleti, podle neziskových organizací ale tento fakt souvisí spíše s chudinským prostředím, odkud tito lidé jsou, než z rasou.