Loď s raketami je v Jemenu

  9:00aktualizováno  9:00
Severokorejská loď So San s nákladem 15 raket Scud dorazila v pátek do Jemenu. Tento týden ji na podnět americké tajné služby zadrželi Španělé, Američané ji později pustili dál. Naložené rakety totiž byly deklarovány jako náklad a ukrývaly se pod balíky s cementem. Loď bude nyní pokračovat do rudomořského přístavu Hudajdá.

Severní Korea obvinila USA z námořního pirátsví. Hodnotí tak zadržení své lodi, na jejíž palubě byly objeveny rakety Scud a chemikálie. Loď zadržela v Arabském moři španělská fregata v rámci protiteroristické operace pod americkým velením.

USA loď nechaly odplout, když se ke zbraním přihlásil Jemen. Propuštění vzbudilo nelibost Madridu, který tvrdí, že plavidlo mělo falešné dokumenty.

"Je to neodpustitelné pirátství, které narušilo suverenitu KLDR. USA svévolně narušily rutinní obchod mezi zeměmi," uvádí se v prohlášení Korejské ústřední tiskové kanceláře.

Ve zprávě se uvádí, že USA byly nuceny opustit loď poté, co si uvědomily, že nemají žádné zákonné důvody pro její zabavení za bílého dne a na otevřeném moři.

Prohlášení bylo vydáno den poté, co KLDR oznámila, že okamžitě zprovozní jaderný reaktor, o němž USA chovají podezření, že sloužil k vývoji jaderných zbraní, než byl v roce 1994 zakonzervován. - více zde

Jemenský tisk považuje rozhodnutí USA vrátit náklad i plavidlo Jemenu za osobní diplomatické vítězství prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

"Není to poprvé, co prezident odvrátil hrozící katastrofu," napsal deník As-Saura. Nezávislý Al-Jaum podotkl, že v záležitosti je velkým poraženým Španělsko.

Náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz poděkoval Madridu za operaci a omluvil se za "absurdní situaci" poté, co španělské ministerstvo obrany projevilo údiv nad tím, že USA nechaly loď pokračovat, ačkoli KLDR řadí k "ose zla" ohrožující svět.

Španělský admirál Juan Moreno Susanna, který plavidlo přinutil zastavit, tvrdí, že rakety byly ukryty pod pytli cementu. Posádka také podle Madridu ukázala vojákům falešné dokumenty.

"Mohu potvrdit, že náklad, který měla loď podle dokumentu obsahovat, na palubě nebyl a rakety byly ukryty," sdělil námořní důstojník španělském listu El Mundo s tím, že kapitán lodi porušil snad všechny možné předpisy.

Cement měl být podle dokumentu dopraven do Džibutska, a ne do Jemenu. Sám kapitán lodi každou chvíli prohlašoval o cíli i původu cesty něco jiného. Třikrát prý změnil výpověď.

Loď neměla vyvěšenou vlajku a na boku měla čerstvě natřený název Phnompenh podle kambodžské metropole. Kapitán nejdřív také tvrdil, že jede z Kambodže. On i celá posádka měli severokorejské pasy.

Plavidlo bez výsostných znaků zadrželi v pondělí Španělé v Arabském moři. Na palubě našli vojáci patnáct raket Scud a osmdesát pět barelů se zatím neznámou chemikálií.

K raketám se přihlásil Jemen, podle něhož jsou určeny na obranu země. USA, které převzaly kontrolu nad plavidlem, poté daly souhlas k jeho cestě do Jemenu.

Madrid žádá od Washingtonu vysvětlení ohledně propuštění lodi. Španělské ministerstvo obrany je zděšeno a zvažuje stažení svých námořních sil určených mimo jiné k mezinárodnímu boji proti terorismu z oblasti.

"Mezinárodní zákon nezakazuje Jemenu kupovat zbraně od Severní Koreje. Existuje právo plavidlo zastavit a prohledat, ale nikoli zadržet loď se severokorejskými raketami Scud určenými Jemenu. Proto byla loď uvolněna," sdělil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

Jemen tvrdí, že munice se nedostane do rukou třetí straně. Americký viceprezident Richard Cheney řekl jemenskému prezidentovi Alímu Abdalláhu Sálihovi, že USA náklad prověřily a došly k závěru, že byl legální. O návratu lodi rozhodl prezident George Bush.

Jemenská armáda má podle vojenských zdrojů v Adenu asi 20 odpalovacích ramp pro střely Scud. Byly použity už za občanské války v roce 1994, kdy proti sobě stáli jihojemenští separatisté a vládní jednotky. (čtk)
Jemen proti zadržení lodě s raketami vznesl protest. Náklad označil za legální a dožadoval se ho zpět. "Zásilka byla zakotvena ve smlouvách, které byly podepsány už před jistou dobou. Patří jemenské vládě a její armádě a je určena k obranným účelům," uvedl jemenský ministr zahraničí abú Bakr Abdalláh Kirbí.

Jemen si stěžoval i Španělsku. Právě španělské lodě - fregata Navarra, doprovázená menším plavidlem Patino - zadržely podezřelé plavidlo So San, oficiálně přepravující cement. Loď neplula pod žádnou vlajkou.

"Byla na seznamu plavidel podezíraných z nezákonného obchodu," odůvodnil zásah zdroj ze španělského ministerstva obrany.

Kapitán španělské fregaty požádal So San, aby vypnula motory. Podezřelá loď odmítla. Proto zazněly varovné výstřely. Španělé nato vyslali tým, který So San prohledal. Vojáci našli patnáct raket Scud včetně bojových hlavic a 85 barelů s podezřelou chemikálií. Zjistili také, že jedenadvacetičlenné posádce velí Severokorejec.

Španělské lodě se v regionu účastní operace mnohonárodních sil proti mezinárodnímu terorismu pod vedením USA. Uvědomily proto nejbližší americké plavidlo, které se k inspekci ihned připojilo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Tání arktického permafrostu nabírá na obrátkách, přišlo o 70 let dříve

Tým vědců působících v Grónsku zveřejnil snímek, na kterém se  psí spřežení...

Na vzdálených místech kanadské Arktidy začal permafrost tát o sedmdesát let dříve, než se předpokládalo. Podle nového...

Írán sestřelil americký dron. Podle některých hrozí i otevřený konflikt

Lidé v neděli vyšli do ulic Teheránu, aby demonstrovali proti zavedení...

Íránské revoluční gardy ve čtvrtek sestřelily americký dron. O skutečnosti informovala íránská státní agentura IRNA,...

Za dvacet let vystřídají většinu masa náhražky, chutnat budou prý opravdově

Maso ze zkumavky.

Přibližně šedesát procent konzumovaného masa nebude v roce 2040 pocházet z poražených zvířat, ale půjde o rostlinné...

Najdete na iDNES.cz