Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

  20:25aktualizováno  20:25
Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a maltské úřady. Na palubě plavidla se nachází 356 migrantů, které chtějí organizace Lékaři bez hranic a SOS Mediterranée urychleně dostat do Evropy. Libye podle nich není bezpečnou zemí a zachráněné migranty tam vrátit nehodlají.

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a maltské úřady. Na palubě plavidla se nachází 356 migrantů, které chtějí organizace Lékaři bez hranic a SOS Mediterranée urychleně dostat do Evropy. Libye podle nich není bezpečnou zemí a zachráněné migranty tam vrátit nehodlají. | foto: AP

Záchranářská loď vyzvedla od pátku z moře u pobřeží Libye postupně 356 migrantů prchajících na čtyřech různých člunech z Afriky. Podle humanitárních pracovníků jsou zachránění migranti ve špatném fyzickém i psychickém stavu.

Fotogalerie

„Holá realita je, že v Libyi pokračuje konflikt, kde mnoho zranitelných migrantů a uprchlíků uvázlo v detenčních zařízeních na frontové linii. Žádáme, aby bylo určeno bezpečné místo, kde bude možné tyto zranitelné lidi - bez zdržování - vylodit. Trpěli už dost,“ uvedl Jay Berger, projektový koordinátor Lékařů bez hranic na lodi Ocean Viking.

Humanitární pracovníci během záchranných operací kontaktovali i libyjské úřady. Ty však podle nich nereagovaly tak, jak by měly. Po lodi Ocean Viking chtěli, aby migranty vyložili v přístavu v Libyi. To se však humanitárním pracovníkům nelíbí.  

„Libye není pro lidi na útěku bezpečnou zemí, jejich vylodění v libyjských přístavech je proto v rozporu s mezinárodním právem. Lékaři bez hranic a SOS Mediterranee nemohou za žádných okolností zachráněné lidi na útěku do Libye vrátit,“ uvedly organizace v tiskovém prohlášení. 

V Libyi nás mučili, tvrdí migranti

Zachránění lidé humanitárním pracovníkům tvrdí, že při cestě přes Libyi zažili psychické i fyzické týrání. „Lidé, včetně nezletilých dětí, popisují, jak byli mučeni elektrickými šoky, biti zbraněmi a holemi, nebo páleni roztaveným plastem. Říkají mi, že je jejich rány a jizvy, ke kterým přišli v Libyi, stále bolí,“ řekl doktor Luca Pigozzi, který je na lodi součástí týmu Lékařů bez hranic.

Čtyři čluny za čtyři dny. Loď zefektivnila nabírání migrantů v moři

Na palubě lodi je celkem 103 dětí mladších osmnácti let, navíc pouze jedenáct z nich je v doprovodu dospělého příbuzného.

Posádka lodi Ocean Viking nyní doufá, že se budou evropské úřady řídit mezinárodním právem a rychle určí bezpečné místo pro vylodění všech zachráněných lidí. 

OSN apeluje na Evropskou unii, aby lodě přijala

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v úterý vyzval země Evropské unie, aby zpřístupnily své přístavy záchranářským lodím. Podle vyslance pro centrální Středomoří Vincenta Cochetela běženci nutně potřebují humanitární pomoc. Itálie a Malta nechtějí povolit, aby tato plavidla zakotvila v jejich přístavech.

Richard Gere navštívil loď se 121 africkými migranty u Lampedusy

Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini podle agentury AP potvrdil svůj záměr postarat se o to, aby Ocean Viking ani další humanitární loď Open Arms v italském přístavu nezakotvily. Lodě nevládních organizací převážející migranty Itálie nepřijímá od loňského roku. Malta tak v poslední době činila pouze v případech, kdy se země EU dohodly na přerozdělení migrantů.

„Tady nelze otálet. Blíží se bouřky a podmínky se budou pouze zhoršovat,“ uvádí v prohlášení Cochetel. Lodím podle něj musí být okamžitě umožněno zakotvit, aby pasažéři mohli dostat nutně potřebnou humanitární pomoc. „Nechávat v tomto počasí na otevřeném moři lidi, kteří uprchli z Libye před válkou a násilím, znamená vršit utrpení na utrpení,“ dodal představitel UNHCR.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Bolsonaro má jasno. Za požáry v Amazonii mohou být nevládní organizace

V Brazílii letos registrují přes 70.000 požárů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Dva američtí vojáci zahynuli v Afghánistánu, účastnili se tajné akce

Výbuch způsobil Mattovi velmi vážná zranění. Vojáci ho nesou k vrtulníku...

V Afghánistánu ve středu padli dva američtí vojáci. Podle agentury Reuters to bez bližších podrobností oznámilo tiskové...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz