„Civilní bezpečnost je dnes důležitější než jindy. Válka proti Ukrajině trvá a země v našem regionu zažívají hybridní útoky, novou realitou jsou dezinformační útoky a sabotáže,“ uvedla Bilotaitéová.
Ministryně rovněž řekla, že Litva chce v civilní ochraně spolupracovat s ostatními pobaltskými státy a chce také využít financování z Evropské unie.
Evropské země potřebují 20 let příprav, aby se ubránily bez USA, píší Američané |
Evakuační plány mají v Litvě připravené obecní a regionální úřady. „My ale musíme mít připraven plán na celonárodní úrovni a musíme být připraveni ho uskutečnit,“ řekla Bilotaitéová.
Litva se na posílení civilní ochrany zaměřila po ruském vpádu na Ukrajinu v únoru 2022. Letos v červenci litevský parlament schválil nový program, který počítá s přípravou nových krytů, instalací varovných systémů a také s vytvořením speciální varovné mobilní aplikace. Země na to vyčlenila 285 milionů eur (zhruba 7,1 miliardy korun).
Agentura Nexta v minulém týdnu informovala, že Litva rovněž instalovala na hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí protitankové zátarasy, takzvané „dračí zuby“. „Jedná se o preventivní krok k zajištění účinnější obrany,“ uvedlo litevské ministerstvo obrany.