Salviniho promenáda v plavkách. Pro oslovení voličů je potřeba udělat vše

  11:52aktualizováno  11:52
Přestože mnoho Italů tráví srpen na prázdninách u moře, lídr krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini svou kampaň ani přesto nezastavuje. Když minulý týden oznámil, že s koalicí s protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) končí, učinil tak v jaderském letovisku Pescara. Jeho „plážová tour“ je součástí budování image „člověka z lidu“.

Matteo Salvini naléhá na poslance, aby pracovali i v polovině Srpna, kdy má většina Italů dovolenou. (11. srpna 2019) | foto: Reuters

Půdu si Salvini připravil minulou středu během plamenné řeči v Sabaudii, dalším letovisku na pobřeží Středozemního moře jižně od Říma. Oba výstupy byly zastávkou na „plážové tour“, od níž vicepremiér a ministr vnitra očekává pomoc k triumfu ve volbách – Italy by nejraději u volebních uren viděl za pár měsíců.

Fotogalerie

Ze zdvižených obočí komentátorů a svých soků si nic nedělá, z pláží učinil svou politickou arénu. Staly se ideálním levným odbytištěm jeho image „člověka z lidu“.

„Ježíš slovo šířil od města k městu. Salvini Ježíš není, ale ví, že potřebuje podporu všech,“ řekl agentuře Reuters sedmadvacetiletý Ubaldo Cuspilici. 

V profesním životě se zabývá inovacemi v podnikání, ale teď se sluní na skalách sicilského pobřeží. „Salvini je velký chameleon, dokáže mluvit a ztotožnit se s každou společenskou třídou,“ dodává.

Liga v pátek požádala v Senátu o hlasování o nedůvěře vládě nestranického premiéra Giuseppa Conteho a Salvini doufá, že tento krok povede k předčasným volbám. 

Třebaže jsou parlamentní prázdniny, šéf protiimigrační strany naléhá na poslance, aby se vrátili do Říma. „Nic nebrání tomu, aby poslanci pracovali i v polovině srpna. Zákonodárci by měli zvednout zadek a pracovat,“ řekl.

Salvini je na plážích celebritou

Lidem na plážích nevadí, že je politik ruší. Rojí se kolem něj v houfech, fotí se s ním a Salvini je vždy přístupný fyzickému kontaktu - tu si s někým podá ruku, s dalším si zas plácne.

Svou dovolenou strávil v populárním letovisku Milano Marittima na jaderském pobřeží. Procházel se polonahý v bermudách mezi davy a sklidil nemálo kritiky za své každodenní šaškárny, když vilně zíral na plážové tanečnice anebo improvizoval jako dýdžej.

Profesorka sociologie na univerzitě v Turíně Chiara Saracenová má za to, že Salviniho plážový manévr sklízí úspěch. „Chce tím sdělit: ‚Prázdniny trávím stejně jako vy. Jsem stejně obyčejný jako vy. Na chleba si mažu nutellu stejně jako vy a stejně jako vy mám i pivní břicho‘ - a to je velmi efektivní,“ myslí si Saracenová.

Fotografie Salviniho se samopalem vyvolala v řadách opozice pobouření

„Zatímco dříve italští politici trávili volno na jachtách nebo na klidných místech, Salvini se mísí mezi lidi a ti si říkají: ‚Je jedním z nás, bude bojovat za naše zájmy,‘“ dodává profesorka sociologie.

Předvolební kampaň v srpnu však v Itálii nemá obdoby od zániku monarchie, tedy od roku 1946. Salviniho rozhodnutí hodit vládu přes palubu bylo hlavním tématem rozhovorů mezi výletníky na pláži v sicilském městě Katánie. A nemálo z nich ho za tento krok kritizovalo.

„Chce využít slabosti středolevé opozice a po úspěchu ve volbách do Evropského parlamentu svižně spustit předvolební kampaň,“ myslí si sedmadvacetiletý konzultant z odvětví informačních technologií Gianluigi Ferraris. „Chce volby urychlit, aby ostatní strany neměly čas na přípravu kampaně,“ dodává, než si znovu nasadí sluchátka a vystaví své tělo slunečním paprskům.

Dvaapadesátiletá Beatrice De Santisová sedí na osušce na skalách na odloučeném místě. Myslí si, že šéf Ligy neudělal dobře, když Contemu vrazil nůž do zad. „Začal jednat v srpnu, kdy se lidé věnují jiným věcem - jsou na prázdninách a na politiku nemyslí.“

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Zákazník v Paříži zastřelil číšníka, protože mu dlouho nenesl jídlo

Místo činu na pařížském předměstí Noisy-le-Grand (17. sprna 2019)

Pozdvižení ve Francii vyvolal v pátek večer incident na pařížském předměstí Noisy-le-Grand. Netrpělivý zákazník zde...

Tiskárnu novin ve Frankfurtu vyřadil blesk. Lidi čtou zprávy zdarma na webu

Světový tisk

Silné bouřky, které v neděli zasáhly německou spolkovou zemi Hesensko, ochromily leteckou i železniční dopravu. S...

Přehlížené buňky jsou klíčem. V kůži existuje „orgán bolesti“, míní vědci

Ilustrační snímek

Švédští vědci objevili nový „orgán bolesti“. Ten se skládá z neuronů a buněk, které je obklopují a podle nového...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz