„Místo snahy poučovat Rusko, vyzýváme naše partnery..., aby obrátili pozornost na do očí bijící fakta o tom, že Kyjev hrubě porušuje lidská práva a ty svobody, na nichž tolik záleží ‚kolektivnímu Západu‘,“ uvedlo podle agentury TASS ministerstvo zahraničí.
Ruská diplomacie také obvinila státy Evropské unie z uplatňování zjevných dvojích standardů vůči Rusku. Místo toho by se „naši partneři“ měli zaměřit „na skutečné problémy, které vytvářejí jejich ‚kyjevští chráněnci‘ evropské bezpečnosti a stabilitě“.
Za nesmyslné ministerstvo označilo pokusy zpochybnit právní status Krymu a Sevastopolu jako subjektů Ruské federace. „Rusko bude i nadále tvrdě hájit svou svrchovanost a zastavovat pokusy o jakékoli provokace,“ zdůraznilo.
Zároveň uvedlo, že Rusko „nadále zajišťuje svobodnou plavbu“ Kerčským průlivem „v souladu se stávajícími rusko-ukrajinskými dohodami, vnitrostátními právními předpisy a příslušnými mezinárodními normami“. Ovšem ministerstvo zároveň upozornilo, že „samozřejmě s přihlédnutím k reálným bezpečnostním rizikům, hrozbám a možným provokacím ze strany Ukrajiny a jejích západních přátel“.
Ukrajinský parlament schválil výjimečný stav, který navrhl Porošenko |
Merkelová a Macron v pátek vyzvali Rusko, aby propustilo ukrajinské námořníky, které zajalo minulý měsíc i s jejich loděmi v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem, což Moskva odmítá. Podle ní 24 zadržených námořníků nelegálně překročilo ruské hranice a bude s nimi naloženo podle ruského práva. Ukrajina Rusko v souvislosti s tímto incidentem obvinila z agrese.
„Žádáme bezpečnou, svobodnou a nerušenou plavbu pro všechny lodě Kerčským průlivem a okamžité a bezpodmínečné propuštění všech nezákonně zadržených ukrajinských námořníků“ uvedli Merkelová a Macron ve společném prohlášení. Vyjádřili také „velké znepokojení nad stavem lidských práv na Krymu, anektovaném Ruskem v rozporu s mezinárodním právem“.