Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Hranice se kvůli Lukašenkovi mají víc chránit, shodli se lídři EU

  8:25aktualizováno  17:32
Brusel (Od zpravodajky iDNES.cz) - Lídři zemí Evropské unie se v pátek po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by evropský blok měl zvláště v reakci na počínání běloruského režimu posílit ochranu svých vnějších hranic. Zůstali však rozdělení v otázce, zda má Unie financovat stavbu plotů, jak chce východní křídlo EU. Podpořili ovšem další sankce vůči běloruským představitelům a společnostem.
Německá kancléřka Angela Merkelová na svém posledním summitu Evropské unie....

Německá kancléřka Angela Merkelová na svém posledním summitu Evropské unie. Snímek pochází ze společného focení s ostatními lídry. (21. října 2021) | foto: Profimedia.cz

Šéfové unijních států se o migraci bavili zejména v souvislosti se strategií běloruského autoritářského vládce Alexandra Lukašenka, který nechává k hranicím Polska či pobaltských států svážet lidi snažící se dostat z asijských zemí do Evropy.

„Lidé využívaní Lukašenkem jsou oběti... Budeme pokračovat v tlaku na Lukašenkův režim,“ řekla po jednání s lídry předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Summit vyzval unijní exekutivu, aby urychleně připravila další sankce, které by se podle většiny zemí měly týkat zejména letecké společnosti Belavia organizující převozy migrantů.

EU už v červnu v rámci dosud největšího balíku sankcí proti Lukašenkovu režimu zakázala běloruské letecké společnosti vstup do svého vzdušného prostoru. Aerolinkám z unijních zemí pak doporučila nevyužívat běloruský vzdušný prostor.

Řada politiků z pobaltských zemí, Polska či dalších států regionu se dožadovala, aby do společných závěrů přibyla zmínka o společném financování stavby hraničních bariér. 

Lucembursko a některé další západoevropské země však trvaly na tom, že EU musí respektovat mezinárodní právo a umožnit lidem požádat o azyl. Proto se do závěrů dostala pouze obecná výzva k přípravě a financování konkrétních opatření, která umožní „okamžitou a odpovídající reakci EU“.

„Strašně jsem se dneska bavil na debatě o migraci. Když Viktor Orbán postavil plot, tak mu všichni nadávali, co si to vlastně dovoluje,“ prohlásil premiér Andrej Babiš po jednání. Podle něj Orbánův plot chrání celou střední Evropu. „Je nutné poděkovat Orbánovi, že ho postavil.“

 „Migrace je opět na stole. Máme bojovat proti pašerákům. Musíme bojovat proti pašerákům, Evropské komisi trvalo více než pět let, než dospěli ke stejnému názoru,“ dodal.

Také další lídři krátce před schůzkou hovořili o ráznější reakci na využívání běženců k politickým účelům. Některé země chtějí otevřít spory vyvolávající téma solidarity všech států sedmadvacítky, o němž před jednáním hovořil belgický premiér Alexadrer De Croo.

Německá kancléřka Angela Merkelová na svém posledním summitu Evropské unie. Na snímku je s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. (22. října 2021)

„Nikdo neví, co bude zítra. Možná se budou v jednu chvíli snažit na různých místech překročit hranici tři, čtyři nebo pět tisíc lidí,“ řekl litevský prezident Gitanas Nausėda novinářům při příchodu na jednání. Současná ochrana hranic podle něj není dostatečná, EU by proto měla podpořit stavbu plotů či dalších fyzických bariér.

Mluvil také o tom, že schengenská pravidla potřebují upravit, protože vznikla za jiných podmínek, než je současná situace. 

Financování plotů žádá 12 zemí včetně Česka

K unijnímu financování hraničních bariér vyzvalo sedmadvacítku začátkem října ve společném dopise 12 zemí včetně Česka. „V minulosti se to dělo, akorát se to nazývalo jiným způsobem,“ řekl Babiš s odkazem na Řecko, které podle jeho slov v minulosti dostalo peníze a začalo s výstavbou bariéry.

Vedle poskytnutí dalších peněz státům, z nichž migranti pocházejí nebo přes ně cestují, mají lídři na stole téma, na něž nemají zdaleka jednotný pohled. Zvláště jihoevropské země přetížené žadateli o azyl se opět chtějí bavit o vzájemné solidaritě uvnitř Unie.

Babiš s Orbánem se opřeli do Bruselu. Pro bezpečnost EU prý nedělá dost

„Nemůže to být tak, že několik zemí nese veškerou zátěž a stará se o lidi, kteří potřebují pomoc. Aby to fungovalo na evropské úrovni, musí solidaritu ukázat všichni,“ prohlásil De Croo.

Evropská komise ve svém rok starém návrhu reformy migrační a azylové politiky hovořila o tom, že si všechny země buď mezi sebe rozdělí uprchlíky nebo zajistí návraty odmítnutých žadatelů o azyl. Státy jako Maďarsko, Polsko či Česko však jakoukoli zmínku o solidaritě odmítají a návrh leží u ledu.

Dalším tématem byla digitalizace

Na závěr summitu v Bruselu lídři členských zemí podpořili rychlý postup několika unijních iniciativ souvisejících s digitalizace společnosti, jako je například tvorba právního rámce pro využívání umělé inteligence ve veřejné i soukromé sféře. 

Závěry přijaté na konci dvoudenního jednání Evropské rady se dotýkají mnohých připravovaných opatření spojených s „digitální transformací“ EU. Ve většině případů ale nestanovují konkrétnější termíny pro dokončení jejich projednávání. V případě snahy prodloužit zrušení poplatků za roaming vybízí k dohodě do konce roku, u norem o digitálních službách a digitálních trzích se ale hovoří jen o „co nejdřívějším“ dojednání finálních návrhů.

Summit také vyzval ke svižnému postupu při rozhodování o takzvané Cestě k digitální dekádě, což je jakýsi návod pro dosažení cílů vytyčených k roku 2030. Ty se týkají „digitálních dovedností“ obyvatelstva nebo přechodu veřejných služeb do online sféry.

Dankeschön Angela. S kancléřkou se na summitu EU loučili potleskem vestoje

Evropská komise strategii pro naplnění deklarovaných ambicí představila v polovině září. Předsedkyně Ursula von der Leyenová tehdy ve svém projevu „o stavu Unie“ uvedla, že EU se musí na digitalizaci své ekonomiky více zaměřit. Komise už dříve představila svůj první návrh pravidel využívání umělé inteligence a chystá také výnos o čipech, kterým chce podpořit jejich výrobu v Evropě.

Evropská rada nyní „zdůraznila potřebu rychlého pokroku“ v obou těchto oblastech. V případě umělé inteligence například volá po „regulačním rámci příznivém pro inovace, aby se urychlil příjem této technologie jak v soukromé, tak veřejné sféře, a zároveň byla zajištěna bezpečnost a plné respektování základních práv“.

Unijní summit se také podle přijatých závěrů zabýval „zřetelným zesílením nekalých kybernetických aktivit namířených proti našim demokratickým hodnotám a bezpečnosti základních funkcí našich společností“. 

Podle Evropské rady je za této situace potřeba například dále rozvíjet systém „krizového managementu“ kyberbezpečnosti v EU a posílit opatření zejména proti útokům typu ransomware, které spočívají v zablokování počítačového systému, přičemž jeho uvolnění je podmíněno výkupným.

Lídři zemí Evropské unie se na říjnovém summitu rozloučili také s německou kancléřskou Angelou Merkelovou. Dostalo se jí i potlesku vestoje. Evropská rada bez Angely je jako Řím bez Vatikánu, zaznělo na adresu političky, která nejsilnější evropskou ekonomiku vedla šestnáct let a proslula svým uměním kompromisu.

„Merkelová je nejvýznamnější evropská politička. Neznamená to, že všechno dělala správně. Udělala podle mě dvě fatální chyby,“ řekl Babiš. Za ty považuje ilegální migraci a ukončení provozu jaderných elektráren v Německu.

Autoři: ,

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ázerbájdžánský vpád do Karabachu má 27 mrtvých, v Jerevanu vypukly potyčky

Ázerbájdžánské síly v úterý odpoledne narušily příměří s Arménií a podnikly raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Zemřel italský exprezident Giorgio Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let v Římě zemřel bývalý italský prezident Giorgio Napolitano. Itálii vedl v letech 2006 až 2015 a v...

Na polského opozičního poslance zaútočil odpůrce. PiS šíří nenávist, míní politik

Polského opozičního poslance Boryse Budku, tvář Občanské koalice, která v nadcházejících volbách bude soupeřit s...

Zelená ministryně jela v USA ekologicky autobusem. Letěl pro ni prázdný tryskáč

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková čelí po návštěvě USA kritice. Chlubila se totiž ekologickou dopravou...

Dalo se to čekat. Rozporů Ukrajiny se zbytkem Evropy bude víc, těší se Kreml

Diplomatická přestřelka mezi Polskem a Ukrajinou kvůli obilí, která vyústila až v uražené prohlášení z Varšavy o tom,...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...