Středoafrická republika se rozpadá, islamisté vyhlásili Republiku Logone

  20:40aktualizováno  20:40
Vůdce muslimských povstalců Noureddine Adam vyhlásil v pondělí na severu Středoafrické republiky autonomní stát. Deklaraci už také poslal OSN. Jmenovat se má Republika Logone. Přechodná vláda, která Středoafrickou republiku nyní vede, jeho krok odsoudila.

Rebelové z Kaga-Bandoro. | foto: Profimedia.cz

„Republika Logone byla vyhlášena 14. prosince ve městě Kaga-Bandoro. Nejdříve chceme autonomii, pak se podíváme na to, jak se posunout směrem k nezávislosti,“ uvedl podle agentury Reuters v úterý Maouloud Moussa, mluvčí lídra středoafrických rebelů Noureddineho Adama.

Deklarace přichází pouhé dva týdny poté, co zemi navštívil papež František a vyzval znesvářené muslimské a křesťanské milice, aby se usmířily (více zde).

„Věříme, že přišel čas rozdělit Středoafrickou republiku na dvě komunity, abychom našli mír,“ řekl podle agentury AP v úterý Moussa s tím, že alternativy nejsou. „Křesťané na severu mohou zůstat, protože jsme jedna rodina. Ostatní muslimové odjinud, kteří by se k nám rádi přidali, jsou vítáni,“ dodal.

Fotogalerie

Nová země by podle představ rebelů měla zabírat severovýchod Středoafrické republiky. Z informací tiskových agentur však není příliš jasné, zda se do ní počítá právě i město Kaga-Bandoro, které se nachází v centrální části státu, a od severovýchodu už tak má poměrně daleko.

Autonomní stát už má také vlastní vlajku - vodorovné žluté, zelené a černé pruhy s bílou hvězdou. Povstalci ji vyvěsili v severním městě N ́Dele, vojáci mise OSN ji však sundali.

Přechodná vláda Středoafrické republiky krok rebelů odmítla. „Vyzýváme mezinárodní společenství a mezinárodní jednotky přítomné ve Středoafrické republice, aby udělaly vše, co je třeba k tomu, aby se neutralizovala schopnost teroristů páchat násilí,“ prohlásil mluvčí vlády Dominique Said Panguindji.

Vláda nechala sever země napospas, útočí rebelové

Ve Středoafrické republice se právě koná referendum o ústavě, jejíž přijetí otevře cestu k prezidentským a parlamentním volbám vypsaným na 27. prosinec. Lidové hlasování začalo v neděli, ale bylo prodlouženo do pondělka a v některých oblastech se hlasovalo i v úterý. V Kaga-Bandoro chránili účastníky referenda vojáci mise OSN.

Podle vládních zdrojů předběžné výsledky naznačují, že občané novou ústavu schválili. Adam se domnívá, že by země měla být rozdělena v zájmu zachování míru.

Nesouhlasí s volbami a údajně vyhrožoval těm, kdo se zúčastnili referenda. „Muslimové jsou přehlíženi, centrální vláda nechala sever země napospas. Nejsou zde silnice, nemocnice ani školy,“ řekl také Moussa. V zemi působí jedenáct tisíc vojáků mise OSN a také francouzský kontingent, ovšem ukončení násilí se jim nedaří.

Adam vede frakci muslimského hnutí Séléka, které v roce 2013 provedlo převrat. Vedl ho Michel Djotodia, který se pak stal prvním muslimským prezidentem převážně křesťanské země.

V polovině loňského ledna pod tlakem sousedních států odstoupil, protože nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou reprezentovanou milicemi anti-balaka. Tyto násilnosti, které dosud nepřestaly, si vyžádaly životy tisíců lidí a milion lidí kvůli nim opustil domovy.

Adam byl v době převratu druhým nejvýše postaveným mužem v Séléka a v Djotodiaově vládě byl ministrem pro bezpečnost. Přechodná vláda, která byla ustavena později, na něj loni vydala zatykač a obvinila jej z válečných zločinů. Adam je na sankčním seznamu OSN.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Palestinci přijdou o část daní, Izrael si je nechá kvůli rodinám vězňů

Na hranicích Pásma a Gazy protestovaly tisíce Palestinců. (13. dubna 2018)

Izraelská vláda se rozhodla, že už Palestincům nebude posílat tolik peněz jako dosud. Z celkové sumy odečte částku,...

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

Islamistka z Alabamy. Chtěla prolévat krev Američanů, teď prosí o návrat

Ilustrační snímek

I Američané budou muset vyřešit, co udělají s občany, kteří se v Sýrii přidali k Islámskému státu. V zajateckém táboře...

Najdete na iDNES.cz