Středoafrická republika se rozpadá, islamisté vyhlásili Republiku Logone

  20:40aktualizováno  20:40
Vůdce muslimských povstalců Noureddine Adam vyhlásil v pondělí na severu Středoafrické republiky autonomní stát. Deklaraci už také poslal OSN. Jmenovat se má Republika Logone. Přechodná vláda, která Středoafrickou republiku nyní vede, jeho krok odsoudila.

Rebelové z Kaga-Bandoro. | foto: Profimedia.cz

„Republika Logone byla vyhlášena 14. prosince ve městě Kaga-Bandoro. Nejdříve chceme autonomii, pak se podíváme na to, jak se posunout směrem k nezávislosti,“ uvedl podle agentury Reuters v úterý Maouloud Moussa, mluvčí lídra středoafrických rebelů Noureddineho Adama.

Deklarace přichází pouhé dva týdny poté, co zemi navštívil papež František a vyzval znesvářené muslimské a křesťanské milice, aby se usmířily (více zde).

„Věříme, že přišel čas rozdělit Středoafrickou republiku na dvě komunity, abychom našli mír,“ řekl podle agentury AP v úterý Moussa s tím, že alternativy nejsou. „Křesťané na severu mohou zůstat, protože jsme jedna rodina. Ostatní muslimové odjinud, kteří by se k nám rádi přidali, jsou vítáni,“ dodal.

Fotogalerie

Nová země by podle představ rebelů měla zabírat severovýchod Středoafrické republiky. Z informací tiskových agentur však není příliš jasné, zda se do ní počítá právě i město Kaga-Bandoro, které se nachází v centrální části státu, a od severovýchodu už tak má poměrně daleko.

Autonomní stát už má také vlastní vlajku - vodorovné žluté, zelené a černé pruhy s bílou hvězdou. Povstalci ji vyvěsili v severním městě N ́Dele, vojáci mise OSN ji však sundali.

Přechodná vláda Středoafrické republiky krok rebelů odmítla. „Vyzýváme mezinárodní společenství a mezinárodní jednotky přítomné ve Středoafrické republice, aby udělaly vše, co je třeba k tomu, aby se neutralizovala schopnost teroristů páchat násilí,“ prohlásil mluvčí vlády Dominique Said Panguindji.

Vláda nechala sever země napospas, útočí rebelové

Ve Středoafrické republice se právě koná referendum o ústavě, jejíž přijetí otevře cestu k prezidentským a parlamentním volbám vypsaným na 27. prosinec. Lidové hlasování začalo v neděli, ale bylo prodlouženo do pondělka a v některých oblastech se hlasovalo i v úterý. V Kaga-Bandoro chránili účastníky referenda vojáci mise OSN.

Podle vládních zdrojů předběžné výsledky naznačují, že občané novou ústavu schválili. Adam se domnívá, že by země měla být rozdělena v zájmu zachování míru.

Nesouhlasí s volbami a údajně vyhrožoval těm, kdo se zúčastnili referenda. „Muslimové jsou přehlíženi, centrální vláda nechala sever země napospas. Nejsou zde silnice, nemocnice ani školy,“ řekl také Moussa. V zemi působí jedenáct tisíc vojáků mise OSN a také francouzský kontingent, ovšem ukončení násilí se jim nedaří.

Adam vede frakci muslimského hnutí Séléka, které v roce 2013 provedlo převrat. Vedl ho Michel Djotodia, který se pak stal prvním muslimským prezidentem převážně křesťanské země.

V polovině loňského ledna pod tlakem sousedních států odstoupil, protože nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou reprezentovanou milicemi anti-balaka. Tyto násilnosti, které dosud nepřestaly, si vyžádaly životy tisíců lidí a milion lidí kvůli nim opustil domovy.

Adam byl v době převratu druhým nejvýše postaveným mužem v Séléka a v Djotodiaově vládě byl ministrem pro bezpečnost. Přechodná vláda, která byla ustavena později, na něj loni vydala zatykač a obvinila jej z válečných zločinů. Adam je na sankčním seznamu OSN.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Připravenost Česka řešit migraci se blíží nule, zlobí se ministr Seehofer

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU)

Německý ministr vnitra Horst Seehofer si myslí, že připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace...

Trumpovy výroky odsoudila Sněmovna reprezentantů, prezident na nich trvá

Kongresmanky, do nichž se svými výroky „pustil“ prezident Donald Trump: Rashida...

Sněmovna reprezentantů USA v úterý schválila rezoluci odsuzující urážlivé útoky prezidenta Donalda Trumpa proti čtyřem...

Najdete na iDNES.cz