Když Karell III. druhý den návštěvy Austrálie odešel od řečnického pultíku a usadil se, prodrala se dopředu senátorka za stát Victoria Lidia Thorpeová. Představitelka státu, který nese jméno britské královny Viktorie, křičela na britského panovníka: „Tohle není vaše země, vy nejste můj král. Dopustili jste se genocidy na našem lidu. Vraťte, co jste nám ukradli – naše kosti, naše lebky, naše děti, naše lidi. Zničili jste naši zemi. Dejte nám smlouvu. Chceme smlouvu.“
Ochranka ženu, jež na sobě měla přehozenou kůži z vačice, rychle odvedla pryč. Král mlčel a následně se vydal na setkání se stovkami lidí, kteří na něj čekali venku, jako by se nic nestalo. Buckinghamský palác se k protestu také nevyjádřil.
Thorpeová řekla BBC, že chtěla panovníkovi předat jasný vzkaz. Přestože kolonialismus je už minulostí, Velkou Británii stále považuje za kolonizátora. Když v roce 2020 jako první domorodá žena skládala senátorskou přísahu, označila tak i zesnulou královnu Alžbětu II.
Thorpeová hájí zájmy domorodých Australanů, kterých žije v zemi asi 517 tisíc. Usiluje o uzavření mírové smlouvy mezi nimi a vládou. Podle ní ji Austrálie jako jediná bývalá britská kolonie stále nemá podepsanou. Senátorka také kritizovala politické instituce, které nepovažuje za legitimní, protože vycházejí z kolonialismu.
Představitelé všech šesti australských států rovněž vyjádřili svůj postoj k problematice, když se odmítli zúčastnit recepce s Karlem III. a jeho chotí Camillou. Každý z nich uvedl, že měli důležitější povinnosti. Podle monarchistů se odmítli s královským párem setkat.
Australští premiéři nepřijdou na recepci s Karlem III. Urážka, zuří monarchisté![]() |
Jiní Australané na královský pár celé dopoledne čekali před parlamentem, v menším počtu se tam však sešli i demonstranti. „Myslím, že královská rodina je součástí australské kultury. Jsou podstatnou součástí našich životů,“ uvedla dvacetiletá Jamie Karpasová, která zřejmě Karla III. za svého krále považuje.
Karel III. navštívil Austrálii poprvé od převzetí trůnu po své matce Alžbětě II. Král se léčí s rakovinou, a tak v zemi stráví méně času než obvykle.
Nic netrvá věčně
Karel III. je formální hlavou Commonwealthu, původně Britského impéria, kam s dalšími 55 státy patří i Austrálie. Mají s Velkou Británií uzavřené multilaterální smlouvy. Původně Commonwealth zahrnoval jen bývalé britské kolonie a měl za cíl zrovnoprávnit vzájemné vztahy, což už dnes neplatí.
Přiletěl, pak dlouho odpočíval. Karel III. se Australanům ukázal až třetí den |
Členství v Commonwealthu spočívá například ve spolupráci ve vzdělávání. Na schůzkách s Velkou Británií probírají státy i demokratické zřízení, lidská práva, zdravotnictví nebo terorismus.
Austrálie je tedy federativní konstituční monarchií, a tím pádem nemá prezidenta, ale generálního guvernéra. Už dlouho se diskutuje, jestli by se neměla stát republikou. V roce 1999 to veřejnost v referendu odmítla.
Austrálie republikou? Ať si o tom rozhodne sama, napsal Karel III.![]() |
Průzkumy veřejného mínění ale naznačují, že setrvání v Commonwealthu už tolik lidí nepodporuje. Premiér země Anthony Albanese, jenž by chtěl, aby se země stala republikou, však brzy další referendum neplánuje.
„Prokázal jste Australanům velkou úctu, a to i v dobách, kdy jsme debatovali o budoucnosti našeho vlastního ústavního uspořádání a o povaze našeho vztahu s monarchií. Nic ale netrvá věčně,“ řekl Albanese na adresu Karla III.