Lidé z francouzského airbusu vypadli poté, co se rozpůlil, naznačila pitva

  16:26aktualizováno  16:26
Vyšetřování průběhu tragické havárie letounu Air France pokračuje. Poslední poznatky potvrzují variantu, že stroj se rozlomil dříve, než dopadl do vody. Lidé z něj zřejmě vypadli v obrovské výšce. Svědčí o tom závěry z ohledání těl prvních nalezených obětí.

Podle vyšetřovatelů se letoun rozlomil ve vzduchu na dvě půlky. Tomu odpovídá i rozložení těl, která byla nalezena ve dvou liniích, vzdálených od sebe 85 kilometrů.

Podle prvního ohledání těl, která dorazila na pitvu do brazilského Recife, se zdá, že lidé zemřeli, ještě než spadli do vody. Padali z výšky kolem deseti kilometrů a na vodní hladinu dopadli ve dvousetkilometrové rychlosti. Pád jim způsobil četné zlomeniny. "Nalezení lidé byli vysvlečení, oblečení jim zřejmě strhal prudký proud vzduchu," popsali brazilští lékaři.

čtěte: Italka nestihla osudný let airbusu, teď zemřela při autonehodě

Na tělech současně nejsou stopy požáru, v plicích lékaři nenašli zplodiny ohně ani vodu. To by znamenalo, že na palubě zřejmě nedošlo k explozi, a že lidé se neutopili, ale zemřeli ještě ve vzduchu.

Podle vyšetřovatelů nové závěry nahrávají variantě, že za pádem letounu je kombinace mnoha faktorů, na jejichž začátku mohly stát nefunkční venkovní rychloměry, a které nakonec vedly k rozpadnutí celého letounu.

Trosky pocházející z letadla Air France nashromážděné v brazilském Recife.

Této možnosti odpovídají i závěry, ke kterým došli Brazilci po ohledání prvních trosek z letounu. Brazilský deník O Globo napsal, že pád letounu byl zřejmě náhlý a stroj ve vzduchu neexplodoval. "Cestující v airbusu musela katastrofa zaskočit, nikdo neměl šanci zareagovat," řekl bývalý pilot a letecký publicista Ari Germano, který trosky prohlížel.

"Viděl jsem sedadla pro posádku a byla zajištěná, to znamená, že v době pádu se posádka pohybovala v trupu letadla. V případě poplachu se všichni musí posadit a připoutat," cituje Germana francouzský list Le Figaro.

Atlantik vydal padesát těl

K nehodě airbusu francouzské společnosti Air France došlo 1. června během cesty z Rio de Janeira do Paříže. Na palubě bylo 228 lidí 32 národností. Úřady jsou přesvědčeny, že nikdo nepřežil, zatím bylo ve vodách Atlantiku asi tisíc kilometrů od brazilských břehů nalezeno 50 těl.

čtěte: Airbus se mohl lámat několik minut, naznačují trosky z Atlantiku

Francouzi vypravili atomovou ponorku, která se má pomocí speciálních sonarových zařízení pokusit vypátrat v hlubokých vodách černé skříňky z letadla. Ty by mohly pomoci odhalit příčinu neštěstí. Zatím je jasné pouze to, že airbus prolétával bouřkovým počasím a následně vyslal desítky automatických chybových hlášení, avšak ani jeden nouzový signál.

Experti spekulují, že letadlo nemělo při průletu bouřkou správnou rychlost, což mohly mít na svědomí porouchané venkovní rychloměry, tzv. Pitotovy trubice. Vyšetřování to však zatím neprokázalo a představitelé Air France tomu prý nevěří.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Rusko opět pomáhá Trumpovi, aby vyhrál příští volby, varuje Clintonová

Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová obvinila Rusko, že se opět vměšuje do voleb ve Spojených...

V Hongkongu brutálně napadli mladého aktivistu, protesty pokračují

Hongkongského aktivistu, který rozdával letáky s pozváním na prodemokratickou demonstraci, brutálně napadl útočník s...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Trumpová je trofejní manželka a horší první dáma než Obamová, tvrdí kniha

Melania Trumpová je trofejní manželka, která kvůli kariéře opustila školu a změnila jméno. Práci první dámy Spojených...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz