Lidé z francouzského airbusu vypadli poté, co se rozpůlil, naznačila pitva

  16:26aktualizováno  16:26
Vyšetřování průběhu tragické havárie letounu Air France pokračuje. Poslední poznatky potvrzují variantu, že stroj se rozlomil dříve, než dopadl do vody. Lidé z něj zřejmě vypadli v obrovské výšce. Svědčí o tom závěry z ohledání těl prvních nalezených obětí.

Podle vyšetřovatelů se letoun rozlomil ve vzduchu na dvě půlky. Tomu odpovídá i rozložení těl, která byla nalezena ve dvou liniích, vzdálených od sebe 85 kilometrů.

Podle prvního ohledání těl, která dorazila na pitvu do brazilského Recife, se zdá, že lidé zemřeli, ještě než spadli do vody. Padali z výšky kolem deseti kilometrů a na vodní hladinu dopadli ve dvousetkilometrové rychlosti. Pád jim způsobil četné zlomeniny. "Nalezení lidé byli vysvlečení, oblečení jim zřejmě strhal prudký proud vzduchu," popsali brazilští lékaři.

čtěte: Italka nestihla osudný let airbusu, teď zemřela při autonehodě

Na tělech současně nejsou stopy požáru, v plicích lékaři nenašli zplodiny ohně ani vodu. To by znamenalo, že na palubě zřejmě nedošlo k explozi, a že lidé se neutopili, ale zemřeli ještě ve vzduchu.

Podle vyšetřovatelů nové závěry nahrávají variantě, že za pádem letounu je kombinace mnoha faktorů, na jejichž začátku mohly stát nefunkční venkovní rychloměry, a které nakonec vedly k rozpadnutí celého letounu.

Trosky pocházející z letadla Air France nashromážděné v brazilském Recife.

Této možnosti odpovídají i závěry, ke kterým došli Brazilci po ohledání prvních trosek z letounu. Brazilský deník O Globo napsal, že pád letounu byl zřejmě náhlý a stroj ve vzduchu neexplodoval. "Cestující v airbusu musela katastrofa zaskočit, nikdo neměl šanci zareagovat," řekl bývalý pilot a letecký publicista Ari Germano, který trosky prohlížel.

"Viděl jsem sedadla pro posádku a byla zajištěná, to znamená, že v době pádu se posádka pohybovala v trupu letadla. V případě poplachu se všichni musí posadit a připoutat," cituje Germana francouzský list Le Figaro.

Atlantik vydal padesát těl

K nehodě airbusu francouzské společnosti Air France došlo 1. června během cesty z Rio de Janeira do Paříže. Na palubě bylo 228 lidí 32 národností. Úřady jsou přesvědčeny, že nikdo nepřežil, zatím bylo ve vodách Atlantiku asi tisíc kilometrů od brazilských břehů nalezeno 50 těl.

čtěte: Airbus se mohl lámat několik minut, naznačují trosky z Atlantiku

Francouzi vypravili atomovou ponorku, která se má pomocí speciálních sonarových zařízení pokusit vypátrat v hlubokých vodách černé skříňky z letadla. Ty by mohly pomoci odhalit příčinu neštěstí. Zatím je jasné pouze to, že airbus prolétával bouřkovým počasím a následně vyslal desítky automatických chybových hlášení, avšak ani jeden nouzový signál.

Experti spekulují, že letadlo nemělo při průletu bouřkou správnou rychlost, což mohly mít na svědomí porouchané venkovní rychloměry, tzv. Pitotovy trubice. Vyšetřování to však zatím neprokázalo a představitelé Air France tomu prý nevěří.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Bojovníci Islámského státu jsou v úzkých, střílí na vlastní rodiny na útěku

Baghúz opustily stovky žen a dětí. (11. února 2019)

Bojovníci Islámského státu (IS) začínají v Sýrii ztrácet poslední naději na výhru a střílí na členy svých vlastních...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz