Lidé překazili neonacistům pochod Drážďany. Kocába nadchl živý řetěz

  10:55aktualizováno  23:06
Několik tisíc neonacistů si přijelo do německých Drážďan připomenout 65 let od bombardování, které město srovnalo se zemí. Pochodu však zabránili jejich odpůrci, kteří zablokovali ulice. Radikálové proto průvod zrušili. Policie je bude hlídat až do noci. Do protiakce se zapojil i český ministr Michael Kocáb.

Do Drážďan dorazilo podle některých odhadů až pět tisíc radikálů. Policie hovořila o patnácti stech. Chtěli pochodovat městem, odpůrci z řad antifašistů, levice i obyvatel města s dětmi nebo psy jim v tom však zabránili. Sešlo se jich totiž tolik, že neonacisté neměli kudy jít. Policie bránila tomu, aby se skupiny potkaly.

"Neonacisté neměli od nádraží Neustadt kudy vyrazit, proto pochod zrušili. Jejich odpůrci tak nad nimi vyhráli jen díky tomu, že porušili zákon a sešli se v tak hojném počtu, přestože jejich demonstrace byla neoficiální a policie je vyzvala k odchodu," popsal reportér MF DNES.

Pochod v Drážďanech

Radikálům povolil akci minulý pátek správní soud s poukazem na svobodu shromažďování. Každoročně si při "smutečním pochodu" připomínají výročí náletů amerických a britských letadel, které od 13. do 15. února 1945 srovnaly centrum Drážďan se zemí. O život tehdy přišlo odhadem 25 tisíc obyvatel. Pravicoví radikálové označují zničení města za bombový holokaust německého národa. Neonacisté akci zneužívají k demonstraci své síly a názorů.

Zpráva o zrušeném pochodu mezi lidmi vyvolala nadšené ohlasy, ozývaly se výkřiky, skandování, ve vzduchu byly vidět vlajky různých skupin.

Vedle spontánních akcí odpůrců neonacismu probíhala i oficiální akce, které se v centru města účastnila například i starostka Drážďan. Asi desítka tisíc lidí zde vytvořila řetěz, který měl extremistům zabránit ve vstupu do centra. Většina z jeho "článků" měla v klopě bílou růži jako připomínku studentské protinacistické organizace z dob druhé světové války.

S růží na bundě se připojil i český ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Chtěl prý především zjistit, jak při takových akcích postupují německé úřady a policie.

"Přístup policie je podobný jako u nás. Velká věc je ale mohutný lidský řetěz, který dává jednoznačně najevo názor občanů. Lidé a policisté neonacisty hermeticky uzavřeli," vylíčil Kocáb iDNES.cz. Řetěz si dovede představit například okolo synagog při pochodech českých neonacistů.

"Lidský řetěz pořádá starostka města. Je tu veliká občanská angažovanost. Sjíždějí se i politici z jiných regionů, aby ji podpořili," doplnila ministrova mluvčí Lejla Abbásová.

Ne všichni ale lidský řetěz podporovali. Zhruba dvě tisícovky převážně mladých a levicově orientovaných Němců obsadily Albertovo náměstí nedaleko nádraží Neustadt a na nepovolené demonstraci kritizovali, že se radnicí podporovaný živý řetěz vytváří kilometry daleko od místa, kde se pravičáci shromažďují.

Víc policistů než kvůli Obamovi

Atmosféra ve městě byla od rána velice napjatá. Na pořádek dohlíží asi osm tisíc policistů, více než při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Drážďanech. V ulicích jsou stovky policejních aut, z nebe monitorují situaci vrtulníky. Policie uzavřela centrum, nejezdí MHD.

Radikálové se sešli u nádraží ve čtvrti Neustadt. "Každého, kdo chtěl projít přes most ve směru na Neustadt, těžkooděnci kontrolují a ptají se, kam jde a proč. Zablokovány byly všechny cesty k nádraží i všechny mosty do této čtvrti," uvedl z místa reportér MF DNES.

Podle dostupných informací k větším střetům mezi oběma tábory nedošlo. I přes nahlášené ukončení plánovaného pochodu neonacistů však policie varovala, aby lidé zůstali ostražití. Menší skupinky radikálů se zřejmě budou pohybovat po městě až do noci.

Vybombardované DrážďanyPochod svolala Východoněmecká mládežnická organizace JLO (Junge Landsmannschaft Ostdeutschland) coby manifestaci, která měla připomenout oběti spojeneckého náletu v noci z 13. na 14. února 1945.

Do města na Labi se chystali i čeští radikálové, policie proto hlídala hraniční přechody a kontrolovala vlaky do Německa.

"Bezpečnostního opatření se účastní desítky policistů z pořádkové, dopravní a kriminální služby a také oblastní cizinecká policie a policisté z celního ředitelství," informovala dopoledne mluvčí severočeských policistů Jarmila Hrubešová.

"Zkontrolovali jsme několik desítek osob, tyto přecházejí do Německa většinou po dvou nebo vícečlenných skupinkách. Veškeré informace pak předáváme kolegům do Německa," doplnila ji ústecká kolegyně Veronika Hyšplerová s tím, že bezpečnostní akce proběhla v klidu.

Stejně ostražití jako čeští policisté byli i jejich saští kolegové. "Už od hranic kontrolovaly řidiče německé policejní hlídky. Nahlížely do aut a zřejmě zkoumaly, jestli není posádka podezřelá," popsal cestu do Drážďan reportér MF DNES.

Kromě nacionalistů se z Česka vydali za hranici také odpůrci neonacismu, třeba dvacítka lidí z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme. "Přišli jsme podpořit naše kolegy v Německu, kteří tenkrát přijeli podpořit nás," vysvětlil ČTK Gustav Krov z ústeckého muzea, který připomněl loňskou protineonacistickou demonstraci v severočeské metropoli.

demonstrace Drážďany

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Migranti žalují italské ministry o miliony za to, že je blokovali na lodi

Migranti čekající na vylodění z Diciotti v sicilském přístavu Katánie (22....

Skupina 41 migrantů, které loni téměř týden blokovaly italské úřady na lodi pobřežní stráže Diciotti, žalovala...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz