Po náletu na detenční středisko v Tripolisu zemřelo 40 migrantů, 80 zraněných

  7:02aktualizováno  22:14
Nejméně 40 mrtvých a okolo 80 raněných si vyžádal nálet, který zasáhl detenční středisko pro migranty na předměstí libyjského hlavního města Tripolisu. Za útokem zřejmě stojí jednotky polního maršála Chalífy Haftara. Podle vyjádření jednoho z jeho generálů ale nálet mířil na tábor znepřátelené milice a středisko zasáhl omylem.

Mezinárodně uznávaná vláda odsoudila „odporný zločin“, který připsala „válečnému zločinci Haftárovi“. 

Útok odsoudil i generální tajemník OSN Antonio Guterres, který také vyzval k zahájení nezávislého vyšetřování. K situaci v zemi se má dnes sejít mimořádně Rada bezpečnosti OSN.

Fotogalerie

Nálet zasáhl budovu se zbraněmi a vozidly a přilehlý hangár, kde bylo ubytovaných na 600 převážně súdánských a marockých migrantů, uvedla s odvoláním na místního činitele agentura AFP. V hangáru číslo tři, který byl bombou přímo zasažen, podle něj bylo v době útoku 120 lidí.

Haftarovy síly podle vládního komuniké podnikly nálet na středisko s migranty úmyslně, nicméně agentura AFP podotkla, že v sousedství je několik vojenských zařízení, které se pravidelně stávají terčem náletů.

Představitel Haftarovy armády odmítl odpovědnost za útok. Středisko podle něj bombardovaly milice blízké vládě v Tripolisu. 

Později agentuře AP sdělil, že cílem útoku byl tábor znepřátelené milice. „Nedali jsme rozkaz k zasažení úkrytu (pro migranty),“ řekl. Bojovníci spojení s vládou uznávanou OSN podle něj uprchlíky používají jako lidské štíty a umísťují je do blízkosti skladů munice.

Organizace Amnesty International uvedla, že v areálu, kde se nachází detenční středisko, je sklad zbraní, v němž někteří migranti museli proti své vůli pracovat.

Počet obětí se může zvyšovat

Agentury OSN a humanitární organizace pravidelně vyjadřují námitky proti vracení migrantů, zachycených při plavbě po Středozemním moři, do Libye, zmítající se v chaosu už roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je na místě náletu záchranný tým. „Je možné, že se počet obětí zvýší,“ řekl mluvčí Charlie Yaxley. UNHCR také žádá Evropskou unii, aby okamžitě ukončila vracení migrantů do Libye.

Velvyslanec OSN v Libyi uvedl, že nálet se dá považovat za válečný zločin. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že se jedná už o druhý útok na toto středisko, ač informace o jeho poloze obdržely obě soupeřící strany. V závislosti na přesných okolnostech incidentu by se podle ní mohlo jednat o válečný zločin.

EU vyzvala Libyi, aby lépe chránila tamní migranty, a ústy šéfky unijní diplomacie Federiky Mogherinové se připojila k požadavku OSN na okamžité zahájení vyšetřování. 

Požadavek podpořilo i Turecko. Útok odsoudila i Itálie, Francie či USA, které vyzvaly obě strany ke snížení intenzity bojů a k návratu k jednáním. Africká unie vyzvala k příměří v okolí Tripolisu.

O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě podporovaný Haftarem, neuznává tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže, za kterou stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlamenty. 

Haftar zahájil 4. dubna ofenzivu na hlavní město Tripolis, minulou středu ale utrpěl bolestivou porážku, když ztratil kontrolu nad strategicky významným městem Gharján asi 100 kilometrů na jihozápad od metropole. Na neúspěch odpověděly Haftarovy síly intenzivnějším bombardováním pozic svého protivníka. Oba tábory se vzájemně obviňují z najímání zahraničních žoldnéřů a z využívání letecké podpory od cizích mocností.

Libyjský generál Chalífa Haftar tažením na Tripolis zaskočil i své spojence

Haftarova ofenzíva kriticky zhoršila situaci migrantů v Libyi. Podpůrná mise OSN opakovaně vyjádřila znepokojení nad osudem asi 3 500 migrantů a uprchlíků, kteří se v detenčních střediscích poblíž míst střetů ocitli v nebezpečí. Přes přetrvávající nestabilitu zůstává Libye důležitou tranzitní zemí pro běžence, prchající před konflikty v Africe a na Středním východu, poznamenala AFP.

Nynější konflikt v Libyi podle Reuters hrozí, že mocenské vakuum vyplní radikální islamisté, kteří přeruší dodávky ropy, zvětší migraci přes Středozemní moře do Evropy a zhatí plány OSN na uspořádání voleb a skoncování s nepřátelstvím mezi dvěma vládami na východu a západu země.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Bombičky se povalují všude. Rozmáhá se rajský plyn, levná a legální droga

Pražská záchranná služba začala jako první v Česku vybavovat své vozy směsí...

Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky a díky rychlému nástupu opojení je mezi mladými lidmi v Evropě stále...

Zábavní park v Německu odstavil kolotoč, připomínal hákové kříže

Německý zábavní park po vlně kritiky na sociálních sítích ukončil provoz...

Německý zábavní park po vlně kritiky na sociálních sítích ukončil provoz atrakce, kterou spustil teprve před několika...

Americký rybník? Už ne. USA čelí plíživému nástupu Číny v Pacifiku

Federativní státy Mikronésie se rozkládají na více než šesti stovkách ostrovů

Za druhé světové války se zde odehrávaly klíčové bitvy mezi Spojenými státy a Japonskem. Dnes se ostrovní státečky v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz